moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Puma ’18” w natarciu

Przeciwnik atakuje! Do akcji wkraczają pododdziały zmechanizowane, czołgi i artyleria. Rozkaz brzmi – zająć rubież i wykonać kontratak. Tak wyglądało jedno z zadań, które podczas ćwiczeń „Puma ’18” musieli wykonać żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Czy udało im się rozbić siły nieprzyjaciela?

Scenariusz zakładał atak ze strony fikcyjnego państwa Froland. Konieczne było jak najszybsze zmobilizowanie 15 Brygady Zmechanizowanej i powstrzymanie natarcia. Z pomocą przyszli także sojusznicy.

Na poligon w Bemowie Piskim wyjechało w sumie kilkadziesiąt pojazdów. W pierwszej kolejności do działania przystąpiła kompania zmechanizowana – bojowe wozy piechoty i amerykańskie Strykery zajęły rubież. Kiedy przeciwnik został zatrzymany, czołgi PT-91 Twardy i samobieżne moździerze Rak rozpoczęły kontratak.

REKLAMA

„Puma ’18” to pierwsze tak duże ćwiczenia, w których biorą udział Raki. – Używamy ich od pół roku, ale żołnierze są doświadczeni, dlatego też mimo zmiany sprzętu (Raki w 15BZ zastąpiły moździerze ciągnione 120 mm – przyp. red.), która zawsze jest wyzwaniem, świetnie sobie z nim radzą – zapewnia ppor. Krzysztof Spychała, dowódca kompanii wsparcia z 15 Brygady. – Do tej pory, aby użyć moździerzy, musieliśmy się przemieszczać Starami, przeskok technologiczny jest więc ogromny. Nie bez znaczenia jest też komfort służby żołnierzy – dodaje.

Działania zawiszaków wspierali wojskowi ze stacjonującej w Bemowie Piskim Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Oprócz opancerzonych wozów Stryker US Army na poligon wyjechały samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano z Chorwacji, a o osłonę przeciwlotniczą zadbali Rumuni wyposażeni w działa przeciwlotnicze Oerlikon. Ale zanim wojsko zajęło swoje pozycje, do działania przystąpili Brytyjczycy. To oni przeprowadzili rozpoznanie i dostarczyli sojusznikom informacji o sile i pozycji wroga.

– Zadanie zostało wykonane, wojska przeciwnika zostały rozbite – mówi ppłk Adam Krysiak, dowódca 2 Batalionu Zmechanizowanego 15 Brygady. To ten pododdział od kwietnia szkoli się i współpracuje z Batalionową Grupą Bojową NATO. W sytuacji zagrożenia to właśnie te jednostki w pierwszej kolejności zostałyby zaangażowane do działania. Dlatego podczas ćwiczeń „Puma ’18”, które koncentrują się na budowaniu interoperacyjności, żołnierze szkolą się razem. – Uzupełniamy się. Tam, gdzie nie jest taktycznie uzasadnione użycie bojowych wozów piechoty, tam wysyłamy amerykańskie Strykery – opowiada ppłk Krysiak. – Podobna sytuacja ma miejsce, gdy przeprawiamy się przez przeszkody wodne. Sojusznicy nie mają odpowiedniego sprzętu, aby wykonać to zadanie samodzielnie, wówczas sytuację ratują nasze mosty BLG i amfibie PTS – dodaje dowódca.

Zatrzymanie sił Frolandu to tylko jedno z zadań przygotowanych dla żołnierzy. Program „Pumy” jest bardzo napięty. Wojska przez cały czas szkolą się z działań taktycznych, takich jak prowadzenie obrony, kontrataku czy działań opóźniających. W planie mają także zajęcia związane z przeciwdziałaniem zagrożeniom hybrydowym. – Prowadzimy patrole, organizujemy pracę posterunków obserwacyjnych, a także ćwiczymy umiejętności związane z udzielaniem pomocy rannym. Szkolimy się też na wypadek wystąpienia ataków chemicznych oraz neutralizacji improwizowanych urządzeń wybuchowych – mówi ppłk Krysiak. – Podczas tych zajęć korzystamy między innymi z doświadczenia zdobytego na misjach. Batalion, którym dowodzę, służył w Afganistanie podczas dziesiątej zmiany PKW – przypomina oficer.

Ćwiczenia „Puma ’18” to część odbywających się w Polsce i państwach bałtyckich manewrów „Saber Strike ’18”. To jedne z największych ćwiczeń organizowanych przez dowództwo US Army w tej części Europy. Na poligonach w Polsce, Estonii, a także na Litwie i Łotwie ćwiczy wspólnie 18 tysięcy żołnierzy z 19 państw. Ich zmagania zakończą się 15 czerwca.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: ppor. Maciej Wrotniak/15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Porządki w programach śmigłowcowych
Porady z paragrafem
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Eurosatory – osobiste wymogi
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Legenda polskiej partyzantki
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Pomoc potrzebującym żołnierzom
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
LOT Szkoły Orląt
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
„Bękarty wojny” w Dachau
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Wojskowi judocy na tatami
Francja inwestuje w obronność
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Na jakich zasadach powrót do armii?
Wyjątkowa misja
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Puma i Kuguar na Mazurach
Starcie pancernych plutonów
Nowy inspektor marynarki wojennej
Trening z koktajlami Mołotowa
Żandarmeria świętuje
Eurosatory 2018 zakończone
Polskie skrzydła w Afryce
Bliski Wschód – definicja chaosu
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Polityka fałszywego uśmiechu
Sukces Trumpa czy Kima?
Kierunek – wschodnia flanka
Scenariusze dla Tygrysów
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Egzamin „Kormorana” na Świnie
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
GROM, jak rodziła się legenda

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO