moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Fregata do remontu

Dziś w gdyńskiej stoczni Nauta rozpoczął się remont dokowy fregaty ORP „Gen. K. Pułaski”. Okręt zostanie wydobyty z wody, a specjaliści przeprowadzą między innymi konserwację jego układu napędowego, odnowią też elementy systemu uzbrojenia. Od kilkunastu miesięcy ORP „Pułaski” poddawany jest modernizacji.


Zakres remontu jednostki reguluje umowa, którą w 2013 roku Inspektorat Uzbrojenia podpisał ze stroną amerykańską. W myśl ówczesnych ustaleń na okręcie wyremontowane mają zostać m.in. elementy uzbrojenia, system rozpoznania elektronicznego czy hydrologiczna stacja podkilowa. Wartość prac opiewa na 34 miliony dolarów. 

Teraz przyszedł czas na remont dokowy. – Przeprowadzi go gdyńska stocznia Nauta – tłumaczy kpt. mar. Przemysław Płonecki z biura prasowego 3 Flotylli Okrętów. – ORP „Pułaski” zostanie podniesiony, a specjaliści dokonają przeglądu i konserwacji kadłuba oraz elementów, które na co dzień znajdują się pod powierzchnią wody – dodaje. Na tym jednak nie koniec. – W planach są prace związane z remontem systemów uzbrojenia i wyposażenia. Szczegółów jednak zdradzić nie mogę – tłumaczy kmdr ppor. Andrzej Rejent z Dywizjonu Okrętów Bojowych, do którego należy fregata. Prace potrwają do października. – Część załogi weźmie w nich udział, część czekają różnego rodzaju kursy. Oczywiście marynarze z ORP „Pułaski” będą też wychodzić w morze na pokładach innych okrętów – zapowiada kmdr ppor. Rejent. Do końca roku fregata nie wyjdzie już na międzynarodowe ćwiczenia. – Niewykluczone, że po zakończeniu remontu weźmie udział w ćwiczeniach okrętowej grupy zadaniowej – zaznacza kpt. mar. Płonecki. Zgodnie z wytycznymi, które opracowali Amerykanie, remonty dokowe fregat typu Oliver Hazard Perry powinny być przeprowadzane co pięć, sześć lat.

Modernizacja ORP „Pułaski” powinna się zakończyć w 2016 roku. Pozwoli ona na przedłużenie żywotności okrętu. W służbie powinien pozostać do 2025 roku.

ORP „Gen. K. Pułaski” to jedna z dwóch fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry, które służą w polskiej marynarce. Został zbudowany w stoczni Bath Iron Works. W 1980 roku wszedł w skład US Navy jako USS „Clark”. Dwadzieścia lat później rząd Stanów Zjednoczonych przekazał go w darze Polsce, która była świeżo upieczonym członkiem NATO. Biało-czerwona bandera załopotała na fregacie 15 marca 2000 roku w Norfolk. Okręt otrzymał nazwę ORP „Gen. K. Pułaski” na cześć bohatera obydwu państw. Wkrótce dołączyła do niego bliźniacza jednostka ORP „Gen. T. Kościuszko”.

Przez kilkanaście lat „Pułaski” wziął udział w dziesiątkach międzynarodowych ćwiczeń. Od stycznia do kwietnia 2006 roku wchodził w skład NATO-wskiego zespołu SNMG-1, działając na Morzu Północnym i Śródziemnym. Wziął udział w operacji „Active Endeavour”, która polegała na monitorowaniu ruchu na akwenie, gdzie stykają się trzy kontynenty. Okręty NATO pilnowały, by tamtejsze szlaki żeglugowe nie stały się celem ataku terrorystów oraz aby nie była tamtędy przemycana broń i ludzie.

ORP „Pułaski” należy do Dywizjonu Okrętów Bojowych. Podstawowym zadaniem jednostki jest zwalczanie okrętów podwodnych, ochrona poruszających się po morzu konwojów i okrętowych zespołów, patrolowanie wyznaczonych akwenów i udział w akcjach ratowniczych. „Pułaski” został uzbrojony w wyrzutnię Mk 13 przystosowaną do odpalania rakiet przeciwlotniczych SM-1 i przeciwokrętowych Harpoon, armatę OTO Melara kalibru 76 mm, sześciolufowe działko Vulcan Phalanx Mk 15, które służy do zwalczania rakiet przeciwokrętowych, a także nisko lecących śmigłowców i samolotów, dwie potrójne wyrzutnie Mk 32 wystrzeliwujące torpedy MU-90 Impact, a także sześć wielkokalibrowych karabinów maszynowych 12,7 mm. Okręt został przystosowany do współpracy ze śmigłowcami morskimi SH-2G. Załogi fregat OHP zwykle liczą nieco ponad 200 osób.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Kierunek: Afganistan
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
Konkurs „Zoom” rozstrzygnięty
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Nano-drony dla specjalsów
Medale dla uczestników walk w Karbali
Święto specjalsów
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Nowy batalion podhalańczyków
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Sprawdzian dla WOT-u
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Jelcze dla Wisły
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Targi Air Fair 2019
Follow Me
Szef NATO w Warszawie
F-16 wracają do Polski
Zdążyć przed deszczem
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Fabryka dżihadystów
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Śmigłowiec na „Ślązaku”
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Zmiany w przepisach mundurowych
Pomóżmy bliskim żołnierza
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Obrady Rady Unii Europejskiej
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Region Without a Key
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
„Baltic Protector”
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Jihadist Mill
Żołnierze pomagają powodzianom
Ich zadanie – zdobyć informację
Tu się zadań nie wybiera
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Kampania wyborcza poza armią
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Modernizacja floty powietrznej
Czarna taktyka Agatu
15 lat JFTC
Uchylone wrota piekieł
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Modernizacja bombowców
Dołącz do zawodowców
Wywiad AK w służbie aliantów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO