moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mniej na mundury od 2019 roku

Średnio około 100 zł mniej dostaną w przyszłym roku żołnierze na zakup mundurów. Tak wynika z projektu rozporządzenia MON. Obniżka związana jest z planami armii, która rezygnuje m.in. z letnich mundurów wyjściowych. Za to oficerowie młodsi, którzy będą musieli wymienić oznaczenia stopni wojskowych, otrzymają w tym roku dodatkowe pieniądze – od 350 do 650 zł.

Świadczenie mundurowe jest wypłacane żołnierzom co roku. Pieniądze powinni przeznaczyć na zakup mundurów galowych i wyjściowych oraz ich czyszczenie (mundury polowe żołnierze otrzymują z wojska). Wysokość świadczenia zależy nie tylko od stopnia wojskowego i rodzaju wojsk, lecz także od miejsca pełnienia służby. Inną kwotę otrzymują żołnierze pracujący np. w sztabach, instytucjach MON, dowództwach i inspektoratach, a inną ci, którzy służą w jednostkach liniowych.

MON planuje w 2019 roku zmniejszenie wysokości „mundurówki”. W projekcie rozporządzenia MON dotyczącego wypłaty równoważników pieniężnych za mundury napisano, że świadczenie będzie od 5 do 20% niższe od dotychczasowego. Dlaczego? – Jednym z powodów są zmiany w normach dotyczących elementów umundurowania. Zrezygnowano na przykład z czapki i rękawiczek zimowych dla szeregowych i marynarzy w pierwszych latach służby oraz z mundurów wyjściowych letnich dla wszystkich żołnierzy zawodowych – ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

REKLAMA

– Na obniżenie „mundurówki” wpłynął też spadek cen za czyszczenie i pranie części umundurowania – przyznaje ppłk Chmiel. Dlatego świadczenie mundurowe będzie nieco niższe. Na przykład oficerowie wojsk lądowych pracujący w sztabie otrzymają: pułkownik 2574 zł (w tym roku ma 2618 zł), kapitan – 2529 zł (było 2567 zł), a żołnierze w tych samych stopniach w jednostkach liniowych dostaną odpowiednio – 2397 zł (122 zł mniej), 2351 zł (117 zł mniej). Podoficer sztabowiec sił powietrznych otrzyma 2583 zł (miał 2673 zł), a specjalista z bazy lotniczej – 2493 zł (2635 zł).

Szeregowi ze stażem służby krótszym niż dwa lata pracujący w jednostce otrzymają 395 zł (teraz 524 zł), szeregowi ze struktur sztabowych zaś mogą liczyć na 306 zł (392 zł). W przypadku żołnierzy najniższego korpusu, którzy służą w wojskach lądowych i staż ich jest dłuższy niż dwa lata, „mundurówka” wyniesie odpowiednio: w jednostce – 2228 zł (2332 zł ), a w sztabie 2406 zł (2431 zł ).

Przedstawiciele Inspektoratu podkreślają, że zaproponowane rozwiązania będą dotyczyły dopiero przyszłego roku, ponieważ „mundurówka” zawsze jest wypłacana do końca marca według stanu prawnego na dzień 1 stycznia.
Na wypłatę „mundurówek” w 2015 roku MON przeznaczyło ok. 231 mln złotych. W 2016 roku – 249,3 mln złotych. Dane za 2017 roku są obecnie zbierane i analizowane, choć kwota powinna być podobna do dotychczasowych.

To jednak nie jedyne zmiany, które szykuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Plany resortu zakładają, że 11 listopada 2018 roku zostaną wprowadzone nowe wzory stopni wojskowych: w przypadku marynarki wojennej podporucznik, porucznik i kapitan utracą po jednej belce, a oficerowie młodsi pozostałych rodzajów sił zbrojnych utracą po jednej gwiazdce. – Zmiany wzorów stopni pochłoną około 6 mln zł. Oficerowie młodsi, których zmiana dotyczy, otrzymają na ten cel jednorazowy dodatek finansowy – zapowiada ppłk Marek Chmiel.

Kwoty będą zróżnicowane w zależności od stopnia i rodzaju sił zbrojnych. Kapitan wojsk lądowych otrzyma np. 532 zł, sił powietrznych – 594 zł, a marynarki wojennej – 657 zł. Do kapitanów służących w jednostkach powietrznodesantowych, kawalerii powietrznej, obrony wybrzeża, Żandarmerii Wojskowej oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej trafi 609 zł, a w przypadku żołnierzy będących na stanowiskach w Centrum Operacji Specjalnych, jednostkach specjalnych i jednostkach wojsk obrony terytorialnej – 491 zł.

Porucznicy wojsk lądowych na zmianę swoich stopni dostaną 456 zł, sił powietrznych – 505 zł, marynarki wojennej – 617 zł. Nieco mniejszą kwotę, bo 512 zł, otrzymają żołnierze jednostek: powietrznodesantowych, kawalerii powietrznej, obrony wybrzeża, Żandarmerii Wojskowej oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Dla poruczników Centrum Operacji Specjalnych, jednostek specjalnych i jednostek WOT z kolei MON przewidziało świadczenie w wysokości 424 zł.

Najmłodsi oficerowie wojsk lądowych mogą liczyć na 382 zł, sił powietrznych na 384 zł, a marynarki wojennej na 500 zł. Podporucznicy Centrum Operacji Specjalnych, jednostek specjalnych i jednostek WOT dostaną 357 zł, a ci służący w jednostkach: powietrznodesantowych, kawalerii powietrznej, obrony wybrzeża, Żandarmerii Wojskowej oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej – 415 zł.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
 
Prawdziwi wojownicy
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 kończą misję w Estonii
Pracowity tydzień flotylli
Na misjach święta inne niż zwykle
Głos (z) płonącej Warszawy
Ćwiczenia z torpedą
Przeciwlotnicza Sona
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Na wakacje z WOT
Sukcesy sportowców w mundurach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Spartan” znów na Mazurach
„Anakonda” rusza na poligony
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Święto żołnierzy służących na misjach
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Agent w generalskich szlifach
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie odmładzają F-16
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Army of Medics
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Co z tegorocznym MSPO?
Obradowała Rada Gabinetowa
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Białe noce podhalańczyków
Widzieć i nie być widzianym
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
„Ratownik” od nowa
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
MON nie wycofuje się z MSPO
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Na zakupy do sklepu AMW
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Online z mistrzami sportu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Koniec kijowskiego snu
Specjalsi świętują
NATO walczy z koronawirusem
Nowy wiceminister w MON
„Harpun” do walki
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Kierunek: Drawsko Pomorskie
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO