moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
JFTC rośnie w siłę

Niemal 5 tys. żołnierzy i cywilów z 34 państw wzięło udział w szkoleniach organizowanych w 2018 roku w Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) NATO w Bydgoszczy. To rekord tej placówki. Ale w tym roku Centrum przybędzie zadań – po raz pierwszy przygotuje szkolenia dla wyjeżdżających na misję w Iraku. Zwiększy się też zatrudnienie w JFTC i to aż o 40 procent.

Generał dywizji Wilhelm Grün, dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy, podsumował dziś minione dwanaście miesięcy działalności najważniejszej instytucji Sojuszu Północnoatlantyckiego w tej części Europy. – W sumie w 2018 roku odwiedziło nas prawie 5000 wojskowych i cywilów z 34 krajów. To kolejny rok, w którym przeszkoliliśmy więcej osób niż w roku poprzednim – ocenił generał Grün. Na ćwiczenia do bydgoskiego Centrum przyjechało ponad 1500 żołnierzy, którzy szykowali się do misji Resolute Support, około 1200 przyjechało na Ćwiczenia Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej CWIX oraz po pięciuset uczestników szkoleń: „Briliant Joust”, „Citadel Bonus”, „Steadfast Pyramid and „Pinnacle”. 

Noworoczne spotkanie z przedstawicielami natowskich i polskich jednostek wojskowych funkcjonujących w Bydgoszczy, z samorządowcami oraz mediami było też okazją do przedstawienia planów Centrum na najbliższy rok. A ten, jak zapewniał niemiecki generał, będzie dla natowskiej placówki bardzo intensywny. – Pod koniec grudnia państwa członkowskie NATO zdecydowały, że JFTC znacząco się rozrośnie. W ciągu najbliższych dwóch, trzech lat w Centrum zostaną zatrudnione dodatkowe 53 osoby. To będzie największy wzrost liczby personelu w całej historii JFTC. Obecnie zatrudniamy 139 wojskowych i cywili – podkreślał generał Grün.

Dlaczego Sojusz zdecydował się na zwiększenie etatowej obsady Centrum? Od półtora roku w NATO trwa tzw. proces adaptacyjny. W jego ramach oceniane jest funkcjonowanie poszczególnych instytucji Sojuszu – co robią, jakie mają obciążenia, ilu ludzi zatrudniają. Tam, gdzie jest to potrzebne, następują korekty etatowe. Bydgoskie JFTC, które zajmuje się m.in. przygotowywaniem żołnierzy państw NATO do wspólnych (połączonych – ang. joint) operacji militarnych, zostało wytypowane jako prorozwojowe, czyli wymagające zwiększenia liczby pracowników.

Od 2007 roku priorytetem JFTC jest przygotowywanie żołnierzy do udziału w misji w Afganistanie, a od dwóch lat również do służby w wielonarodowych korpusach wyznaczonych do dowodzenia siłami Very High Readiness Joint Task Force (VJTF). Od tego roku bydgoskie Centrum otrzyma jeszcze jedno priorytetowe zadanie. – Jesteśmy w trakcie planowania dwóch nowych szkoleń dla żołnierzy przygotowujących się do misji NATO w Iraku – mówi generał Grün. Ćwiczenia zaplanowano na maj i październik.

Ale iracka misja szkoleniowa to tylko jeden z powodów, dla których obsada etatowa JFTC się powiększy. Placówka ma częściej organizować ćwiczenia poza bydgoską siedzibą. W 2019 roku przygotuje dwa takie szkolenia. W marcu oficerowie z JFTC pojadą do Gruzińskiego Centrum Szkolenia i Oceny w Krtsanisi (jeszcze nie wybrano kryptonimu ćwiczeń). Natomiast we wrześniu udadzą się do Rygi, gdzie odbędą się manewry „Steadfast Pyramid and Pinnacle”.

W tym roku mają też nastąpić zmiany na stanowiskach dowódczych w Centrum. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami w lipcu niemieckiego generała zastąpi na stanowisku dowódcy polski oficer, a na stanowisku zastępcy dowódcy czeskiego generała – oficer węgierski. – Rotacja obejmie całą wyższą kadrę oficerską JFTC. Wymienieni zostaną także prawie wszyscy pułkownicy – mówił generał Grün. Podkreślił, że podobne zmiany kadrowe zawsze dobrze służą instytucji, w której są przeprowadzane. Oficer dodał, że z żalem opuści gościnną Bydgoszcz.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
 
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Flota przyszłości
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Logistycy na poligonie w Drawsku
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Polski wkład w operację „Overlord”
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Tu się zadań nie wybiera
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Likwidacja komendanta Junka
Miroslawiec Up
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Jak zginął „Ponury”
A Half-Open Gate to Hell
Działalność firm na rzecz obronności
Rydwany dżihadu
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Trałowanie pod osłoną
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Logistyka dla Leopardów
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
„Dragon” na Wiśle
Następcy Herculesów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Kolejna szabla AFN zdobyta
Zmiany w przepisach mundurowych
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Obrady Rady Unii Europejskiej
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Trudny sojusz partyzantów
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Terytorialsi oddają krew
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Stulecie wojskowej Akademii
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rusza cyberkomponent WOT-u
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Medale dla uczestników walk w Karbali
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Poprady w Gołdapi
Jihadist Mill
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Kierunek: Afganistan
Nowe plecaki dla żołnierzy
Fleet of the Future
F-16 wracają do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO