moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji

W 18 Dywizji Zmechanizowanej, która będzie stacjonować na wschodzie kraju, ma służyć niemal 7,8 tys. żołnierzy. Nowy związek taktyczny osiągnie pełną gotowość bojową w 2026 roku. Koszt formowania dywizji to 27 mld zł – mówili przedstawiciele MON podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony. Zwołano je z inicjatywy posłów PO, którzy podważają celowość formowania nowej dywizji.

Decyzję o utworzeniu nowej dywizji, ogłosił w ubiegłym roku Antoni Macierewicz, ówczesny szef MON. Obecny minister obrony, Mariusz Błaszczak, poinformował we wrześniu, że dowództwo formacji będzie mieściło się w Siedlcach. Dywizja będzie czwartą w Wojsku Polskim, ale została nazwana osiemnastą, na cześć 1918 roku, w którym Polska odzyskała niepodległość. – Decyzja o utworzeniu dywizji ma wymiar emocjonalny i wyrosła z potrzeb wyborczych, ale skutki tych zamiarów będą poważne – ocenił Czesław Mroczek (PO), wiceprzewodniczący komisji. Przede wszystkim – jak przekonywał poseł – odbije się to negatywnie na programach modernizacyjnych. – Tworzenie tej dywizji pochłonie ogromne środki. Te pieniądze były przeznaczane na zakupy sprzętu dla wojska – mówił Czesław Mroczek. Nowa dywizja nie zwiększy też liczebności armii, a jedynie skanibalizuje, jak określił poseł Paweł Suski (PO), inne jednostki. – Problemy z ukompletowaniem dowództwa odczuje na przykład Dywizja Pomorska. Zostanie z niej wydrenowanych około 200 etatów oficerskich – dodawał Czesław Mroczek. Podważył też sens formowania nowego związku taktycznego, bo jak mówił, w wojsku jest już „nadwyżka organów dowodzenia w stosunku do istniejących brygad, mamy za to problem z modułami bojowymi”.

Co więcej, według wiceprzewodniczącego Mroczka ”rażąco naruszono prawo” powołując nową dywizję. Poseł wskazywał tu np. ustawę o przebudowie i modernizacji oraz finansowaniu sił zbrojnych. Opozycja podkreśla także, że powołanie nowego związku taktycznego powinno być wpisane w program rozwoju sił zbrojnych. Posłowie PO zapowiedzieli, że złożą wniosek do NIK o sprawdzenie, czy przy powoływaniu nowej dywizji nie zostały złamane przepisy.

REKLAMA

Na zarzuty odpowiadał wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. – Odbudowujemy potencjał sił zbrojnych na wschód od Wisły, a więc na terenach, na których nie tylko nie zwiększano obecności armii, ale wręcz zwijano infrastrukturę wojskową – tłumaczył wiceminister. – Z tej drogi nie zawrócimy, bo nie stać nas na obniżanie potencjału obronnego na wschodzie kraju – podkreślał Skurkiewicz. Przekonywał, że decyzja o formowaniu dodatkowej dywizji wynika z sytuacji międzynarodowej i agresywnej polityki Rosji. Wśród podstaw prawnych wymienił m.in. dokument o szczegółowych kierunkach przebudowy i modernizacji armii na lata 2017-2026.

Nowy związek taktyczny ma składać się z dowództwa, batalionu dowodzenia, trzech brygad (dwóch istniejących, czyli 1 Brygady Pancernej i 21 Strzelców Podhalańskich oraz nowej, która dopiero powstanie). Przy czym dwie brygady będą zmechanizowana, a trzecia – pancerna. Ponadto w skład dywizji wejdą jeszcze batalion rozpoznawczy, artyleria, pułk przeciwlotniczy i logistyczny.

Gen. dyw. pil. Jan Śliwka, I zastępca dowódcy generalnego, poinformował o harmonogramie tworzenia dywizji. Na pierwszym etapie powstanie dowództwo (do końca tego roku), a następnie sztab i batalion dowodzenia (do sierpnia 2019 roku). Drugi etap zakłada sformowanie brygady zmechanizowanej w Lublinie (do 30 czerwca 2019 roku) i pułku logistyki (do grudnia 2022 roku ). Na koniec powstaną: batalion rozpoznania, pułki artylerii, pułk przeciwlotniczy (gotowość osiągną w 2026 roku).

Generał Śliwka zastrzegł, że na jawnym posiedzeniu komisji nie może podać danych dotyczących sprzętu, jakim będzie dysponował nowy związek taktyczny.

Za formowanie dywizji odpowiada gen. dyw. Jarosław Gromadziński. W czasie pokoju w 18 Dywizji ma służyć 7780 żołnierzy, w tym 750 oficerów, 2160 podoficerów oraz 4860 szeregowych. Koszt jej utworzenia wyniosą 27 mld zł w ciągu 10 lat.

Joanna Tańska

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Curse of the Black Gold
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Antoś, symbol Lwowa
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
W Brukseli o bezpieczeństwie
Bal na rzecz weteranów
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Pilot z precyzją chirurga
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Testament geopolityczny prezydenta
Poszukiwana Harpia
Panie bez taryfy ulgowej
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Kapelan na misji
Technologiczne inwestycje HSW
„Snipy” to oczy...
Na jednej narcie po nagrodę fair play
13 Desperadoes
Klątwa czarnego złota
Polskie święta na misjach
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Lekcja zimowego przetrwania
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Cel – bezpieczna Europa
ORP „Drużno” po nowemu
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Granice są po to, by je przekraczać
Powrót lekkich czołgów w US Army
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Centrum w zawieszeniu
Cybernetyczna foka lustruje dno
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
JFTC rośnie w siłę
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Węzły dla wojska
Playing the World
See You On The Mat
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Polscy generałowie w strukturach NATO
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
„Sophia” do końca marca
Widzimy się na macie
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Proobronna „Anakonda”
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Morze niezgody
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO