moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolej na poligon. A może i dla pasażerów?

Ministerstwo Obrony Narodowej sfinansuje odbudowę zniszczonej linii kolejowej Grotniki Drawskie–Drawno w Zachodniopomorskiem. Dzięki temu wojskowe konwoje ze sprzętem szybciej dotrą na poligon w Drawsku i do jednostek w województwie. – Na tym odcinku będzie można także wznowić ruch pasażerski – zapowiada Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.


Plany resortu obrony dotyczą 78 kilometrów trasy kolejowej oznaczonej numerem 410. Jeszcze w połowie lat 90. minionego wieku jeździły tędy składy towarowe i pasażerskie. Potem kolej wyłączyła odcinek z użytku, część trasy została rozebrana, a część zalana asfaltem.

Teraz Ministerstwo Obrony Narodowej chce odbudować zamknięty odcinek. Ułatwiłoby to szybsze zaopatrzenie w sprzęt oraz wojskowe materiały jednostek ćwiczących na poligonie w Drawsku Pomorskim, a także stacjonujących w Polsce wojsk sojuszniczych. Ciężkie wozy bojowe transportowane z innych części Europy dojeżdżałyby wprost na poligon bez potrzeby przeładowywania ich na wielkie lawety tirów. Także paliwo docierałoby bezpośrednio do ćwiczących jednostek. Zaopatrzenie zyskałaby również baza bezzałogowców w Mirosławcu, a dzięki połączeniu z Choszcznem sprawniej przebiegałby transport do jednostek 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

– Wznowione zostałyby dostawy sprzętu oraz materiałów pędnych i smarów transportem kolejowym z 4 Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu do Składu Materiałowego Drawno (przy poligonie w Drawsku – przy. red.), do 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu oraz transporty operacyjne do 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów w Złocieńcu – precyzuje kmdr por. Czesław Cichy, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Rewitalizacja odcinka Grotniki Drawskie–Drawno na linii kolejowej nr 410 zaplanowana jest na lata 2019–2026. – Inwestycja realizowana będzie przez wykonawcę wyłonionego w ramach przetargu. Jej koszty są w trakcie szacowania – zapowiada kmdr por. Cichy.

Wiele wskazuje na to, że z wyremontowanej trasy będą mogli skorzystać także cywile. – Na tym odcinku linii kolejowej będzie można prowadzić ruch pasażerski i towarowy – na ogólnych zasadach, co oznacza, że może go realizować każdy przewoźnik spełniający wymogi określone w ustawie o transporcie kolejowym – dodaje rzecznik prasowy dowództwa.

Burmistrz Mirosławca, Piotr Pawlik, przyznaje, że rewitalizacja linii kolejowej miałaby ogromne znaczenie dla wielu mieszkańców. – Zwłaszcza tych z Drawna, Mirosławca i Wierzchowa, czyli miejscowości, z których nie ma ani kolejowego, ani nawet autobusowego bezpośredniego połączenia ze Szczecinem, stolicą województwa zachodniopomorskiego – mówi Pawlik. W projekcie rewitalizacji linii zapisano więc budowę wiat przystankowych dla regionalnych pociągów, które kursują po województwie i mogłyby obsługiwać odnowioną linię. Piotr Pawlik zaznacza, że te zadania są już jednak w gestii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Urząd zapowiada zaś, że przeanalizuje przywrócenie ruchu pasażerskiego, kiedy linia 410 zostanie odbudowana.

Odbudowa odcinka kolejowego Grotniki Drawskie–Drawno to na razie jedyna tego typu inwestycja MON w Polsce.

Marcin Górka

autor zdjęć: st. szer. Karolina Tur

dodaj komentarz

komentarze


Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Kraków zaprosił weteranów
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Wsparcie ma znaczenie
Ślady, których nie widać
Natowskie manewry na Bałtyku
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Równanie z „Iksem”
Marsz prawdę ci powie
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Oswoić „latający komputer”
Husarze dla mieszkańców Polski
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Śmierć w sercu Azji
Studia z obrony granic
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Generał z cienia
Lotnisko w zanadrzu
Nowa baza US Army w Polsce?
Drugi dom efów
Wielka gra na ukraińskim froncie
Czerwieńsze będą…
Polski wkład w operację „Overlord”
Koszykarskie widowisko
K9, ognia!
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Latający dron – broń na okręty podwodne
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Sojusz kontra drony
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
DIANA szansą dla polskich innowacji
NATO rozkłada lotniczy parasol
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Bez zmian w emeryturach
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Hegseth odznaczył polskiego generała
Bałtyk, wspólna sprawa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Biało-czerwona na Monte Cassino
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Polsko-kanadyjska współpraca
F-35 zmienia wszystko
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Groźny incydent w Libanie
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO