moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Misja w obiektywie komandosa

Zastrzega, że nie czuje się profesjonalnym fotoreporterem. – Raczej pstrykam, niż fotografuję. Wykonałem jednak tysiące zdjęć, które dokumentują nasz udział w misjach w Afganistanie i Iraku – mówi „Wrona”, weteran i były operator wojsk specjalnych. Żołnierz był bohaterem rozmowy z cyklu „Na pierwszej linii – spotkania z polskimi fotografami wojennymi”.

Podczas comiesięcznych spotkań organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego o pracy reporterów wojennych opowiadali już m.in. Wojciech Grzędziński i zmarły niedawno Krzysztof Miller . Żołnierza organizatorzy zaprosili po raz pierwszy.

„Wrona” (chce pozostać anonimowy) służył w jednostkach specjalnych. Brał udział w kilku misjach zagranicznych, m.in. operacji wojennej „Enduring Freedom” w Afganistanie. Polacy uczestniczyli w niej od 2002 roku. Wyjechał wówczas kontyngent składający się głównie z żołnierzy wojsk inżynieryjnych, logistyków i operatorów GROM. – Afganistan był moją pierwszą misją. Gdy wyjeżdżałem, byłem już kilka lat po selekcji i szkoleniu zgrywającym naszą sekcję, w której pełniłem między innymi funkcję snajpera – opowiadał „Wrona”. Dlaczego wziął ze sobą aparat fotograficzny? – Zainteresowanie fotografią w dużej mierze wynikało z charakteru wykonywanych zdań służbowych, to poniekąd element pracy snajpera – dodaje.

Zdjęcia, które można było obejrzeć w Muzeum Powstania Warszawskiego przybliżały wyzwania, z jakimi przyszło zmierzyć się Polakom podczas tej wyjątkowej misji. Na jednej z fotografii widać żołnierzy sił specjalnych ochraniających saperów, którzy rozminowują teren wokół bazy Bagram, gdzie stacjonowali m.in. Polacy. Są też takie, które pokazują lotnisko wojskowe w Kabulu, ochronę VIP-ów, spotkania z Afgańczykami i żołnierzami koalicji. Już na pierwszy rzut oka widać, że obraz Afganistanu z 2002 roku różni się od tego, jaki znamy z kolejnych misji. Na fotografiach wojskowych konwojów nie ma opancerzonych wozów tylko cywilne pojazdy – Toyoty Hillux. Także specjalsi przykuwają uwagę – mają niekompletne umundurowanie i przeważnie długie brody. Później podczas rozmowy okazało się, jak mylący mógł być ten wizerunek żołnierza.

Codzienność tej pierwszej misji interesowała gości najbardziej. Padały pytania o niebezpieczne sytuacje, sposoby reagowania na zagrożenia, o prowadzenie konwojów czy pomoc, której wojsko udzielało ludności cywilnej. Wszystkich rozbawiła opowieść „Wrony” o biurokracji, z jaką Polacy zmierzyli się rejestrując kupioną na lokalnym rynku Toyotę. Nie mniej niż historia konwojowania słowackiej betoniarki, którą koalicjanci, nie wiadomo dlaczego, przywieźli aż ze swojego kraju na pokładzie Rusłana.

– Obawiałem się pytań typowo technicznych: o przesłony, czas otwarcia migawki, czułość czy balans bieli i warunki oświetlenia. Bo przyznam, że nie do końca wiem, co tu robię. Raczej pstrykam, niż fotografuję – mówił skromnie „Wrona”. Jednak długo jeszcze odpowiadał o zdarzeniach i ludziach z fotografii, które zrobił podczas rocznej służby w Afganistanie. Wyjątkowość tej misji przejawiała się również w nietypowych sytuacjach. Do jednej z nich doszło podczas kontroli, jakiej poddany był polski konwój wjeżdżający na teren niemieckiej bazy. – Ze względu na wygląd żołnierzy, rodzaj wykorzystywanych pojazdów i przywiązanie do stereotypów konwój skierowano do kontroli dla… cywilów – opowiadał były żołnierz.

„Wrona” podczas misji w Iraku dowodził sekcją bojową. Z tamtej operacji przywiózł również wiele fotografii.

Piotr Jaszczuk

autor zdjęć: arch. „Wrony”

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
 
Od sojusznika do kata
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Śladami Pierwszej Pancernej
Czarny odchodzi do cywila
Piknik ze smakiem
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Wielofunkcyjny scyzoryk
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Amerykańska przyszłość WZL
Białorusini odnowili pomnik Polaków
Strzelać nauczyłem się sam
Jeśli pomagać, to bezinteresownie
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Preselekcja u komandosów
„Pułaski” wrócił do kraju
Wojna wywiadów
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
High Confidence Operations
Nowa misja i nowy sprzęt
Jedna misja, jeden zespół
Przez krew zdobyty Śląsk
Wozy amunicyjne do Raków
Sprawdzają Brutusa
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Bohaterowie jadą na wakacje
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Zielonka dla Patriotów
A Wave of Alliances
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Przysięga śląskich terytorialsów
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Irańskie szachy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cienka niebieska linia
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Rozpoczynamy nową erę
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Najpierw „Sonda”, później promocja
Obrady Rady Unii Europejskiej
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Wojsko wróciło do Lublina
Szukamy następcy Herculesa
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Desant z transportowca-giganta
Brunatno-czerwona zmowa
Rivalry on Closed Sea
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
A Torn Subcontinent
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Spełniliśmy swój obowiązek
Wędrówka dla Dwóch Serc

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO