moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe stopnie dla oficerów młodszych

Resort obrony narodowej chce wprowadzić zmiany w oznaczeniach stopni wojskowych. Według propozycji, podporucznicy, porucznicy i kapitanowie marynarki wojennej stracą po jednym pasku na naramienniku i rękawie, oficerowie młodsi pozostałych rodzajów sił zbrojnych zaś po jednej gwiazdce. Przedwojenne wzory stopni wojskowych mają zostać przywrócone w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obecnie zdecydowana większość podporuczników polskiej armii nosi na naramiennikach dwie gwiazdki, porucznicy mają trzy, a kapitanowie o jedną więcej. Wyjątkiem są stopnie oficerów młodszych marynarki wojennej, którzy na mundurach mają paski i kółko zwane zwyczajowo „pętlą Nelsona” (dwa paski podporucznik, trzy porucznik, cztery kapitan).

Już wkrótce ten wygląd stopni oficerów młodszych ma się jednak zmienić. MON przygotowało bowiem projekt rozporządzenia określającego rodzaje, zestawy i wzory umundurowania oraz oznak wojskowych noszonych przez żołnierzy zawodowych i pełniących służbę kandydacką. Jedną ze zmian w dokumencie jest ta, która zakłada właśnie zmianę w wyglądzie stopni oficerów młodszych. Chodzi w sumie o sześć stopni: podporucznika, porucznika i kapitana oraz podporucznika marynarki, porucznika marynarki oraz kapitana marynarki.

REKLAMA

Zgodnie z propozycjami oficerowie młodsi „utracą” na naramiennikach po jednej gwiazdce. W rezultacie podporucznik będzie nosił jedną gwiazdkę, porucznik – dwie, a kapitan – trzy. W przypadku oficerów młodszych marynarki wojennej zaś zmiana obejmie likwidację po jednym pasku w każdym ze stopni wojskowych, adekwatnie do utraty gwiazdek.

Takie zmiany mają być powrotem do zasad oznakowania stopni oficerów młodszych obowiązujących w II RP. Wejdą w życie 11 listopada 2018 roku, czyli w dniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Zmiany mają wejść bez okresu przejściowego. W praktyce oznacza to, że oficerowie młodsi będą musieli mieć nowe stopnie już w dniu wejścia w życie nowych przepisów. Nowe oznaczenia stopni pojawią się m.in. na naramiennikach, beretach, czapkach, furażerkach, a w przypadku marynarki wojennej także na rękawach ubiorów wieczorowych, ubiorów galowych i wyjściowych – tłumaczy ppłk Marek Chmiel, rzecznik Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Koszt zmiany stopni MON oszacowało na 6 mln zł. Żołnierze będą musieli wymienić oznakowania we własnym zakresie, ale otrzymają na to jednorazowy dodatek finansowy z wojska. Np. kapitan wojsk lądowych dostanie 532 zł, porucznik sił powietrznych 505 zł, a podporucznik marynarki wojennej 500 zł.

Oliwkowy beret dla WOT

Inne propozycje zawarte w projekcie wynikają m.in. ze zmian wprowadzonych ustawą o powszechnym obowiązku obrony, zgodnie z którymi utworzono nowy rodzaj sił zbrojnych – wojska obrony terytorialnej. Powstały projekt określa zatem także wzory oraz zasady noszenia umundurowania przez żołnierzy tej formacji. Projekt przewiduje, że żołnierze WOT w zestawie ubiorów polowych zamiast beretu będą mogli nosić czapkę – rogatywkę polową. Przepisy wprowadzają np. oliwkowy beret przypisany do żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Ponadto na beretach WOT – zgodnie z projektem ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – ma obowiązywać wzór siedzącego na tarczy amazonek orła z zamkniętą koroną, wzniesionymi skrzydłami i głową zwróconą w prawo. Jego wyróżnikiem będzie znak Polski Walczącej w kolorze złotym, umieszczony na tarczy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Mn
1515753000
Według mnie szkoda wydawać 6 mln złotych. Podatnicy muszą ciezko pracować na taką kwotę a wydana zostanie na rzecz mało komu potrzebną
6E-48-ED-C7
~DedoTe
1515741420
Pomysły pomysłami ale czy takie zmiany są naprawde potrzebne? Co ta zmiana na dzisiejszym polu walki ? To jest nic nie znaczące a wyrzuca się na to pieniądze.Zamiast msbs dajmy zołnierzom szable i konika karego a wtedy całkowicie powrócimy do tradycji i będą się z Nami bardziej liczyć na arenie miedzynarodowej
BB-8E-2C-64

Załoga Bergepanzera w akcji
Eurosatory – osobiste wymogi
Starcie pancernych plutonów
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
GROM, jak rodziła się legenda
Nowy inspektor marynarki wojennej
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Kierunek – wschodnia flanka
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Eurosatory 2018 zakończone
Wyjątkowa misja
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Bliski Wschód – definicja chaosu
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Sukces Trumpa czy Kima?
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Trening z koktajlami Mołotowa
Polskie skrzydła w Afryce
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Puma i Kuguar na Mazurach
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Na jakich zasadach powrót do armii?
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Porady z paragrafem
Wojskowi judocy na tatami
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Francja inwestuje w obronność
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Polityka fałszywego uśmiechu
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
LOT Szkoły Orląt
Polskie Bryzy nad Afryką
Scenariusze dla Tygrysów
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Legenda polskiej partyzantki

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO