moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jak pokonać przeciwnika w mieście

Nacierali w rejonie zabudowanym, wspinali się na wysokie ściany, przedzierali kanałami, organizowali zasadzki. 70 członków organizacji proobronnych z całego kraju wzięło udział w kursie walki w mieście. Szkolenie zorganizowano na terenie ośrodka zurbanizowanego na poligonie w Wędrzynie.

Kilkudniowe zajęcia poprowadzili wojskowi z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. – Doświadczenia z walki w rejonie zabudowanym przekazywali żołnierze, którzy byli na misjach bojowych poza granicami kraju – mówi Jacek Klimanek, wiceprezes stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl, które było organizatorem kursu.

REKLAMA

Wojsko na szkolenie proobronnych użyczyło sprzęt: dwa transportery Rosomak, wóz ewakuacji medycznej oraz kilka samochodów ciężarowych i osobowo-terenowych. Żołnierze przywieźli ze sobą także uzbrojenie. Ćwiczący mogli poznać budowę i przeznaczenie m.in. wyrzutni pocisków przeciwpancernych Spike, granatnika MK-19, moździerza LM-90 i ręcznego granatnika przeciwpancernego.

Zadaniem osób, które przyjechały na kurs instruktorsko-metodyczny Dowódca-Lider-Kolega, będzie szkolenie innych członków swojej organizacji.

Natarcie, zasadzki, wspinaczka

Na poligon w Wędrzynie zjechało 70 działaczy stowarzyszeń proobronych. To sympatycy wojska zrzeszeni w organizacjach w południowo-zachodniej Polsce, m.in. z Wodzisławia Śląskiego, Sulechowa, Nowej Soli.

Wszyscy byli wyposażeni w mundury, repliki broni i żołnierski ekwipunek, o który sami zadbali. Zakwaterowano ich w obiektach przypominających szkielet budynku (bez okien, podłóg i drzwi). Za łóżko ćwiczącym służyła karimata rozłożona na betonie i śpiwór.

Wśród uczestników kursu był Jakub Tytko z Wodzisławia Śląskiego. Do tamtejszej jednostki strzeleckiej 2023 Strzelec wstąpił siedem lat temu. – Kiedyś chciałem iść do wojska, ale po maturze dostałem się na Politechnikę Śląską. Zamiłowanie do munduru jednak pozostało, to dziś moje hobby i chętnie w nie inwestuję – mówi Tytko, który pracuje jako przedstawiciel handlowy.

Na proobronnych czekał bogaty program zajęć. Musieli wykazać się przeprowadzeniem obrony i natarcia w rejonie zabudowanym oraz wykonywaniem zasadzek przeciwpancernych. Do wsparcia i osłony korzystali z Rosomaków. Zasadzki przeciwpancerne organizowali, tworząc dobrze zamaskowane stanowiska ogniowe przy drogach dojazdowych. A za pomocą ręcznych granatników przeciwpancernych pozorowali niszczenie czołgów.

Trenowali także podstawy technik linowych przydatnych w zdobywaniu budynków oraz działania typowe dla strzelców wyborowych. Niestety proobronni nie mogli prowadzić ognia. Ćwiczyli jednak wybór właściwego stanowiska ogniowego dla snajpera oraz prowadzenie długotrwałej obserwacji, pozostając w gotowości do oddania strzału.

– Najbardziej podobało mi się zadanie, podczas którego mój pododdział musiał przejść tunelami i kanałami, aby zaskoczyć przeciwnika broniącego się na jednej z ulic – opowiada Tytko. Podkreśla, że zajęcia w Wędrzynie to jedne z najciekawszych, w jakich brał do tej pory udział. – Poligon jest bardzo dobrze przygotowany, a szkolenia prowadzą doświadczeni żołnierze, od których można się wiele nauczyć – mówi Tytko.

Szansa na służbę w WOT

Żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej chwalą ćwiczących. – Podziwiam zaangażowanie tych ludzi i dużą chęć zdobywania umiejętności – mówi kpr. Szymon Lenartowicz, jeden z instruktorów kursu. Podoficer przyznaje, że poziom wyszkolenia prooobronnych był różny, ale zapał i zainteresowanie bardzo duże.

Gościem kursu był st. chor. sztab. Andrzej Wojtusik, starszy podoficer w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej. Członkowie organizacji proobronnych mogli się dowiedzieć od chorążego, jak wygląda formowanie nowych brygad WOT-u i jakie są zasady wstępowania do najmłodszego rodzaju sił zbrojnych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~asd
1509208020
Podstawa walki w mieście to karabin w systemie bulpal.
A2-4B-C8-EA

Porządki w programach śmigłowcowych
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Puma i Kuguar na Mazurach
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Eurosatory – osobiste wymogi
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Pomoc potrzebującym żołnierzom
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
Porady z paragrafem
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
LOT Szkoły Orląt
Nowy inspektor marynarki wojennej
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Polityka fałszywego uśmiechu
Sukces Trumpa czy Kima?
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Starcie pancernych plutonów
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Kierunek – wschodnia flanka
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Żandarmeria świętuje
Francja inwestuje w obronność
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
GROM, jak rodziła się legenda
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
„Bękarty wojny” w Dachau
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Na jakich zasadach powrót do armii?
Polskie skrzydła w Afryce
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Legenda polskiej partyzantki
Bliski Wschód – definicja chaosu
Scenariusze dla Tygrysów
Trening z koktajlami Mołotowa
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Wyjątkowa misja
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Wojskowi judocy na tatami
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Eurosatory 2018 zakończone

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO