moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dni Radiolokacji

Jak lepiej i skuteczniej prowadzić prace badawczo-rozwojowe nad nowymi systemami radarowymi – to jeden z problemów, nad którym debatują uczestnicy Dni Radiolokacji. W Jachrance pod Warszawą podczas czterodniowego spotkania omawiano m.in. przełomowe technologie, a także sprawy dotyczące współpracy ośrodków badawczych z wojskiem.

Organizatorami Dni Radiolokacji są: Departament Polityki Zbrojeniowej MON, spółka PIT-Radwar, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia.

Podczas czterodniowego spotkania, którego hasło przewodnie brzmi: „Przełomowe technologie radiolokacyjne w programie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP”, zorganizowano dwie konferencje: naukowo-techniczną na temat radiolokacji oraz poświęconą urządzeniom i systemom radioelektronicznym.

REKLAMA

W trakcie pierwszej naukowcy i żołnierze omówili wszystkie najważniejsze projekty, nad którymi pracują polscy radiotechnicy na rzecz wojsk obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Chodzi o badania dotyczące m.in. radarów pasywnych PET-PCL (PET – Passive Emitter Tracking, PCL – Passive Coherent Location,) mobilnej trójwspółrzędnej stacji radiolokacyjnej dalekiego zasięgu P-18PL oraz mobilnego trójwspółrzędnego radaru dalekiego zasięgu Warta. Przedstawiono także proces wdrażania do służby stacji radiolokacyjnej (ZDPSR) Bystra.

Uczestnicy naukowo-technicznej konferencji, która odbywa się już po raz 48., zastanawiali się przede wszystkim nad tym, w jaki sposób polska armia i konstruktorzy mogą skuteczniej realizować prace badawczo-rozwojowe nad nowymi systemami radarowymi. Temu problemowi poświęcono cały panel dyskusyjny. Jego moderator, emerytowany gen. bryg. prof. Bogusław Smólski, podkreślał, że trudności jest wiele. – W Inspektoracie Uzbrojenia MON pracuje nieco ponad 400 osób, które mają pod opieką 600 projektów. To jest przecież fizycznie niemożliwe, aby panować nad takim ogromem materiału. W Inspektoracie jest za mało ludzi i zespołów specjalistycznych – mówił generał, wskazując, że rozwiązaniem może być utworzenie agencji uzbrojenia, która wzięłaby pod swoje skrzydła cały proces zakupów nowego uzbrojenia (obecnie odpowiada za to kilka instytucji w tym, IU MON i DPZ MON). 

Niektórzy uczestnicy spotkania przyznawali, że inżynierom niekiedy trudno porozumieć się z wojskiem w sprawie wymagań technicznych dotyczących sprzętu, bo armia zmienia je nawet w trakcie prac. Generał brygady Stefan Mordacz, szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, wyjaśniał, że wojsko musi stale modyfikować swoje oczekiwania, bo potrzebuje jak najskuteczniejszych narzędzi walki.

Na pojawiające się nowe zagrożenia radioelektroniczne wskazywał płk Dariusz Krzywdziński, szef Zarządu Wojsk Radiotechnicznych w Inspektoracie Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Pułkownik podkreślał, że nawet systemy, które do niedawna uchodziły za niewykrywalne, takie jak na przykład radary pasywne, można dziś namierzyć. – A jak można coś namierzyć, to przeciwnik zrobi wszystko, aby to zniszczyć – wyjaśniał.

Podczas drugiej konferencji nt. „Urządzenia i systemy radioelektroniczne” specjaliści z całej Polski debatują o poszczególnych komponentach elektronicznych stosowanych w radarach oraz o pracach badawczo-rozwojowych, jakie są prowadzone w tej dziedzinie przez polskie i europejskie firmy i instytucje naukowe.

Dni Radiolokacji zakończą się 16 listopada. Ich patronem medialnym jest „Polska Zbrojna”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze


Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Eurosatory – osobiste wymogi
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Na jakich zasadach powrót do armii?
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Starcie pancernych plutonów
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Polityka fałszywego uśmiechu
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Wojskowi judocy na tatami
GROM, jak rodziła się legenda
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Kierunek – wschodnia flanka
Sukces Trumpa czy Kima?
Eurosatory 2018 zakończone
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
LOT Szkoły Orląt
Wyjątkowa misja
Francja inwestuje w obronność
Porządki w programach śmigłowcowych
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Pomoc potrzebującym żołnierzom
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Trening z koktajlami Mołotowa
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Nowy inspektor marynarki wojennej
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
Puma i Kuguar na Mazurach
„Bękarty wojny” w Dachau
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Żandarmeria świętuje
Scenariusze dla Tygrysów
Legenda polskiej partyzantki
Bliski Wschód – definicja chaosu
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Porady z paragrafem
Polskie skrzydła w Afryce
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO