moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rachunek wdzięczności

Dziewięćset złotych rocznie dofinansowania do rachunków za gaz oferuje powstańcom warszawskim spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Wystarczy zgłosić się do akcji „Rachunek Wdzięczności PGNiG”. Można to zrobić telefonicznie lub przez Internet. Do tej pory chęć udziału w akcji zadeklarowało 500 osób, ale przyjmowanie wniosków trwa nadal.

Bohaterowie powstańczego zrywu często żyją skromnie, otrzymują bowiem najniższą krajową emeryturę. Wielu z nich musi sobie radzić bez dodatkowego wsparcia i pomocy najbliższych. – Nasi członkowie, także ci, którzy walczyli w powstaniu warszawskim, mają niewielkie budżety domowe. Otrzymują niejednokrotnie emerytury poniżej dwóch tysięcy złotych – przyznaje Tadeusz Filipkowski, rzecznik prasowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Emerytura nie zawsze wystarczy kombatantom nawet na pokrycie stałych, miesięcznych opłat. Dzięki akcji „Rachunek Wdzięczności PGNiG” powstańcy nie będą musieli martwić się o opłaty za gaz. Spółka opłaci każdemu z nich rachunki do kwoty 900 złotych rocznie. Taki limit powoduje, że w praktyce wielu kombatantów nie będzie musiało płacić w ogóle za dostawę gazu, bo suma ich rachunków jest mniejsza. Ci, którzy zadeklarują udział w programie, a nie mają dostępu do gazu, będą mogli skorzystać z bezpłatnego przyłączenia do sieci dystrybucyjnej.

REKLAMA

Akcja rozpoczęła się w październiku 2016 roku, a bonifikaty są realizowane od początku bieżącego roku. Do tej pory chęć udziału w akcji zadeklarowało około 500 osób, ale zgłoszenia wciąż spływają. – Przyjmowanie wniosków będziemy prowadzić nieprzerwanie – zapewnia Marcin Poznań z Departamentu Public Relations PGNiG. – Chcemy choćby w tak symboliczny sposób odwdzięczyć się powstańcom za ich bohaterstwo. PGNiG ma szczególne powody, przecież centrala firmy mieści się na terenie starej gazowni warszawskiej na Woli, gdzie podczas powstania toczyły się walki – podkreśla Marcin Poznań.

– Każda akcja mająca na celu przypomnienie społeczeństwu zasług naszego pokolenia jest bardzo cenna. Ta cenna jest tym bardziej, że ma wymiar materialny, skierowany bezpośrednio do powstańców warszawskich – mówi Stanisław Krakowski, prezes Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który zrzesza powstańców warszawskich.

Jak uzyskać dofinansowanie? Każdy uczestnik powstania warszawskiego, który chce skorzystać ze wsparcia, powinien zgłosić się do Biura Obsługi Klienta PGNiG w Warszawie i przy pomocy konsultanta wypełnić odpowiedni formularz. Można również skorzystać ze zgłoszenia telefonicznego lub zadeklarować udział w akcji przez Internet. Odpowiednie dokumenty są do pobrania na stronie głównej PGNiG. Do rejestracji potrzebny jest tylko dowód osobisty.

Akcja „Rachunek Wdzięczności PGNiG” jest realizowana wspólnie z Urzędem do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. To część programu społecznego spółki prowadzonego pod hasłem „Rozgrzewamy Polskie Serca”. W ramach akcji w ubiegłym roku PGNiG wsparło finansowo m.in. przychodnię Fundacji Pomocy na rzecz Żołnierzy AK im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”, jedyną w Polsce placówkę specjalistyczną dla żołnierzy AK i ich rodzin.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Wikipedia, Maksym Rudnik / MPW

dodaj komentarz

komentarze


Pancerne starcie w Orzyszu
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Spadochroniarze skakali po medale
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Posłowie o „Wiśle” i PGZ
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Szkoła Orląt będzie Akademią
Polityka fałszywego uśmiechu
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
„Walka czołgów” – kolejne starcie
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Wojownicy nad morzem
System dowodzenia dla wojsk lądowych
„Kościuszko” na oceanie
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
MON na lato dla dzieci żołnierzy
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Strzelcy ćwiczą z podhalańczykami
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Cel: bezpieczne lotnisko
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Polak znaczy skazaniec
Armia zyskała 323 nowych oficerów
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Unitarka terytorialsów
Eastern Flank Pillar
Jak nas widzą, czyli Polska w oczach żołnierzy US Army
Płonący tor przeszkód
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Inwestycje w Pionki
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Frontowe miasta Legionów Polskich
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Polskie Bryzy nad Afryką
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Francja inwestuje w obronność
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Terytorialsi w urzędach
Sojusz jak wspólna pięść
Pamięci Polaków pomordowanych na Wołyniu
Igrzyska dla niezwyciężonych
Sukces Trumpa czy Kima?
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO