moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jak pokonać przeciwnika w mieście

Nacierali w rejonie zabudowanym, wspinali się na wysokie ściany, przedzierali kanałami, organizowali zasadzki. 70 członków organizacji proobronnych z całego kraju wzięło udział w kursie walki w mieście. Szkolenie zorganizowano na terenie ośrodka zurbanizowanego na poligonie w Wędrzynie.

Kilkudniowe zajęcia poprowadzili wojskowi z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. – Doświadczenia z walki w rejonie zabudowanym przekazywali żołnierze, którzy byli na misjach bojowych poza granicami kraju – mówi Jacek Klimanek, wiceprezes stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl, które było organizatorem kursu.

REKLAMA

Wojsko na szkolenie proobronnych użyczyło sprzęt: dwa transportery Rosomak, wóz ewakuacji medycznej oraz kilka samochodów ciężarowych i osobowo-terenowych. Żołnierze przywieźli ze sobą także uzbrojenie. Ćwiczący mogli poznać budowę i przeznaczenie m.in. wyrzutni pocisków przeciwpancernych Spike, granatnika MK-19, moździerza LM-90 i ręcznego granatnika przeciwpancernego.

Zadaniem osób, które przyjechały na kurs instruktorsko-metodyczny Dowódca-Lider-Kolega, będzie szkolenie innych członków swojej organizacji.

Natarcie, zasadzki, wspinaczka

Na poligon w Wędrzynie zjechało 70 działaczy stowarzyszeń proobronych. To sympatycy wojska zrzeszeni w organizacjach w południowo-zachodniej Polsce, m.in. z Wodzisławia Śląskiego, Sulechowa, Nowej Soli.

Wszyscy byli wyposażeni w mundury, repliki broni i żołnierski ekwipunek, o który sami zadbali. Zakwaterowano ich w obiektach przypominających szkielet budynku (bez okien, podłóg i drzwi). Za łóżko ćwiczącym służyła karimata rozłożona na betonie i śpiwór.

Wśród uczestników kursu był Jakub Tytko z Wodzisławia Śląskiego. Do tamtejszej jednostki strzeleckiej 2023 Strzelec wstąpił siedem lat temu. – Kiedyś chciałem iść do wojska, ale po maturze dostałem się na Politechnikę Śląską. Zamiłowanie do munduru jednak pozostało, to dziś moje hobby i chętnie w nie inwestuję – mówi Tytko, który pracuje jako przedstawiciel handlowy.

Na proobronnych czekał bogaty program zajęć. Musieli wykazać się przeprowadzeniem obrony i natarcia w rejonie zabudowanym oraz wykonywaniem zasadzek przeciwpancernych. Do wsparcia i osłony korzystali z Rosomaków. Zasadzki przeciwpancerne organizowali, tworząc dobrze zamaskowane stanowiska ogniowe przy drogach dojazdowych. A za pomocą ręcznych granatników przeciwpancernych pozorowali niszczenie czołgów.

Trenowali także podstawy technik linowych przydatnych w zdobywaniu budynków oraz działania typowe dla strzelców wyborowych. Niestety proobronni nie mogli prowadzić ognia. Ćwiczyli jednak wybór właściwego stanowiska ogniowego dla snajpera oraz prowadzenie długotrwałej obserwacji, pozostając w gotowości do oddania strzału.

– Najbardziej podobało mi się zadanie, podczas którego mój pododdział musiał przejść tunelami i kanałami, aby zaskoczyć przeciwnika broniącego się na jednej z ulic – opowiada Tytko. Podkreśla, że zajęcia w Wędrzynie to jedne z najciekawszych, w jakich brał do tej pory udział. – Poligon jest bardzo dobrze przygotowany, a szkolenia prowadzą doświadczeni żołnierze, od których można się wiele nauczyć – mówi Tytko.

Szansa na służbę w WOT

Żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej chwalą ćwiczących. – Podziwiam zaangażowanie tych ludzi i dużą chęć zdobywania umiejętności – mówi kpr. Szymon Lenartowicz, jeden z instruktorów kursu. Podoficer przyznaje, że poziom wyszkolenia prooobronnych był różny, ale zapał i zainteresowanie bardzo duże.

Gościem kursu był st. chor. sztab. Andrzej Wojtusik, starszy podoficer w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej. Członkowie organizacji proobronnych mogli się dowiedzieć od chorążego, jak wygląda formowanie nowych brygad WOT-u i jakie są zasady wstępowania do najmłodszego rodzaju sił zbrojnych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~asd
1509208020
Podstawa walki w mieście to karabin w systemie bulpal.
A2-4B-C8-EA

Sokoły pola walki
The United States of America Have It Their Way
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Trzeci wróg
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Mieliśmy oko nad Irakiem
MSPO 2018 – serwis Polski Zbrojnej
Sopka do liftingu
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Defendery 2018: Nagrody za innowacyjność
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Pretorianin
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
SERE w Bieszczadach
Zmiany w dodatkach służbowych
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Pobiegną dla „Czarnego”
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Prezydent Duda w Białym Domu
Gwardziści z USA w Krzesinach
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Amerykańskie dowództwo przyszłości
„Sophia”: powrót do domu
Cios w domu wroga
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Mastery wylądowały w Krzesinach
Abramsy i Bradleye w Polsce
Zmiany w zarządzie PGZ
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
MMA w Sokołowie Podlaskim
Terytorialsi w urzędach
Rząd za kluczowymi zmianami
Wojska lądowe świętują
Zmiany w ustawie o weteranach
Strzały z Procy
Cisi bohaterowie
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
PKW Orlik od nowego roku z F-16
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
Szkoła Orląt będzie Akademią
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Ruszyły prace nad reformą dowodzenia
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Dragoni ruszyli do boju
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO