moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przekazanie obowiązków dowódcy 3. Flotylli Okrętów

We wtorek, 3 lipca, w obecności Inspektora Marynarki Wojennej kontradmirała Jarosława Ziemiańskiego, odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia 3. Flotyllą Okrętów. Nowym dowódcą największego związku taktycznego Marynarki Wojennej został komandor Mirosław Jurkowlaniec.

O godzinie 8:00 na okrętach stacjonujących w Porcie Wojennym w Gdyni podniesiona została wielka gala banderowa. Główna uroczystość odbyła się o godzinie 09:00. W jej trakcie, czasowo pełniący obowiązki dowódcy komandor Wojciech Sowa przekazał dowodzenie komandorowi Mirosławowi Jurkowlańcowi. Meldunki o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej kontradmirał Jarosław Ziemiański. W uroczystościach uczestniczyli m.in. byli dowódcy Flotylli, przedstawiciele jednostek wojskowych, władz samorządowych, a także kadra i pracownicy wojska 3. Flotylli Okrętów.

Komandor Mirosław Jurkowlaniec rozpoczął służbę w Marynarce Wojennej w 1985 roku. Po ukończeniu pięcioletnich studiów na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni na swoje pierwsze stanowisko służbowe trafił do Gru y Okrętów Rozpoznawczych. W latach 1990–2002 obejmował kolejno stanowiska asystenta, oficera nawigacyjnego, dowódcy działu nawigacyjnego, zastępcy dowódcy okrętu i dowódcy okrętu ORP „Nawigator”. W czasie, gdy był jego dowódcą, okręt otrzymał tytuł „Najlepszy Okręt w Marynarce Wojennej”. W 2000 roku w ramach Military Training Assistance Program kmdr Mirosław Jurkowlaniec ukończył osiemnastotygodniowy kurs języka angielskiego w Kanadzie. W tym samym roku ukończył studia podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej. W 2002 roku objął stanowisko dowódcy Grupy Okrętów Rozpoznawczych, a od połowy 2007 roku był szefem szkolenia 3 Flotylli Okrętów. W styczniu 2012 roku objął stanowisko szefa Oddziału Oficerów Flagowych Szefostwa Szkolenia Morskiego Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni, a w lutym 2013 roku zastępcy szefa Zarządu Rozpoznania Dowództwa MW. Następnie, w styczniu 2014 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy 6. Ośrodka Radioelektronicznego. W 2016 roku ukończył podyplomowe studia polityki obronnej w Akademii Obrony Narodowej. Z początkiem 2017 roku objął stanowisko szefa Zarządu Uzbrojenia w Inspektoracie Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 czerwca 2018 roku został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

REKLAMA

Kmdr Mirosław Jurkowlaniec jako dowódca Grupy Okrętów Rozpoznawczych dwukrotnie przygotowywał morską jednostkę działań specjalnych Formoza do działań na Zatoce Perskiej w ramach operacji „Iraqi Freedom” i „Enduring Freedom”. Jako dowódca Grupy opracował także wymagania taktyczno-techniczne, według których zmodernizowany został ORP „Hydrograf”. W czasie swojej służby w 3. Flotylli Okrętów kmdr Mirosław Jurkowlaniec brał aktywny udział w opracowaniu i wprowadzeniu do użytku odznaki „Marynarz Jednostek Pływających”, w pracach nad opracowaniem nowego „Regulaminu służby na okrętach MW”, a także nowych programów szkolenia załóg okrętów. Jako szef szkolenia 3. Flotylli Okrętów dwukrotnie kierował największymi ratowniczymi ćwiczeniami w ratowaniu okrętów podwodnych organizowanymi przez Marynarkę Wojenną - SMER/MEDEX.

Kmdr Jurkowlaniec jest żonaty i ma dwójkę dzieci. Interesuje się marynistyką, historią i łowiectwem. Jest prezesem Wojskowego Koła Łowieckiego nr 326 „Łoś” i zwolennikiem aktywnego trybu spędzania wolnego czasu.

Źródło: kmdr ppor. Radosław Pioch

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch

dodaj komentarz

komentarze


Sojusz jak wspólna pięść
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Płonący tor przeszkód
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Szkoła Orląt będzie Akademią
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Groty na rynku cywilnym
Z Danii po „Orła”
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Polak znaczy skazaniec
Spadochroniarze skakali po medale
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Motywacja przez sport
Francja inwestuje w obronność
Wojskowi lotnicy będą świętować w Dęblinie
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Eastern Flank Pillar
Sukces Trumpa czy Kima?
Serbskie Homary i Kryle
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Polityka fałszywego uśmiechu
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Znamy patronów 2019 roku
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Unitarka terytorialsów
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
„Kościuszko” na oceanie
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Cel – wybrać najlepszych
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Terytorialsi w urzędach
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Pomnik nagrobny „Gryfa” odsłonięty
Cel: bezpieczne lotnisko
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Polska delegacja w drodze do Brukseli
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Pożegnanie pilota MiG-a-29
75 lat temu powstał 2 Korpus Polski
Inwestycje w Pionki
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Strzał ze śmigłowca
Polscy bohaterowie Ankony
Homar od nowa
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Koszykarskie zgrupowanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO