moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Saperzy z Orzysza w nocnej akcji

Kolejny dzień służby, kolejne zgłoszenie w SI PATROL przedmiotów niebezpiecznych. Tym razem dowódca patrolu rozminowania nr 12 st. chor. sztab. Piotr Bartnik otrzymał zgłoszenie o znalezieniu w Kolnie dwóch pocisków z II wojny światowej.

Jeszcze patrol nie dotarł na miejsce, a już informacja ukazała się w mediach lokalnych. Po przybyciu na miejsce okazało się, że w czasie prac budowlanych przy drodze krajowej DK 16 znaleziono dwa pociski artyleryjskie 150-mm z czasów II wojny światowej. Po konsultacji z saperami powołany sztab kryzysowy określił strefę zagrożenia o promieniu ok. 1200 m. Podjęto natychmiast decyzję o ewakuacji wszystkich ludzi znajdujących się w strefie. Ewakuowano pracowników i klientów galerii handlowej, część pacjentów szpitala, mieszkańców dwóch bloków mieszkalnych oraz kilku domów jednorodzinnych. Ze względu na utrudnienia funkcjonowania szpitala oraz ruchu drogowego na drodze krajowej podjęto decyzję o podjęciu pocisków w warunkach ograniczonej widoczności. Przy specjalistycznym oświetleniu będącym na wyposażeniu batalionu saperów z Orzysza podejmowanie „zardzewiałej śmierci” zakończono ok. godz. 21. Umożliwiło to powrót mieszkańcom do swoich mieszkań oraz przywróciło funkcjonalne szpitala.

Kolejny raz, dzięki sprawnej organizacji, współdziałania wszystkich służb i władz samorządowych można było bezpiecznie podjąć pozostałości wojenne. To dzięki wspólnym ćwiczeniom oraz udziale w różnego typu szkoleniach, kursach specjalistycznych saperzy wykonali zadanie bojowe w czasie pokoju. Do tego typu działań przygotowują m.in. coroczne, centralne, organizowane przez Zarząd Inżynierii Wojskowej IRW szkolenia dowódców patroli rozminowania, dowódców grup oraz oficerów odpowiedzialnych za system oczyszczania terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

REKLAMA

W tym roku szkolenie zaplanowane jest w ostatniej dekadzie października, w kolebce wojsk inżynieryjnych, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. W trakcie szkolenia saperzy zapoznawani zostaną z nowymi sposobami niszczenia, doskonalić będą się z procedur ale także będą szkoleni z zasad wystąpień indywidualnych związanych z militarnym aspektem wykonywanych obowiązków służbowych w zakresie formy i treści przekazywanych informacji mediom. Szkolenie poprowadzą najlepsi specjaliści z Centrum Operacyjnego MON, zespołu rozminowania CSWIiCh, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, Straży Granicznej, Oddziału Zagrożeń Niemilitarnych, a także Resortowego Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi. Ważny elementem tegorocznego szkolenia będzie szkolenie teoretyczne i praktyczne „Model postępowania ratowniczego w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia pirotechników bezpośrednio po wybuchu - współdziałanie służb”. Nowością w tym roku będą zawody użyteczno-bojowe w których wezmą udział dowódcy patroli rozminowania oraz dowódcy grup nurków minerów. Będą to chyba jedyne takie zawody w SZ RP gdzie na drugim planie będzie czas, a głównym kryterium będą procedury oraz przestrzeganie przepisów.

Tekst: płk Artur Talik

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Piotr Bartnik

dodaj komentarz

komentarze


Jastrzębie w Albacete
Nothing Can Stop Our Tanks
Weterani rozpoczęli swoje igrzyska
Wyślij paczkę do PKW
Żołnierze na podium Pucharu Świata w kolarstwie torowym
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Plut. Krzysztof Polusik
Razem dla bezpieczeństwa
Rząd za kluczowymi zmianami
„Lalek”, czyli pół życia w konspiracji
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Na macie z mistrzem
Drugie życie BWR-ów
Reach for More
The United States of America Have It Their Way
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Our efforts passed muster
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Prezydent Duda w Białym Domu
Stalowa nowoczesność
Więcej pieniędzy dla armii!
„Patrol” walczy ze skażeniami
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
Nowy inspektor sił powietrznych
Nowoczesny schron nie tylko dla saperów
Minister obrony z wizytą w Łuczniku
Pole by choice
Chętni na dostawę Mustanga
Optoelektronika dla Leopardów
„Bolko” na wodzie
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
Zmiany w ustawie o weteranach
Broń nie tylko dla mundurowych
St. chor. sztab. Marek Stosio
Polska Casa nad Irakiem
Zmiany w dodatkach służbowych
Ratownicy – zawsze na służbie
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Minister zaprasza w szeregi armii
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Kawalerzyści na górskich trasach
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
St. szer. Łukasz Wojciechowski
Kpr. Mariusz Mańczak
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Kpr. Jakub Tynka
Afgańska zmiana gotowa do misji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO