moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rakiety przeciwlotnicze z „Pułaskiego”

Pierwsze w historii polskiej marynarki strzelanie z rakiet przeciwlotniczych Standard SM-1 przeprowadziła załoga fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski”. Próby odbyły się na poligonie nieopodal Szkocji. Teraz okręt skierował się ku portowi w Plymouth w Wielkiej Brytanii, gdzie marynarze przejdą szkolenie w prestiżowym ośrodku FOST.

Takie próby wymagają długich i skomplikowanych przygotowań. Choćby ze względu na miejsce, w którym mogą się odbyć. – Rakieta SM-1 potrafi wznieść się na wysokość blisko 20 kilometrów, w prostej linii zaś pokonać dystans dwa razy dłuższy – wyjaśnia kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Do obszaru o takim promieniu należy dodać strefy buforowe, po czym zamknąć go dla postronnych jednostek. – Na Bałtyku nie ma poligonów odpowiednio dużych, by bezpiecznie zrealizować tego typu przedsięwzięcie – dodaje kmdr ppor. Pioch. Dlatego też fregata musiała udać się na Atlantyk. Tam, na poligonie w pobliżu należących do Szkocji Hebrydów Zewnętrznych, załoga wystrzeliła dwie rakiety przeciwlotnicze. Obie poszybowały w kierunku imitatorów celów powietrznych (ICP) – bezzałogowych maszyn przypominających niewielkie samoloty. – Próba okazała się udana – podkreśla kmdr ppor. Pioch i dodaje: – Dla załogi i samego okrętu był to swego rodzaju chrzest bojowy. ORP „Gen. K. Pułaski” jest świeżo po naprawie dokowej. Wymieniono systemy okrętowe, specjaliści przeprowadzili zaś szereg różnego rodzaju modyfikacji.

Film:  st. chor. mar. Piotr Leoniak

Strzelanie rakietami SM-1 było pierwszym takim przedsięwzięciem w historii polskiej marynarki. Dlatego też obserwowali je między innymi inspektor MW kadm. Jarosław Ziemiański, dowódcy Centrum Operacji Morskich i 3 Flotylli Okrętów, przedstawiciele Dowództwa Generalnego oraz Dowództwa Operacyjnego, przedstawiciele NAVSEA – największego z pięciu dowództw technicznych amerykańskiej floty wojennej.

Tymczasem dla załogi był to zaledwie początek jednego z najpoważniejszych testów podczas służby fregaty pod biało-czerwoną banderą. Po strzelaniu „Pułaski” skierował się ku portowi w Plymounth, gdzie wkrótce załoga rozpocznie sześciotygodniowe szkolenie w prestiżowym ośrodku FOST. Specjaliści z Royal Navy sprawdzą, jak marynarze radzą sobie z poszukiwaniem okrętów podwodnych, odpieraniem ataków z wody i powietrza, akcjami terrorystów, walką z pożarem i przebiciem kadłuba, a nawet to, czy są przygotowani, by nieść pomoc ludności dotkniętej skutkami klęski żywiołowej. Po zakończeniu szkolenia „Pułaskiego” czeka jeszcze udział w zakrojonych na szeroką skalę natowskich ćwiczeniach „Trident Juncture ’18”. Odbędą się one w Norwegii oraz u jej wybrzeży. W przedsięwzięciu weźmie udział 40 tysięcy żołnierzy, 70 okrętów, a także 130 samolotów i śmigłowców z 29 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, Szwecji i Finlandii. Do portu w Gdyni polska fregata wróci dopiero w listopadzie.

Tak napięty program związany jest z przygotowaniami do służby w Siłach Odpowiedzi NATO. W styczniu przyszłego roku ORP „Gen. K. Pułaski” dołączył do SNMG-1 – pierwszego z natowskich zespołów fregat i niszczycieli, który strzeże bezpieczeństwa szlaków żeglugowych na Bałtyku, Morzu Północnym i w północnej części Atlantyku. Na pokładzie polskiego okrętu będzie przez ten czas stacjonował śmigłowiec SH-2G.

ORP „Gen. K. Pułaski” to jedna z dwóch polskich fregat typu Oliver Hazard Perry. Do służby pod biało-czerwoną banderą okręty weszły na początku wieku. Wcześniej należały do sił morskich Stanów Zjednoczonych. Fregaty OHZ są wyposażone między innymi w system do wykrywania okrętów podwodnych, torpedy MU-90, przeciwlotnicze rakiety SM-1 i artylerię okrętową. Umożliwia im to współpracę z samolotami wczesnego wykrywania AWACS.

Sam ORP „Pułaski”, odkąd wszedł w skład 3 Flotylli w Gdyni, dwukrotnie wchodził w skład SNMG-1. Brał też udział w antyterrorystycznej operacji „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Szef NATO w Warszawie
Więcej wojska w Łomży
Wojna w świętym mieście, epilog
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Wodowanie „Artemisa”
Bliski Wschód. Region bez klucza
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Leopards in a Trap
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Cel – bezpieczna Europa
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Wilno w polskich rękach
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Leopardy w pułapce
Kolejka dostawców niszczycieli
Odliczanie do majowej defilady
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Kampania wyborcza poza armią
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Sukcesy biegających żołnierzy
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Alarm dla Jastrzębi
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
NATO i kosowska łamigłówka
Irackie zapiski gen. Bieńka
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Tryumf w cieniu Jałty
Zwiadowcy wkroczyli do miast
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
„Sophia” z nową zmianą
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Remont „Piasta” na finiszu
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Tarcza przeciwko agresji
Życie zaklęte w gablotach
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Błękitna Armia przybywa do Polski
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Life Enchanted in Museum Display Case
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Panie bez taryfy ulgowej
Święto stołecznego garnizonu
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Katyńskie pamiątki
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Ducha nie wolno tracić
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO