moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Biało-Czerwone Iskry w Pjongczangu

Jeden z najlepszych polskich skoczków narciarskich Dawid Kubacki na zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu wystartuje w kasku z lotniczymi motywami. Głowę Kubackiego zdobić będą lecące w szyku samoloty z zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry. – Jesteśmy dumni z jego wyboru. Oby Iskry zaprowadziły go po medal – mówią piloci Iskier.

Podczas rozpoczętych w piątek zimowych Igrzysk Olimpijskich w koreańskim Pjongczangu na miłośników skoków narciarskich i lotnictwa czeka niespodzianka. Drugi po Kamilu Stochu najlepszy polski skoczek narciarski – Dawid Kubacki – wystartuje w kasku z oryginalnym malowaniem. Na głowie zawodnika znajdą się samoloty TS-11 Iskra z zespołu akrobacyjnego sił powietrznych oraz śmigłowiec i szybowiec. Cztery lata temu, podczas olimpiady zimowej w Soczi, Kamil Stoch wystartował w kasku z lotniczą szachownicą. Teraz skoczek zdecydował się na inny wzór, jego kask zdobi malunek feniksa.

Wzory malowania kasków skoczków narciarskich utrzymywane były w tajemnicy. – Dawid chciał, żeby to była niespodzianka. Na wykonanie projektu miałem dwa dni, a na malowanie kasku niespełna trzy – mówi Piotr Parczewski z elbląskiego studia aerografu, autor malunków na kaskach Kubackiego i Stocha. Kaski malowane są ręcznie za pomocą aerografu, czyli niewielkiego pistoletu lakierniczego.

Dlaczego Dawid Kubacki postawił na motywy lotnicze? Wynika to z jego zamiłowania do awiacji. Skoczek od kilku lat jest członkiem Aeroklubu Nowy Targ. – Zajmuje się modelarstwem lotniczym, a w przyszłości ma zamiar także ukończyć szkolenie szybowcowe. Na to jednak potrzeba trochę czasu, którego teraz kadra skoczków za dużo nie ma – przyznaje Marek Lijewski, dyrektor aeroklubu.

Sportowiec miał od początku jasno określoną wizję swojego kasku olimpijskiego. – Dawid chciał, by na kasku znalazły się trzy motywy: śmigłowca, szybowca oraz lecących w szyku samolotów TS-11 Iskra. Zaproponowałem mu, by Iskry były w barwach polskiego zespołu akrobacyjnego. Bardzo mu się ten pomysł spodobał – opowiada Parczewski. – To fajna symbolika, a przy tym promocja naszego kraju i lotnictwa – dodaje.

Na błękitnym tle prezentuje się sześć Iskier, które tworzą tzw. formację delta. M.in. w takim szyku latają nasi piloci akrobacyjni. – Jesteśmy mile zaskoczeni, że kask Dawida Kubackiego zdobią nasze Iskry. To wielkie wyróżnienie i satysfakcja. Cieszymy się, że Iskry zostaną zaprezentowane całemu światu podczas zimowych igrzysk olimpijskich – mówi kpt. pil. Maciej Kopiel, lider zespołu Biało-Czerwone Iskry. – Mamy nadzieję, że nasze samoloty zaprowadzą go do medalu. Trzymamy za niego kciuki – dodaje. Przyznaje także, że po olimpiadzie zespół chciałby się osobiście spotkać z Kubackim. – Musimy mu podziękować. Może odwiedzi nas w jednostce? – zastanawia się oficer.

Podczas 23. Igrzysk Olimpijskich rozegrane zostaną 102 konkurencje w 15 dyscyplinach. W Pjongczangu, zaprezentuje się 62 polskich zawodników, wśród nich troje żołnierzy. Chorążym naszej reprezentacji został łyżwiarz szybki Zbigniew Bródka.

Do tej pory podczas zimowych igrzysk Polacy zdobyli 20 medali: 6 złotych, 7 srebrnych i 7 brązowych. Najwięcej, bo siedem medali, wywalczyli skoczkowie narciarscy. W tym roku największe nadzieje Polacy wiążą właśnie ze startem skoczków. Cztery lata temu w Soczi Kamil Stoch zdobył dwa złote krążki. Pierwsze zawody skoczków odbędą się w sobotę.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: REUTERS/ Dominic Ebenbichler, arch. Dawida Kubackiego

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany emerytalne dla żołnierzy
 
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Polsko-łotewska „Zima”
They Train Together, They Fight Together
Wojsko wzywa na kwalifikację
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Mobilne moździerze dla armii
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Dragoni na poligonie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Iran uderza w USA
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
To nie mogło się udać, ale…
Nowy wiceminister w MON
Misje na dłużej
Misja wojownika
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Kajak idealny dla komandosa
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Klasy wojskowe po nowemu
Podoficer po nowemu
Weterani trenują MMA
Beagle dla żołnierzy?
Arsenał Iranu
Defense Without Politics
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Obradowała Rada Gabinetowa
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
We Are All Darfur
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Stepping out of the Shadow
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Projekt MON dla szkół
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Bohaterskie Orlęta
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Ostatni samochód Marszałka
Strykery znów na Mazurach
Terytorialsi za oceanem
Powstanie bez sukcesu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Network Intelligence
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO