moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolej na poligon. A może i dla pasażerów?

Ministerstwo Obrony Narodowej sfinansuje odbudowę zniszczonej linii kolejowej Grotniki Drawskie–Drawno w Zachodniopomorskiem. Dzięki temu wojskowe konwoje ze sprzętem szybciej dotrą na poligon w Drawsku i do jednostek w województwie. – Na tym odcinku będzie można także wznowić ruch pasażerski – zapowiada Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.


Plany resortu obrony dotyczą 78 kilometrów trasy kolejowej oznaczonej numerem 410. Jeszcze w połowie lat 90. minionego wieku jeździły tędy składy towarowe i pasażerskie. Potem kolej wyłączyła odcinek z użytku, część trasy została rozebrana, a część zalana asfaltem.

Teraz Ministerstwo Obrony Narodowej chce odbudować zamknięty odcinek. Ułatwiłoby to szybsze zaopatrzenie w sprzęt oraz wojskowe materiały jednostek ćwiczących na poligonie w Drawsku Pomorskim, a także stacjonujących w Polsce wojsk sojuszniczych. Ciężkie wozy bojowe transportowane z innych części Europy dojeżdżałyby wprost na poligon bez potrzeby przeładowywania ich na wielkie lawety tirów. Także paliwo docierałoby bezpośrednio do ćwiczących jednostek. Zaopatrzenie zyskałaby również baza bezzałogowców w Mirosławcu, a dzięki połączeniu z Choszcznem sprawniej przebiegałby transport do jednostek 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

– Wznowione zostałyby dostawy sprzętu oraz materiałów pędnych i smarów transportem kolejowym z 4 Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu do Składu Materiałowego Drawno (przy poligonie w Drawsku – przy. red.), do 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu oraz transporty operacyjne do 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów w Złocieńcu – precyzuje kmdr por. Czesław Cichy, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Rewitalizacja odcinka Grotniki Drawskie–Drawno na linii kolejowej nr 410 zaplanowana jest na lata 2019–2026. – Inwestycja realizowana będzie przez wykonawcę wyłonionego w ramach przetargu. Jej koszty są w trakcie szacowania – zapowiada kmdr por. Cichy.

Wiele wskazuje na to, że z wyremontowanej trasy będą mogli skorzystać także cywile. – Na tym odcinku linii kolejowej będzie można prowadzić ruch pasażerski i towarowy – na ogólnych zasadach, co oznacza, że może go realizować każdy przewoźnik spełniający wymogi określone w ustawie o transporcie kolejowym – dodaje rzecznik prasowy dowództwa.

Burmistrz Mirosławca, Piotr Pawlik, przyznaje, że rewitalizacja linii kolejowej miałaby ogromne znaczenie dla wielu mieszkańców. – Zwłaszcza tych z Drawna, Mirosławca i Wierzchowa, czyli miejscowości, z których nie ma ani kolejowego, ani nawet autobusowego bezpośredniego połączenia ze Szczecinem, stolicą województwa zachodniopomorskiego – mówi Pawlik. W projekcie rewitalizacji linii zapisano więc budowę wiat przystankowych dla regionalnych pociągów, które kursują po województwie i mogłyby obsługiwać odnowioną linię. Piotr Pawlik zaznacza, że te zadania są już jednak w gestii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Urząd zapowiada zaś, że przeanalizuje przywrócenie ruchu pasażerskiego, kiedy linia 410 zostanie odbudowana.

Odbudowa odcinka kolejowego Grotniki Drawskie–Drawno to na razie jedyna tego typu inwestycja MON w Polsce.

Marcin Górka

autor zdjęć: st. szer. Karolina Tur

dodaj komentarz

komentarze


Wielofunkcyjny scyzoryk
 
Najpierw „Sonda”, później promocja
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Pułaski” wrócił do kraju
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Czarny odchodzi do cywila
Od sojusznika do kata
Przez krew zdobyty Śląsk
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Wozy amunicyjne do Raków
Wojna wywiadów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Cienka niebieska linia
A Wave of Alliances
Przysięga śląskich terytorialsów
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
A Torn Subcontinent
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Zielonka dla Patriotów
Irańskie szachy
Rivalry on Closed Sea
Szukamy następcy Herculesa
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Piknik ze smakiem
Obrady Rady Unii Europejskiej
Rozpoczynamy nową erę
Śladami Pierwszej Pancernej
Spełniliśmy swój obowiązek
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Preselekcja u komandosów
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
High Confidence Operations
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Strzelać nauczyłem się sam
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Amerykańska przyszłość WZL
Desant z transportowca-giganta
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Warszawa walczy, wracamy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Sprawdzają Brutusa
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO