moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Specjalsi z Gruzji wykonali zadanie

Poranną ciszę przerywa ryk silników wojskowych pojazdów. Gruzińscy żołnierze podjeżdżają pod budynek i z hukiem „otwierają” zamknięte na cztery spusty drzwi. Potem słychać już tylko kolejne strzały. Reporterzy portalu polska-zbrojna.pl jako jedyni mogli obserwować operację komandosów z Gruzji podczas ćwiczenia „Kobra ‘17”.

Żołnierze gruzińskich wojsk specjalnych przechodzili w Polsce test znajomości procedur NATO. To zadanie było ostatnim i decydującym o tym, czy żołnierze wojsk specjalnych z Gruzji zaliczyli kolejny, ważny etap przybliżający ich do członkostwa w Sojuszu. Specjalsi z Jednostki Wojskowej Agat oceniali, czy ich koledzy dobrze planują operację, jak się do niej przygotowują, czy wybierają odpowiednią broń, czy potrafią przewidzieć, czego będą potrzebować na miejscu i – na koniec – czy właściwie prowadzą szturm, przeszukują pomieszczenia oraz zabezpieczają dowody. – Chodziło o to, by Gruzini postępowali w ramach określonych przez standardy natowskie, tak byśmy mogli współpracować ze sobą bez żadnych problemów w Sojuszu, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba – mówił żołnierz Agatu.

REKLAMA

Zadaniem gruzińskich żołnierzy było opanowanie obiektu, w którym znajdują się terroryści oraz pojmanie lub zneutralizowanie ich przywódcy. – Według scenariusza szef terrorystów, przyleciał w okolice budynku kilka minut przed planowanym szturmem, nie wiadomo jednak było, czy znajdował się już w budynku, czy może w jego pobliżu. Gruzini musieli więc stworzyć kilka wariantów planu działania – mówił Polak.

Uderzenie nastąpiło wcześnie rano. Pod budynek gdzieś w zachodniej Polsce, który według scenariusza ćwiczenia pełnił rolę siedziby grupy terrorystycznej, podjechały polskie i gruzińskie wojskowe pojazdy. Gruzini po cichu podeszli do drzwi. To był ostatni moment, gdy operacja odbywała się w ciszy. Potem były już tylko głośne komendy, huki i wystrzały. Sam szturm trwał zaledwie kilkadziesiąt sekund. Znacznie więcej czasu zajęło żołnierzom przeszukanie budynku. – Trzeba zajrzeć w każdy kąt obiektu, by niczego nie pominąć. Za drzwiami może znajdować się niebezpieczny człowiek, w szufladzie dowody, dzięki którym będzie można w przyszłości zatrzymać kolejnych terrorystów lub poznać ich zamiary. Ważny jest każdy szczegół – wyjaśnia żołnierz Agatu.

Czy Gruzini zdali test? – Tak, ale to nie oznacza, że kończymy naszą współpracę na tym etapie – mówi polsce-zbrojnej.pl gen. bryg. Wojciech Marchwica, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych. Generał podkreśla, że Polacy i Gruzini nadal będą się wspólnie szkolić. – Będziemy wspierać rozwój gruzińskich sił specjalnych, tak aby w najbliższym czasie przygotować wspólnie Zadaniową Grupę Specjalną, która mogłaby wziąć udział w misji NATO. Zdanie testu w Polsce przybliża gruzińskie siły specjalne do natowskiej certyfikacji – powiedział generał Marchwica. Nie wiadomo jednak, kiedy miałaby ona nastąpić.

Po zakończonej akcji gruzińscy i polscy żołnierze wojsk specjalnych spotkali się na uroczystej zbiórce. Wyników testu pogratulował Gruzinom pułkownik Zurab Kipiani, attaché obrony Gruzji w Polsce. – To dla mnie honor stać dziś przed ludźmi, którzy wykonują tak trudne operacje – powiedział Kipiani.

Magdalena Kowalska-Sendek, Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi w urzędach
Strzał ze śmigłowca
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Polak znaczy skazaniec
Polscy bohaterowie Ankony
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Motywacja przez sport
Unitarka terytorialsów
Płonący tor przeszkód
Inwestycje w Pionki
Pancerne starcie w Orzyszu
Z Danii po „Orła”
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Francja inwestuje w obronność
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Polskie Bryzy nad Afryką
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Eastern Flank Pillar
Cel: bezpieczne lotnisko
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Groty na rynku cywilnym
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Polityka fałszywego uśmiechu
Szkoła Orląt będzie Akademią
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Spadochroniarze skakali po medale
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Sojusz jak wspólna pięść
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Serbskie Homary i Kryle
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Sukces Trumpa czy Kima?
Cel – wybrać najlepszych
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Armia zyskała 323 nowych oficerów
MON na lato dla dzieci żołnierzy
„Kościuszko” na oceanie
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO