moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Motocyklowy rajd śladami generała Andersa

W tydzień pokonają na motocyklach 3,5 tys. kilometrów. Wykładowcy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu i pracownicy wojska ruszają 15 maja na Monte Cassino. Po drodze złożą kwiaty na polskich mogiłach w Bolonii i Loreto. – To będzie dla nas lekcja patriotyzmu i sposób na promocję wojska za granicą – mówi mjr dr Paweł Wasilewski.

Motocyklowy Rajd Pamięci Bohaterów Bitwy o Monte Cassino „Śladami gen. Andersa” to pomysł żołnierzy z Wrocławia. Organizatorem przedsięwzięcia jest Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki oraz działający przy uczelni klub motorowy PTTK Mundurowe Bractwo Motocyklowe. – Na pomysł wyprawy wpadliśmy pod koniec ubiegłorocznego sezonu. Sporo razem jeździmy, ale to podróże głównie po południowej Polsce i Dolnym Śląsku. Tym razem postanowiliśmy wybrać się za granicę, wybór padł na Monte Cassino – mówi mjr dr Paweł Wasilewski, wykładowca pedagogiki i psychologii z WSOWL, pomysłodawca rajdu.

Organizatorzy podkreślają, że to pierwsza tak duża zagraniczna wyprawa organizowana przez wojskowe środowisko PTTK. – Monte Cassino jest dla Polaków symbolem walki o wolność. Ruszamy więc na trasę szlaku bojowego 2 Korpusu Polskiego, żeby zwiedzać Europę i zainspirować kolegów do pogłębienia wiedzy o tradycji i historii oręża polskiego. To także okazja do promocji polskiego wojska i naszej uczelni za granicą – przyznaje kpt. Jakub Rychciński z WSOWL, prezes klubu.

W wyprawie weźmie udział 15 osób, głównie oficerowie wykładowcy z wrocławskiej uczelni oraz pracownicy wojska. Do rajdu przygotowywali się przez kilka miesięcy. Powołali zespół organizacyjny, który rezerwował noclegi, ustalał trasę oraz miejsca warte zobaczenia. – Trzeba było opracować wszystkie drobiazgi, włącznie z postojami na stacjach benzynowych, bo na jednym baku jesteśmy w stanie przejechać nie więcej niż 250–300 kilometrów – mówi mjr Wasilewski.

Startują 15 maja. Z placu apelowego Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych wyjedzie 11 motocykli, m.in. BMW, Yamaha i Honda. Na dwóch maszynach będzie jechał dwuosobowy zespół. Podczas wyprawy każdy motocykl zostanie oznaczony polską flagą, uczestnicy zaś będą mieli na sobie koszulki z emblematami uczelni. Zabierają także flagę szkoły. Zostawią ją 18 maja na włoskim wzgórzu podczas uroczystości 73. rocznicy bitwy o Monte Casino.

Żeby dotrzeć na wzgórze muszą w ciągu trzech dni pokonać 1760 kilometrów. – Choć będziemy się poruszać głównie autostradami, co jest dużo łatwiejsze niż wyprawy po krętych górskich drogach, to i tak traktujemy to jako wyzwanie. Będziemy bowiem dziennie przemierzać od 500 do 700 km – dodaje mjr Wasilewski. Po przekroczeniu włoskiej granicy skierują się na Florencję, Cecinę i wzdłuż wybrzeża Morza Tyreńskiego dojadą do Monte Cassino. – Będziemy uczestniczyć nie tylko w głównych obchodach rocznicowych. Planujemy też odwiedzić dwa inne cmentarze żołnierzy armii gen. Andresa: w Bolonii oraz w Loreto. Złożymy kwiaty i oddamy hołd poległym Polakom walczącym w II wojnie światowej – mówi kpt. Rychciński. Dlatego powrót planują trasą wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego, przez Ankonę i Wenecję. Potem przez austriacki Graz i Wiedeń wrócą do kraju. Cała wprawa ma potrwać tydzień.

Motocyklowy rajd „Polska Zbrojna” objęła patronatem medialnym.

Klub motorowy PTTK „Mundurowe Bractwo Motocyklowe” działa przy Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych od roku. Jego członkowie byli już na przylądku Nordkapp, odbyli kilka zlotów motocyklowych, biorą udział w akcji krwiodawstwa Motokropla, współorganizowali też Centralny Zlot Turystów Wojska Polskiego. Na co dzień współpracują z m.in. Motocyklowym Kołem Policyjnym oraz Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK przy WSOWL. Bractwo liczy 17 osób i jest otwarte na nowych członków. Należący do niego żołnierze i pracownicy wojska na motocyklach przejechali blisko 48 tys. kilometrów i oddali już 42 litry krwi.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. Klub motorowy PTTK „Mundurowe Bractwo Motocyklowe”

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
 
Najpierw „Sonda”, później promocja
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Nowa misja i nowy sprzęt
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Wielofunkcyjny scyzoryk
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zielonka dla Patriotów
A Torn Subcontinent
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Od sojusznika do kata
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Wojsko wróciło do Lublina
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Przysięga śląskich terytorialsów
Śladami Pierwszej Pancernej
Cienka niebieska linia
Bohaterowie jadą na wakacje
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Amerykańska przyszłość WZL
A Wave of Alliances
Wędrówka dla Dwóch Serc
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Rozpoczynamy nową erę
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Brunatno-czerwona zmowa
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wojna wywiadów
Szukamy następcy Herculesa
Desant z transportowca-giganta
Rivalry on Closed Sea
Sprawdzają Brutusa
Jedna misja, jeden zespół
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Spełniliśmy swój obowiązek
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Jeśli pomagać, to bezinteresownie
Strzelać nauczyłem się sam
Białorusini odnowili pomnik Polaków
Piknik ze smakiem
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Przez krew zdobyty Śląsk
Wozy amunicyjne do Raków
High Confidence Operations
„Pułaski” wrócił do kraju
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Czarny odchodzi do cywila
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Irańskie szachy
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Preselekcja u komandosów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO