moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto pancerniaków ze Świętoszowa

10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa jest najlepiej wyposażoną jednostką pancerną w polskiej armii. Prawie 2500 żołnierzy ma do dyspozycji nowoczesny sprzęt, m.in. 128 czołgów Leopard 2A4. Żołnierze Brygady stanowią część tzw. szpicy NATO. Chociaż ich święto przypada 8 sierpnia, jednak obchody rozpoczynają się już dziś.

Jednostka ze Świętoszowa wchodzi w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Została sformowana w 1995 roku na bazie 120 Husarskiego Pułku Zmechanizowanego. Za patrona 10 Brygada Kawalerii Pancernej przyjęła legendarnego dowódcę gen. broni Stanisława Maczka. Święto Brygady nawiązuje do 8 sierpnia 1944 roku, gdy 2 Pułk Pancerny włączył się do walk w Normandii. Polscy żołnierze wsławili się wówczas w ważnej strategicznie bitwie pod Falaise (7–21 sierpnia 1944).

– Dowodzenie 10 Brygadą jest przyjemnością i daje wiele satysfakcji – mówi gen. bryg Maciej Jabłoński, który od czerwca 2014 roku dowodzi jednostką. W Świętoszowie służy prawie 2500 żołnierzy i pracowników wojska. O sile i zdolności bojowej 10 BKPanc decydują dwa bataliony czołgów wyposażone w czołgi Leopard 2A4 oraz batalion zmechanizowany. Do tego dochodzą dywizjony: artylerii samobieżnej, przeciwlotniczy, kompanie: rozpoznawcza i saperów oraz bataliony: dowodzenia i logistyczny.

Leopard – główny atut pancerniaków

Od 2007 roku w strukturach Brygady działa również Ośrodek Szkolenia Leopard. Jest to specjalistyczna placówka wyposażona w nowoczesne urządzenia symulacji współczesnego pola walki. W Ośrodku są prowadzone indywidualne i zespołowe szkolenia załóg czołgu Leopard 2A4, wozów zabezpieczenia technicznego oraz pojazdów specjalnych łączności i medycznych. Od 2015 roku są tu szkoleni także żołnierze mający służyć w załogach czołgów Leopard 2A5, które znajdują się w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej z Żagania.

Brygada w Świętoszowie jest wyposażona w 128 czołgów Leopard 2A4 oraz 3 czołgi nowszej generacji 2A5. Starsza wersja pojazdów trafiła do jednostki w 2002 roku z Niemiec. Czteroosobowe załogi mają do dyspozycji armaty gładkolufowe kalibru 120 mm oraz po dwa w każdym wozie 7,62 mm karabiny maszynowe MG3. W pododdziałach zmechanizowanych jest ponad 50 bojowych wozów piechoty, które są uzbrojone w armaty gładkolufowe 2A28 kalibru 73 mm, wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M14M Malutka oraz 7,62 mm karabin maszynowy PKT. System bojowego dowodzenia brygadą opiera się na trzech opancerzonych wozach dowodzenia: M 113, M 577 oraz wozie dowodzenia na podwoziu MTLB. Zestaw ten uzupełnia lekki wóz dowodzenia na podwoziu samochodu osobowo-terenowego Mercedes Benz 461.4 Wolf. W Świętoszowie są także samobieżne haubice 2S1 Goździk kalibru 122 mm oraz przeciwlotnicze samobieżne zestawy artyleryjsko-rakietowe ZSU 23-4MP. Wsparcie ogniowe zapewniają baterie moździerzy kalibru 120 mm. Pododdziały rozpoznawcze są wyposażone w transportery opancerzone BRDM-2B Żbik, uzbrojone w karabiny maszynowe kalibru 12,7 mm oraz czterokołowe pojazdy terenowe Honda TRX 300.

Misje pancerniaków

– 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa jest największą jednostką pancerną w kraju – mówi gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Przypomina, że jej żołnierze wielokrotnie potwierdzili swój profesjonalizm na misjach zagranicznych oraz w wielu ćwiczeniach krajowych i zagranicznych. Latem ubiegłego roku żołnierze 10 BKPanc byli zaangażowani w natowskie ćwiczenia „Noble Jump ‘15”, a w tym roku w „Brilliant Jump ‘16”. Z kolei podczas „Anakondy ‘16” dowództwo brygady kierowało działaniami nie tylko własnych pododdziałów, lecz także przydzielonych z innych państw, m.in. amerykańskim ciężkim batalionem czołgów Abrams oraz dwoma batalionami lekkimi –brytyjskim i hiszpańskim. – To było bardzo duże przedsięwzięcie. Moi podwładni udowodnili, że potrafią bardzo dobrze współpracować w strukturach międzynarodowych. Był to dla Brygady niewątpliwy sukces – ocenia gen. bryg. Maciej Jabłoński.

Obecnie na żagańskim poligonie trwa szkolenie pododdziałów Brygady z żołnierzami z USA. We wrześniu dowództwo 10 Batalionu Zmechanizowanego Dragonów ze Świętoszowa oraz jego kompania zmechanizowana wyruszą na ćwiczenia do Niemiec. Na poligonie w okolicach Augustdorf odbędą się manewry 20 Brytyjskiej Brygady Pancerno-Zmechanizowanej, która w 2017 roku ma stanowić trzon tzw. szpicy NATO.

Pancerniacy z powodzeniem działają też w strukturach NATO. 1 Batalion Czołgów, dowodzony przez mjr. Renarta Skrzypczaka, ponad rok temu wszedł w skład Sił Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF), czyli tzw. szpicy NATO. Natomiast do dyżuru w tych samych siłach przygotowuje się obecnie 10 Batalion Zmechanizowany Dragonów. Dowodzi nim ppłk Wojciech Strzelecki. Dyżur rozpocznie się w styczniu 2017 roku. Polacy wejdą w skład 20 Brytyjskiej Brygady Pancerno-Zmechanizowanej zwanej „The Iron Fist” („Żelazna Pięść”). Brygada ma wykonywać zadania bojowe w rejonie konfliktu, w dowolnej części świata. Będzie to największy polski pododdział biorący dotąd udział w takich strukturach NATO.

Żołnierze 10 BKPanc dwa razy, w roku 2000 i 2001, brali udział w misji pokojowej KFOR w Kosowie. Uczestniczyli w I, II, IV i VIII zmianie misji w Iraku. W 2007 roku Brygada wydzieliła dowództwo I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Równocześnie ze służbą w górach Hindukuszu, w 2008 roku, jednostka ze Świętoszowa wydzieliła komponent do I zmiany kontyngentu w Czadzie. Rok później, podczas II zmiany tej misji, pancerniacy stanowili trzon polskiej operacji. Żołnierze Brygady byli również główną siłą VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego ISAF w Afganistanie. Dwóch jej żołnierzy poległo podczas wykonywania zadań na misji pod Hindukuszem – por. Łukasz Kurowski oraz kpr. Hubert Kowalewski. 

Tegoroczne obchody

Tegoroczne obchody święta 10 BKPanc rozpoczną się w Świętoszowie wieczorem 4 sierpnia. Zainauguruje je msza świta odprawiona w kościele garnizonowym. Tuż po niej odbędzie się uroczysty capstrzyk. Na godzinę 22.00 zaplanowano pokaz sztucznych ogni. Następnego dnia rano na placu apelowym garnizonu odbędzie się uroczysta zbiórka. Zakończy ją defilada sprzętu wojskowego, w której wezmą również udział sojusznicy z armii Stanów Zjednoczonych. Później żołnierze zapraszają na pokaz wojskowego sprzętu i festyn. Będzie można wówczas obejrzeć występy teatralne oraz posłuchać wojskowej orkiestry i zespołów muzycznych. Piłkarze Kawalerii Tomaszów Mazowiecki i Twardego Świętoszów rozegrają również rewanżowy mecz o Puchar Dyrektora Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Wieczorem wystąpi Doda ze swoim zespołem.

– Z okazji święta chciałbym życzyć wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska Brygady wszystkiego najlepszego i dalszych sukcesów – mówi generał Mika.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło, kpt. Adriana Wołyńska, szer. Natalia Wawrzyniak, Katarzyna Przepióra, arch. 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze

~Gmdss
1470285720
A szeregowi co tacy smutni ? Czy to przez nie przedłużanie kontraktów dla.ludzi ze znaczącym stażem?
2D-C9-37-59

Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
 
Krwawe walki o Monte Cassino
Własne interesy Europy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Iran uderza w USA
Klasy wojskowe po nowemu
Darłowo czeka na śmigłowce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
They Train Together, They Fight Together
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
JWK z odznaką pamiątkową
Arsenał Iranu
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Symulatory strzelań Rosomaków
Defense Without Politics
Rywalizacja strzelców wyborowych
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Stulatka hydrografia
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Śmierć bohatera
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Chciałem walczyć z Niemcami
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Podziemna potęga
Double Eagle po nowemu
Pretorianie na Mazurach
For the Right Cause
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Ważka bliżej
Obradowała Rada Gabinetowa
USA nie zacznie wojny z Iranem
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
We Are All Darfur
Nauka zimowego pływania
Zmiany emerytalne dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO