moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
JFTC rośnie w siłę

Niemal 5 tys. żołnierzy i cywilów z 34 państw wzięło udział w szkoleniach organizowanych w 2018 roku w Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) NATO w Bydgoszczy. To rekord tej placówki. Ale w tym roku Centrum przybędzie zadań – po raz pierwszy przygotuje szkolenia dla wyjeżdżających na misję w Iraku. Zwiększy się też zatrudnienie w JFTC i to aż o 40 procent.

Generał dywizji Wilhelm Grün, dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy, podsumował dziś minione dwanaście miesięcy działalności najważniejszej instytucji Sojuszu Północnoatlantyckiego w tej części Europy. – W sumie w 2018 roku odwiedziło nas prawie 5000 wojskowych i cywilów z 34 krajów. To kolejny rok, w którym przeszkoliliśmy więcej osób niż w roku poprzednim – ocenił generał Grün. Na ćwiczenia do bydgoskiego Centrum przyjechało ponad 1500 żołnierzy, którzy szykowali się do misji Resolute Support, około 1200 przyjechało na Ćwiczenia Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej CWIX oraz po pięciuset uczestników szkoleń: „Briliant Joust”, „Citadel Bonus”, „Steadfast Pyramid and „Pinnacle”. 

Noworoczne spotkanie z przedstawicielami natowskich i polskich jednostek wojskowych funkcjonujących w Bydgoszczy, z samorządowcami oraz mediami było też okazją do przedstawienia planów Centrum na najbliższy rok. A ten, jak zapewniał niemiecki generał, będzie dla natowskiej placówki bardzo intensywny. – Pod koniec grudnia państwa członkowskie NATO zdecydowały, że JFTC znacząco się rozrośnie. W ciągu najbliższych dwóch, trzech lat w Centrum zostaną zatrudnione dodatkowe 53 osoby. To będzie największy wzrost liczby personelu w całej historii JFTC. Obecnie zatrudniamy 139 wojskowych i cywili – podkreślał generał Grün.

REKLAMA

Dlaczego Sojusz zdecydował się na zwiększenie etatowej obsady Centrum? Od półtora roku w NATO trwa tzw. proces adaptacyjny. W jego ramach oceniane jest funkcjonowanie poszczególnych instytucji Sojuszu – co robią, jakie mają obciążenia, ilu ludzi zatrudniają. Tam, gdzie jest to potrzebne, następują korekty etatowe. Bydgoskie JFTC, które zajmuje się m.in. przygotowywaniem żołnierzy państw NATO do wspólnych (połączonych – ang. joint) operacji militarnych, zostało wytypowane jako prorozwojowe, czyli wymagające zwiększenia liczby pracowników.

Od 2007 roku priorytetem JFTC jest przygotowywanie żołnierzy do udziału w misji w Afganistanie, a od dwóch lat również do służby w wielonarodowych korpusach wyznaczonych do dowodzenia siłami Very High Readiness Joint Task Force (VJTF). Od tego roku bydgoskie Centrum otrzyma jeszcze jedno priorytetowe zadanie. – Jesteśmy w trakcie planowania dwóch nowych szkoleń dla żołnierzy przygotowujących się do misji NATO w Iraku – mówi generał Grün. Ćwiczenia zaplanowano na maj i październik.

Ale iracka misja szkoleniowa to tylko jeden z powodów, dla których obsada etatowa JFTC się powiększy. Placówka ma częściej organizować ćwiczenia poza bydgoską siedzibą. W 2019 roku przygotuje dwa takie szkolenia. W marcu oficerowie z JFTC pojadą do Gruzińskiego Centrum Szkolenia i Oceny w Krtsanisi (jeszcze nie wybrano kryptonimu ćwiczeń). Natomiast we wrześniu udadzą się do Rygi, gdzie odbędą się manewry „Steadfast Pyramid and Pinnacle”.

W tym roku mają też nastąpić zmiany na stanowiskach dowódczych w Centrum. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami w lipcu niemieckiego generała zastąpi na stanowisku dowódcy polski oficer, a na stanowisku zastępcy dowódcy czeskiego generała – oficer węgierski. – Rotacja obejmie całą wyższą kadrę oficerską JFTC. Wymienieni zostaną także prawie wszyscy pułkownicy – mówił generał Grün. Podkreślił, że podobne zmiany kadrowe zawsze dobrze służą instytucji, w której są przeprowadzane. Oficer dodał, że z żalem opuści gościnną Bydgoszcz.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


F-16 kończą misję w Estonii
 
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Powstaną kolejne strzelnice
Kraby w Bolesławcu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Brawurowe zagony motorowe
Żołnierze w sztafecie pomocy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Weterani znów staną na macie
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Prezydent Duda jedzie do USA
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Nowa strategia z podpisem prezydenta
PGZ będzie obecna na MSPO
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
16 sekund Liberatora
Ochotnicy na ratunek
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Współzawodnictwo rozwija
Polskie porty bardziej otwarte
Laserowa artyleria US Army
Szkolenie wodne podhalańczyków
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Kolejne Groty dla wojska
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Amerykanie odmładzają F-16
Groty z granatnikiem
„Defender” – pracowity poligon saperów
Wojsko ma ofertę dla cywili
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Rakiety z Mesko w F-35
Ofensywa Tuchaczewskiego
Ogromne zainteresowanie Soną
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Most do współpracy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wojsko przeciw wirusowi
Online z mistrzami sportu
Zbiegowie z innego świata
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Ułańska szarża
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO