moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Autosan zdobywa coraz więcej zleceń

Kilka dni temu okazało się, że należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Autosan spóźniła się ze złożeniem oferty w przetargu na autokary dla wojska. Błażej Wojnicz, prezes PGZ, zapewnia, że winni tej sytuacji zostali ukarani, a przyszłość firmy z Sanoka nie jest zagrożona. W porównaniu z pierwszym półroczem 2016 Autosan zwiększył swoje przychody o ponad połowę.

Na początku maja 2 Regionalna Baza Logistyczna z Warszawy ogłosiła przetarg na zakup 26 autokarów dwóch typów: małych, do przewożenia 16 pasażerów, oraz większych, które będą w stanie zabrać 47 osób. Zamówienie (rozłożone na dwa zlecenia, które mogły przypaść różnym dostawcom) było warte kilkadziesiąt milionów złotych. Jedną ze spółek, która chciała zdobyć kontrakt, była firma Autosan z Sanoka, należąca od ubiegłego roku do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Niestety wyznaczony do tego zadania pracownik Autosanu nie złożył w wymaganym terminie (do godziny 8 rano 28 lipca) oferty państwowego producenta. W efekcie wojsko otrzymało tylko jedną propozycję – od niemieckiego koncernu MAN (dotyczyła ona jedynie większych autokarów). 11 sierpnia podpisano z MAN-em umowę opiewającą na prawie 30 milionów złotych.

– Niezłożenie na czas oferty to sytuacja niedopuszczalna, dlatego została podjęta decyzja o natychmiastowym zwolnieniu odpowiedzialnego za to dyrektora handlu i marketingu Autosanu Sp. z o.o. Wszczęto także wewnętrzną procedurę kontrolną dotyczącą sposobów realizacji tego typu działań w spółce – wyjaśnia Błażej Wojnicz, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dodając, że sprawa została również skierowana do Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

REKLAMA

Do wydarzenia odniósł się dziś także minister obrony. – Ten błąd bądź działanie kryminalne musi być ukarane i muszą zostać wyciągnięte wnioski – zapowiada minister obrony Antoni Macierewicz. Szef MON zaznacza, że w zależności od rozpoznania prowadzonego przez służby przetarg może zostać unieważniony, wówczas Autosan będzie mógł zgłosić swój udział w nowym postępowaniu.

Prezes narodowego holdingu zbrojeniowego podkreśla jednak, że utrata szansy na wielomilionowy kontrakt w żadnej mierze nie zagraża przyszłości spółki z Sanoka. – Zakład stale rozwija swoją ofertę produktową i regularnie zdobywa kolejne zamówienia z bardzo konkurencyjnego rynku cywilnego. W połowie 2017 roku Autosan odnotował przychody prawie o 54 procent wyższe w porównaniu do sytuacji z czerwca 2016 roku – mówi Wojnicz.

W tym roku Autosan sprzedał 41 wyprodukowanych autokarów i autobusów. W sierpniu zamówienie na 12 sztuk miejskich autobusów typu SANCITY – sześć modelu 12LF oraz 6 modelu 10LF, złożyła firma Bus Marco Polo Wratislavia 1992, a Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Elblągu zamówiło dwa autobusy EUROLIDER 9 do obsługi linii międzymiastowych. Dla porównania w ubiegłym roku – od stycznia do sierpnia 2016 – Autosan sprzedał tylko jeden autokar.

Zleceń zapowiada się jeszcze więcej. Jak deklaruje prezes Wojnicz, Autosan jeszcze we wrześniu powinien podpisać kontrakty na dostawę 17 autokarów, a do końca roku rozstrzygnięte zostaną przetargi, w których wystartowała spółka z Sanoka, na 38 autokarów i autobusów. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. Autosanu

dodaj komentarz

komentarze


Żadnej kapitulacji
 
Nowa misja polskich żołnierzy
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
PKW Orlik na półmetku
H.E.L.P. na pandemię
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Programiści w walce z koronawirusem
AMW wspiera przedsiębiorców
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nowy wiceminister w MON
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Obradowała Rada Gabinetowa
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
As w potrzasku
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Rakiety w celu
Początek katyńskiej zbrodni
Legioniści wciąż się szkolą
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Sukcesy sportowców w mundurach
Następca RPG-7
Sześć dekad pod wirnikiem
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Certyfikacja na „Tarczowni”
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Trzy cele na ścieżce
Andrzej Duda rozmawiał z żołnierzami na misjach
Strategiczny most powietrzny
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Wirtualny dzień otwarty
Defense Without Politics
Misje w cieniu pandemii
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Iran uderza w USA
Rajd porucznika „Podkowy”
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
„Gwiezdne wojny” Reagana
Gen. Mika jest już zdrowy!
Nieoczekiwany test z gotowości
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Poprad w kolejnej jednostce
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Gorąca północ
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Sztuka szukania niedoskonałości
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Walka z niewidzialnym wrogiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO