moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Saperzy z Orzysza w nocnej akcji

Kolejny dzień służby, kolejne zgłoszenie w SI PATROL przedmiotów niebezpiecznych. Tym razem dowódca patrolu rozminowania nr 12 st. chor. sztab. Piotr Bartnik otrzymał zgłoszenie o znalezieniu w Kolnie dwóch pocisków z II wojny światowej.

Jeszcze patrol nie dotarł na miejsce, a już informacja ukazała się w mediach lokalnych. Po przybyciu na miejsce okazało się, że w czasie prac budowlanych przy drodze krajowej DK 16 znaleziono dwa pociski artyleryjskie 150-mm z czasów II wojny światowej. Po konsultacji z saperami powołany sztab kryzysowy określił strefę zagrożenia o promieniu ok. 1200 m. Podjęto natychmiast decyzję o ewakuacji wszystkich ludzi znajdujących się w strefie. Ewakuowano pracowników i klientów galerii handlowej, część pacjentów szpitala, mieszkańców dwóch bloków mieszkalnych oraz kilku domów jednorodzinnych. Ze względu na utrudnienia funkcjonowania szpitala oraz ruchu drogowego na drodze krajowej podjęto decyzję o podjęciu pocisków w warunkach ograniczonej widoczności. Przy specjalistycznym oświetleniu będącym na wyposażeniu batalionu saperów z Orzysza podejmowanie „zardzewiałej śmierci” zakończono ok. godz. 21. Umożliwiło to powrót mieszkańcom do swoich mieszkań oraz przywróciło funkcjonalne szpitala.

Kolejny raz, dzięki sprawnej organizacji, współdziałania wszystkich służb i władz samorządowych można było bezpiecznie podjąć pozostałości wojenne. To dzięki wspólnym ćwiczeniom oraz udziale w różnego typu szkoleniach, kursach specjalistycznych saperzy wykonali zadanie bojowe w czasie pokoju. Do tego typu działań przygotowują m.in. coroczne, centralne, organizowane przez Zarząd Inżynierii Wojskowej IRW szkolenia dowódców patroli rozminowania, dowódców grup oraz oficerów odpowiedzialnych za system oczyszczania terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

REKLAMA

W tym roku szkolenie zaplanowane jest w ostatniej dekadzie października, w kolebce wojsk inżynieryjnych, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. W trakcie szkolenia saperzy zapoznawani zostaną z nowymi sposobami niszczenia, doskonalić będą się z procedur ale także będą szkoleni z zasad wystąpień indywidualnych związanych z militarnym aspektem wykonywanych obowiązków służbowych w zakresie formy i treści przekazywanych informacji mediom. Szkolenie poprowadzą najlepsi specjaliści z Centrum Operacyjnego MON, zespołu rozminowania CSWIiCh, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, Straży Granicznej, Oddziału Zagrożeń Niemilitarnych, a także Resortowego Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi. Ważny elementem tegorocznego szkolenia będzie szkolenie teoretyczne i praktyczne „Model postępowania ratowniczego w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia pirotechników bezpośrednio po wybuchu - współdziałanie służb”. Nowością w tym roku będą zawody użyteczno-bojowe w których wezmą udział dowódcy patroli rozminowania oraz dowódcy grup nurków minerów. Będą to chyba jedyne takie zawody w SZ RP gdzie na drugim planie będzie czas, a głównym kryterium będą procedury oraz przestrzeganie przepisów.

Tekst: płk Artur Talik

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Piotr Bartnik

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Przetrwać na wrogim terenie
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
WOT szuka zaginionego
Wyślij paczkę do PKW
W Brukseli o bezpieczeństwie
Ważka. Drugie podejście
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
„Projekt Wojownik”: przystanek Kraków
Our efforts passed muster
Jakie zmiany w kształceniu podoficerów?
Zmiany w ustawie o weteranach
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Wyjątkowy Vis
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Testament geopolityczny prezydenta
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Świąteczna paczka dla powstańca
Kompania pełna braci
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Playing the World
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Projekt Afgan w Zabrzu
Klątwa czarnego złota
Curse of the Black Gold
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Bojowe wyzwania dla lotników
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Polska Casa nad Irakiem
Ocalejemy tylko razem
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Okręty NATO w polskich portach
War Starts on Thursday
Wojna zaczyna się w czwartek
Pokazy od kuchni
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Centrum w zawieszeniu
Kawalerzyści na górskich trasach
Opłatek u kombatantów
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Polska zaangażuje się w misję ONZ w Libanie
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Nothing Can Stop Our Tanks
Lekkie moździerze dla wojska
Rząd za kluczowymi zmianami
Wojsko pomogło komunistom utrzymać monopol władzy
Pancerniacy na symulowanym polu walki
Centrum Szkolenia WOT stawia na mobilność
Cel – bezpieczna Europa
Stępka pod „Albatrosa”
Not Without My Sister
„Remontowcy” wrócili do szczecińskiej dywizji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO