moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
F-16 nad Litwą, Łotwą i Estonią

Załogi polskich myśliwców F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego wyleciały dziś na Litwę, gdzie będą stacjonować przez kolejne cztery miesiące. Polacy podczas VIII zmiany PKW Orlik będą pełnili dyżur 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Na nich również spoczywa odpowiedzialność za wykonanie każdej operacji lotniczej podczas Baltic Air Policing.

VIII zmiana PKW Orlik rozpocznie się 1 stycznia 2019 roku i będzie trwała cztery miesiące. Polskie myśliwce, piloci, technicy oraz obsługa naziemna samolotów będą stacjonować w litewskiej bazie w Szawlach. Dowódcą polskiego kontyngentu jest ppłk pil. Adam Kalinowski, który w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego służy na stanowisku dowódcy grupy działań lotniczych.

Wylatujących na misję żołnierzy żegnał gen. bryg. Jacek Pszczoła, inspektor sił powietrznych, płk Ireneusz Nowak, dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz płk Rafał Zadencki, dowódca 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. – Przed wami bardzo ważna misja. Wiem, że zdajecie sobie sprawę z tego, jak duża odpowiedzialność na was ciąży. Jestem jednocześnie przekonany, że jesteście przygotowani do zadań, które przed wami stoją. Czekam na wasz szczęśliwy powrót – mówił gen. Pszczoła. Wspomniał również, że pilotom, technikom i obsłudze szybko udało się przygotować do VIII zmiany Orlika. Mieli oni mniej czasu na trening ze względu na to, że decyzja o udziale F-16 w Baltic Air Policing zapadła we wrześniu. Wcześniej planowano, że na Litwę polecą samoloty MiG-29, ale ze względu na wypadek, w którym zginął kpt. Krzysztof Sobański oraz uziemienie myśliwców, decyzję zmieniono.

Pod koniec listopada załogi F-16 przeszły certyfikację, która sprawdziła m.in. umiejętności pilotów podczas operacji przechwytywania samolotów i sprowadzania ich na ziemię oraz znajomość przepisów, do których muszą się stosować podczas wykonywania operacji w ramach misji BAP.

Polska będzie krajem wiodącym w misji Baltic Air Policing. Co to oznacza? – W razie potrzeby polskie myśliwce podrywają się jako pierwsze. Nasi piloci będą odpowiedzialni również za wszystkie operacje wykonane podczas VIII zmiany PKW Orlik – wyjaśnia kpt. Krzysztof Nanuś, rzecznik prasowy 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Polacy będą chronić przestrzeń nad terytorium Litwy, Łotwy i Estonii 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Do ich zadań będą należały np. misje rozpoznania powietrznego oraz misje polegające na przechwyceniu niezidentyfikowanego samolotu, który wtargnąłby w przestrzeń powietrzną któregoś z państw. Myśliwce będą również wykonywać loty patrolowe.

Baltic Air Policing rozpoczęła się w 2004 roku, gdy Litwa, Łotwa i Estonia – nieposiadające własnych myśliwców – poprosiły NATO o pomoc w patrolowaniu ich przestrzeni powietrznej. Państwa członkowskie NATO zdecydowały, że takiego wsparcia udzielą bezterminowo. Polacy weszli w skład BAP dwa lata po jej rozpoczęciu. Jako pierwsi polecieli tam piloci z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Od I do VI zmiany nad krajami bałtyckimi latały wyłącznie myśliwce MiG-29. VII zmianę tworzyły F-16 z Krzesin, natomiast rozpoczynającą się VIII zmianę PKW Orlik miały ponownie tworzyć MiG-29. Niestety, ze względu na tragiczny wpadek, w którym zginął pilot myśliwca kpt. Krzysztof Sobański, maszyny zostały uziemione. Postanowiono, że zmianę utworzą F-16 z Krzesin.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Łysakowski, kpt. Krzysztof Nanuś

dodaj komentarz

komentarze


Defendery 2019 – część 3
 
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Umarły dla świata
Chorwacki test polskich kadetów
A Torn Subcontinent
Oko na Europę
Jedna misja, jeden zespół
Głos (z) płonącej Warszawy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Śląskie sceny z życia
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Nowy wiceminister w MON
Irańskie szachy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Polskie firmy na targach w Londynie
Niszczyciele czołgów z PGZ
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Podstawa silnego przemysłu
DSEI dla ludzi morza
Warszawa – miasto nieujarzmione
Rok Żelaznej Dywizji
Kosmiczny gość
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Klasy wojskowe po nowemu
Terytorialsi na wysokościach
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Sprawdzają Brutusa
Thin Blue Line
Defendery 2019 – część 2
Historia Liberatora wyjaśniona
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Zapal światło dla ofiar Katynia
Walka i dyplomacja
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rozpoczynamy nową erę
Gen. Reudowicz doradcą prezydenta
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Wrzesień ’39 na południu Polski
Cienka niebieska linia
Iranian Chess Game
Nowa misja i nowy sprzęt
„Robot” w akcji
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Defendery 2019 – część 4
Większe dotacje na budowę strzelnic
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Awaryjny most gotowy
Defendery 2019
Przetrwać do świtu
Polska nie pozostanie osamotniona
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO