moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
JFTC szkoli do misji w Afganistanie

Prawie 300 żołnierzy oraz cywilnych specjalistów z 23 państw przez 10 dni przygotowywało się w Centrum Szkolenia Sił Połączonych do natowskiej misji „Resolute Support” w Afganistanie. Kurs miał dwie części – teoretyczną, obejmującą m.in. naukę lokalnych zwyczajów i podstaw języka, oraz praktyczną, czyli symulowaną pracę misyjnych sztabów i dowództw.

Co natowskim doradcom wolno robić podczas spotkań z lokalną władzą, ludnością, przedstawicielami sił bezpieczeństwa, a nawet mediami, a czego im absolutnie nie wolno? Jakich reguł kulturowych muszą przestrzegać, a jakie zachowania będą miłym, ale niewymaganym gestem? Jakie zasady bezpieczeństwa muszą być bezwzględnie przestrzegane? To tylko część zagadnień przerabianych przez żołnierzy i cywilnych specjalistów z 23 państw, którzy w bydgoskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) przygotowywali się przez dziesięć dni (od 17 do 27 kwietnia) do natowskiej misji „Resolute Support” w Afganistanie.

– Kurs podzielony został na dwie części, teoretyczną i praktyczną – wyjaśnia ppłk Robert Sąsiadek z działu szkoleń JFTC. – Podczas pierwszej, zwanej akademicką, szkoleni otrzymali podstawowe informacje dotyczące środowiska misji, struktury organizacyjnej Afgańskich Narodowych Sił Obrony i Bezpieczeństwa, zasad doradztwa na poszczególnych szczeblach, wyzwań kulturowych, z jakimi będą się mierzyć, a nawet zasad współpracy z lokalnymi mediami – tłumaczy.

Druga część, praktyczna, polegała na symulowanej pracy różnego typu dowództw i sztabów, przy których będą pracować doradcy misji „Resolute Support”. Bydgoskie JFTC jest obecnie jedynym ośrodkiem dydaktycznym NATO, który ma infrastrukturę umożliwiającą prowadzenie ćwiczeń dla kontyngentów liczących nawet tysiąc osób i objętych najwyższymi klauzulami tajności. Inne placówki, jak np. Joint Warfare Centre w norweskim Stavanger, tylko dla kilkusetosobowych.

– Z żołnierzami, którzy trafią do dowództwa „Resolute Support”, Dowództwa ds. Szkolenia, Doradztwa i Wsparcia „Zachód”, a także do wszystkich regionalnych dowództw TAAC, ćwiczyliśmy zadania, jakie będą realizowali w Afganistanie. Chodzi przede wszystkim o koordynację działań pomiędzy siłami NATO a Afgańskimi Narodowymi Siłami Obrony i Bezpieczeństwa oraz doradztwo tamtejszej administracji – wyjaśnia ppłk Robert Sąsiadek.

Organizatorzy szkolenia, czyli JFTC, zadbali, by było ono jak najbardziej realne. Wykładowcami byli więc nie tylko oficerowie i specjaliści mający za sobą już kilka misji w Afganistanie. Nauczycielami była również grupa oficerów z tamtejszej armii, kierowana przez gen. bryg. Dina Mohammada Zahida. – Udział Afgańczyków w szkoleniu natowskiego personelu jest dla nas ogromnie ważny. Przedstawiają oni nie tylko wyzwania, z którymi żołnierze NATO mogą się spotkać podczas udziału w misji, ale przede wszystkim udzielają bezcennych porad, jak najefektywniej żołnierze NATO mogą przyczynić się do wsparcia ich działań zmierzających do osiągnięcia bezpieczeństwa i stabilizacji w Afganistanie – podkreśla ppłk Robert Sąsiadek.

JFTC zorganizuje w tym roku jeszcze dwa dziesięciodniowe szkolenia na potrzeby misji „Resolute Support”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. JFTC

dodaj komentarz

komentarze


Na strzelnicy w szczytnym celu
 
Cienka niebieska linia
„Albatros” już na wodzie
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Jani, cudem ocalony
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Niezwyciężeni znowu trenują
Raki strzelały na Bałkanach
Lotem przeciw bolszewikom
Nowy wiceminister w MON
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Niechciany traktat
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Iranian Chess Game
Fort zagłady
Sosnkowski przywrócony
Snajper walczy także z wiatrem
Zmarł trzeci z rannych saperów
Gavia na Atlantyku
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Życie po zdjęciu munduru
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Bożeny do modyfikacji
Wyjątkowa operacja minerów
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Osa na patrole
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Klasy wojskowe po nowemu
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
68W Means Lifesaver
Włochy też chcą Tempesta
W drodze po zwycięstwo
Trening medyczny przed misją
Wsparcie dla saperów
Kolejne Raki dla wojska
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rescue Like You Would in a War
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Thin Blue Line
Nowa misja i nowy sprzęt
Wojskowe szkolenie dla studentów
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Wabik z WAT-u
68W znaczy ratownik
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO