moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził dziś polskich żołnierzy, którzy służą poza granicami kraju w ramach unijnej misji EUFOR Althea w Bośni i Hercegowinie oraz natowskiej KFOR w Kosowie. Z okazji zbliżającego się Święta Wojska Polskiego wręczył im medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.  Złożyłem do budżetu wniosek o podwyżki dla żołnierzy – powiedział również szef MON.

Szef resortu obrony swoją wizytę rozpoczął od Bośni i Hercegowiny. W tym kraju trwa właśnie XV zmiana PKW EUFOR, a polski kontyngent tworzy 39 żołnierzy. Minister Mariusz Błaszczak spotkał się z nimi na apelu. – Jesteście ambasadorami Polski poza granicami naszego kraju, jesteście wizytówką Polski – mówił w Sarajewie. Kolejne zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego działają w Bośni i Hercegowinie od 26 lat.

Minister podkreślił, że polscy żołnierze angażują się w misję EUFOR Althea, by wspierać w szkoleniu jedną z brygad armii tego kraju oraz by nieść pomoc jego mieszkańcom. – Poprawiająca się sytuacja w Bośni i Hercegowinie jest również rezultatem służby, wysiłków i zaangażowania polskich żołnierzy – mówił szef MON. Mariusz Błaszczak spotkał się także z szefem sztabu misji EUFOR Althea gen. Gaborem Horvathem. – Usłyszałem jak najlepszą ocenę waszej służby, waszego zaangażowania, waszego profesjonalizmu – powiedział po tym spotkaniu polskim żołnierzom.


Film: MON

Po południu szef resortu obrony przyleciał do Kosowa, gdzie Polski Kontyngent Wojskowy tworzy około 250 żołnierzy. Na co dzień współpracują z kosowską policją, patrolując powierzony im rejon. Minister Błaszczak spotkał się z dowódcą natowskiej misji KFOR gen. Salvatorem Cuocim, a następnie wziął udział w uroczystym apelu z okazji Święta Wojska Polskiego. – Pełnicie razem z policjantami ważną misję i robicie to bardzo profesjonalnie. I za to należą wam się słowa podziękowania. Chcę też powiedzieć, że złożyłem do budżetu wniosek o podwyżki dla żołnierzy – mówił szef MON.

Minister Błaszczak uhonorował żołnierzy służących w Kosowie medalami za wzorową służbę poza granicami kraju oraz złożył im życzenia z okazji zbliżającego się święta. Podczas wizyty spotkał się też z polskimi policjantami, którzy w Kosowie biorą udział w unijnej operacji EULEX.

Celem misji EUFOR Althea jest szkolenie oraz budowa zdolności wojskowych sił zbrojnych Bośni i Hercegowiny oraz monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa. Polski Kontyngent Wojskowy EUFOR Althea liczy 39 żołnierzy. Obecnie XV zmianą PKW EUFOR dowodzi ppłk Tomasz Adamczyk.

Polski Kontyngent Wojskowy KFOR w Republice Kosowa realizuje misję o charakterze stabilizacyjnym. W ramach działalności operacyjnej wykonuje zadania w składzie Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód. Obecnie XXXVIII zmianą PKW KFOR dowodzi ppłk Piotr Wrona. Polski Kontyngent Wojskowy KFOR w Kosowie liczy 248 żołnierzy zawodowych oraz 14 pracowników wojska.

Główną siłą PKW jest kompania manewrowa, którą tworzą żołnierze 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz Żandarmerii Wojskowej. Łącznie 96 osób. Zadaniem żołnierzy jest patrolowanie powierzonego im rejonu oraz współpraca z miejscową policją. W razie potrzeby wesprą również policjantów, którzy pełnią misję EULEX.

KE /PAP

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-francuska szkoła uczuć
 
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Gotowi na F-35?
Obrady Rady Unii Europejskiej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Formowanie 19 Brygady
Nowi szturmani w JW Agat
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Rozdarty subkontynent
Sport nie dzieli, sport łączy
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Rozpoczynamy nową erę
„Dragon’19” od kuchni
Obława pełna białych plam
Brytyjska „pamiątka”
Działalność firm na rzecz obronności
Rivalry on Closed Sea
Kolejne drony dla WOT-u
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Ankona – samodzielna polska operacja
Raki dla zawiszaków
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kierunek: Afganistan
Desant na czeskich spadochronach
Dni Huty Pieniackiej były policzone
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Nowe nakolanniki
„Pułaski” wrócił do kraju
Wkręceni w skoki
Kolejna szabla AFN zdobyta
Od konfliktu do zgody
Tak umierał Wołyń
Morska Bryza w pobliżu Krymu
F-35 wylądowały w Powidzu
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
The Chariots of Jihad
Stawiamy na rozwój
Sojusze na fali
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Zmiany w przepisach mundurowych
Moja „bazówka”
NATO silniejsze z rezerwistami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO