moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Misja w obiektywie komandosa

Zastrzega, że nie czuje się profesjonalnym fotoreporterem. – Raczej pstrykam, niż fotografuję. Wykonałem jednak tysiące zdjęć, które dokumentują nasz udział w misjach w Afganistanie i Iraku – mówi „Wrona”, weteran i były operator wojsk specjalnych. Żołnierz był bohaterem rozmowy z cyklu „Na pierwszej linii – spotkania z polskimi fotografami wojennymi”.

Podczas comiesięcznych spotkań organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego o pracy reporterów wojennych opowiadali już m.in. Wojciech Grzędziński i zmarły niedawno Krzysztof Miller . Żołnierza organizatorzy zaprosili po raz pierwszy.

„Wrona” (chce pozostać anonimowy) służył w jednostkach specjalnych. Brał udział w kilku misjach zagranicznych, m.in. operacji wojennej „Enduring Freedom” w Afganistanie. Polacy uczestniczyli w niej od 2002 roku. Wyjechał wówczas kontyngent składający się głównie z żołnierzy wojsk inżynieryjnych, logistyków i operatorów GROM. – Afganistan był moją pierwszą misją. Gdy wyjeżdżałem, byłem już kilka lat po selekcji i szkoleniu zgrywającym naszą sekcję, w której pełniłem między innymi funkcję snajpera – opowiadał „Wrona”. Dlaczego wziął ze sobą aparat fotograficzny? – Zainteresowanie fotografią w dużej mierze wynikało z charakteru wykonywanych zdań służbowych, to poniekąd element pracy snajpera – dodaje.

Zdjęcia, które można było obejrzeć w Muzeum Powstania Warszawskiego przybliżały wyzwania, z jakimi przyszło zmierzyć się Polakom podczas tej wyjątkowej misji. Na jednej z fotografii widać żołnierzy sił specjalnych ochraniających saperów, którzy rozminowują teren wokół bazy Bagram, gdzie stacjonowali m.in. Polacy. Są też takie, które pokazują lotnisko wojskowe w Kabulu, ochronę VIP-ów, spotkania z Afgańczykami i żołnierzami koalicji. Już na pierwszy rzut oka widać, że obraz Afganistanu z 2002 roku różni się od tego, jaki znamy z kolejnych misji. Na fotografiach wojskowych konwojów nie ma opancerzonych wozów tylko cywilne pojazdy – Toyoty Hillux. Także specjalsi przykuwają uwagę – mają niekompletne umundurowanie i przeważnie długie brody. Później podczas rozmowy okazało się, jak mylący mógł być ten wizerunek żołnierza.

Codzienność tej pierwszej misji interesowała gości najbardziej. Padały pytania o niebezpieczne sytuacje, sposoby reagowania na zagrożenia, o prowadzenie konwojów czy pomoc, której wojsko udzielało ludności cywilnej. Wszystkich rozbawiła opowieść „Wrony” o biurokracji, z jaką Polacy zmierzyli się rejestrując kupioną na lokalnym rynku Toyotę. Nie mniej niż historia konwojowania słowackiej betoniarki, którą koalicjanci, nie wiadomo dlaczego, przywieźli aż ze swojego kraju na pokładzie Rusłana.

– Obawiałem się pytań typowo technicznych: o przesłony, czas otwarcia migawki, czułość czy balans bieli i warunki oświetlenia. Bo przyznam, że nie do końca wiem, co tu robię. Raczej pstrykam, niż fotografuję – mówił skromnie „Wrona”. Jednak długo jeszcze odpowiadał o zdarzeniach i ludziach z fotografii, które zrobił podczas rocznej służby w Afganistanie. Wyjątkowość tej misji przejawiała się również w nietypowych sytuacjach. Do jednej z nich doszło podczas kontroli, jakiej poddany był polski konwój wjeżdżający na teren niemieckiej bazy. – Ze względu na wygląd żołnierzy, rodzaj wykorzystywanych pojazdów i przywiązanie do stereotypów konwój skierowano do kontroli dla… cywilów – opowiadał były żołnierz.

„Wrona” podczas misji w Iraku dowodził sekcją bojową. Z tamtej operacji przywiózł również wiele fotografii.

Piotr Jaszczuk

autor zdjęć: arch. „Wrony”

dodaj komentarz

komentarze


Chciałem walczyć z Niemcami
 
We Are All Darfur
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Obradowała Rada Gabinetowa
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Krwawe walki o Monte Cassino
They Train Together, They Fight Together
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Ważka bliżej
Czerwoni w odwrocie
Symulatory strzelań Rosomaków
Defense Without Politics
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Żyj zdrowiej
Klasy wojskowe po nowemu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Arsenał Iranu
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Double Eagle po nowemu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Podziemna potęga
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Iskra – dama polskiego lotnictwa
For the Right Cause
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Stulatka hydrografia
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Rywalizacja strzelców wyborowych
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Nauka zimowego pływania
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Nowy wiceminister w MON
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
USA nie zacznie wojny z Iranem
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Iran uderza w USA
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Własne interesy Europy
O Patriotach na WAT
Szturmani na Lipie
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Darłowo czeka na śmigłowce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO