moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bez pustych przebiegów

Dwa tygodnie poza macierzystym portem. Na trasie Tallin, Helsinki, Sztokholm. Rozmowy z przedstawicielami sojuszniczych marynarek, spotkania w ambasadach, wizyty w miejscach związanych z wojennymi losami polskich okrętów. W sobotni ranek okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” zakończył rejs, który miał uczcić stulecie Marynarki Wojennej RP i setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ktoś mógłby zapytać: po co nam jeszcze jeden projekt rocznicowy, skoro ostatnie miesiące upływają pod znakiem wysypu tego rodzaju przedsięwzięć. Jednak nawet na tle tak mocnej konkurencji, wyprawa „Czernickiego” zdecydowanie się wyróżnia. Dlaczego? Bo przez dwa tygodnie marynarze (choć nie tylko oni) załatwili więcej niż mogłoby się wydawać.

Rejs po Bałtyku, a przede wszystkim wizyty w zagranicznych portach stanowiły doskonałą okazję do zaprezentowania biało-czerwonej bandery. Do pokazania, że choć polska marynarka tkwi w głębokim kryzysie, nadal istnieje, działa i ma sojusznikom coś do zaoferowania. W końcu w podróż wybrał się okręt, który dopiero co pływał po Morzu Śródziemnym i Czarnym jako jednostka flagowa natowskiego zespołu przeciwminowego, a za dwa lata wyruszy w kolejną, podobną misję, tyle że na północy Europy. Oczywiście nasi sojusznicy i partnerzy doskonale o tym wiedzą. Ale co innego słyszeć o okręcie i jego zadaniach, co innego zaś zobaczyć go na własne oczy.

Na tym jednak nie koniec. Każde bez wyjątku wyjście staje się bowiem dla załogi okazją, by ćwiczyć, zgrywać się, doskonalić umiejętności. Okręt nie ma „pustych przebiegów”. Tak było i tym razem. Marynarze walczyli na Bałtyku z symulowanym atakiem terrorystycznym i pożarem, mieli też okazję prowadzić jednostkę m.in. pośród szkierów, czyli niezliczonych wysepek, którymi usiane są okolice Sztokholmu, w gęstej mgle u wybrzeży Szwecji, czy pośród regularnie kursujących po Zatoce Fińskiej promów.

I rzecz ostatnia, być może najważniejsza. Podczas rejsu na pokładzie „Czernickiego” przeprowadzony został kurs metodyczny. Niby nic niezwykłego – takie zajęcia organizowane są co roku. Chodzi o to, by dowódcy mniejszych jednostek, które wchodzą w skład flotylli, dowiedzieli się, w jaki sposób szkolić swoich ludzi. Na co położyć nacisk, jaką wiedzę przekazać, do jakich celów dążyć. W tym roku jednak 8 Flotylla Obrony Wybrzeża, do której należy „Czernicki” zaprosiła na jego pokład nie tylko swoich oficerów, ale też przedstawicieli innych jednostek marynarki, wojsk powietrznych oraz lądowych. Żołnierze spoza sił morskich zaliczyli pierwszy w swoim życiu tak długi rejs. Dokładnie obejrzeli okręt, na własnej skórze poczuli, na czym polega specyfika służby na jego pokładzie. Już to stanowiło niemałą wartość. A przecież do tego doszły jeszcze wykłady, podczas których prelegenci przedstawiali swoje jednostki oraz dyskusja. O tyle ważna, że choć żołnierze poszczególnych rodzajów wojsk na co dzień ze sobą współpracują, to – jak powtarzali uczestnicy kursu – jedni o drugich nadal nie wiedzą zbyt dużo. A przecież taka wiedza pomaga w budowaniu nowoczesnej armii.

REKLAMA

W tym kontekście świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości nabiera dodatkowego wymiaru.

Łukasz Zalesiński , dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl

dodaj komentarz

komentarze


Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Oddawali krew dla Niepodległej
Amerykańskie dowództwo przyszłości
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Polscy zwiadowcy na walijskich szczytach
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Kolejne Jelcze dla armii
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
He Who Awaken Poles to Arms
„Ślązak” na morskiej próbie
Rząd za kluczowymi zmianami
Sto lat niepodległości
Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Polki mistrzyniami świata w maratonie
Nothing Can Stop Our Tanks
Polska Casa nad Irakiem
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
„Anakonda” w Orzyszu
Zmiany w ustawie o weteranach
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Morskie kły na „Anakondzie”
Tak działa magia Invictusa
Polsko-amerykańskie negocjacje
Konwój dotarł do celu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Wojsko szuka pielęgniarek
Kawalerzyści na górskich trasach
Cel – Fort Trump
Śmigłowce w chmurach
Rakiety Homara
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
We Build the World of Details
WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Obronne wyzwania fotoniki
Testament geopolityczny prezydenta
Wolna Polska na gruzach starego świata
Gorzki finisz wielkiej wojny
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
Film Frames from the War Front
Kto zbiera burzę
Konwój idzie przez Bałtyk
Our efforts passed muster
Luzowanie na „Anakondzie”
Radary dla programu „Wisła”
Wyślij paczkę do PKW
Bezpieczny powrót myśliwców
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
The United States of America Have It Their Way
Mistrz sztangi

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO