moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Senacie o planach budowy obrony terytorialnej

Żołnierze obrony terytorialnej wzmocnią bezpieczeństwo ludności lokalnej. W przypadku działań zbrojnych OT ma ściśle współdziałać z wojskiem, a nie samodzielnie konfrontować się z wrogiem – przekonywali senatorów z Komisji Obrony przedstawiciele MON i Sztabu Generalnego.


W środę wieczorem senatorowie poznali plany MON dotyczące utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Prezentowali je wiceszef resortu, pełnomocnik MON ds. budowy WOT oraz planiści Sztabu Generalnego.

– Obrona terytorialna to jedno z kluczowych zadań MON, nie tylko na 2016 rok, bo obronę terytorialną z prawdziwego zdarzenia buduje się przez dziesięciolecia – mówił Bartosz Kownacki, wiceszef MON na posiedzeniu senackiej Komisji Obrony Narodowej. Zapowiedział, że do końca czerwca resort zamierza zaprezentować założenia projektu ustawy powołującej ten rodzaj sił zbrojnych. Jednocześnie Bartosz Kownacki podkreślił, że ministerstwo jest otwarte na uwagi dotyczące powołania WOT.Przedstawiając plany resortu dr Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik MON ds. budowy OT uprzedził, że nie jest to jeszcze wariant ostateczny. Pierwszym celem nowego rodzaju sił zbrojnych ma być zwiększenie potencjału odstraszania poprzez wzmocnienie wojsk operacyjnych. Potencjał tych ostatnich – zdaniem dra Kwaśniaka – jest obecnie niewystarczający.

Drugim zadaniem WOT ma być uzyskanie zdolności operacyjnych do samodzielnego prowadzenia działań antykryzysowych, antydywersyjnych, antyterrorystycznych i antydezinformacyjnych. To w tym zakresie OT ma uzupełniać działania innych służb.

„Trzecim celem powinno być wzmocnienie patriotycznych i chrześcijańskich fundamentów naszego systemu obronnego oraz sił zbrojnych tak, aby patriotyzm oraz wiara polskich żołnierzy były najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa i umożliwiały skuteczną realizację programu budowy siły militarnej Polski” – napisał pełnomocnik MON w materiałach przedstawionych senatorom.Kilka dni temu założenia poznali także posłowie. Dr Kwaśniak wyjaśnił, że morale żołnierzy OT ma być budowane w nawiązaniu do tradycji żołnierzy wyklętych.

Senatorowie dowiedzieli się, że WOT będą zbudowane na koncepcji trzech poziomów. Pierwszym poziom strategiczny, to powołanie dowództwa WOT w ramach przygotowywanej reformy Sztabu Generalnego. Na poziomie operacyjnym WOT będą miały we wszystkich województwach dowództwa brygad, a dodatkowo we wszystkich miastach wojewódzkich będzie jeden batalion OT. Na poziomie taktycznym, powiatowym ma powstać w całym kraju 86 dowództw batalionów i 364 kompanie OT w powiatach.

Resort obrony chce, by w tym roku zostały sformowane trzy pierwsze brygady we wschodnich województwach. W przyszłym roku rozpoczęłyby one szkolenie. MON przewiduje, że pełne wyszkolenie tych brygad, a także kolejnych zajmie trzy lata. W 2017 roku ma zostać powołana jedna brygada w województwie warmińsko-mazurskim, a w mazowieckim – dwie. W dalszych etapach budowa OT byłaby prowadzona w kolejnych województwach przesuwając się w głąb kraju. MON chce, by w 2019 roku obrona terytorialna w całej Polsce była gotowa pod względem organizacyjnym. – Model, który zakłada, że w każdym powiecie będzie około 100 żołnierzy OT, co może wydawać się mało, jest wstępnym modelem – mówił Kwaśniak.– Tak dużej rewolucji (w siłach zbrojnych – red.) dawno nie mieliśmy – ocenił koncepcję MON senator Maciej Grubski z PO. – Jeśli się to uda to będzie sukces – mówił senator komentując wielkość WOT. Kwaśniak wyjaśnił, że MON chce by brygady OT liczyły około 2 tys. żołnierzy w województwie, co ma dać w sumie 34-25 tys. żołnierzy w całym kraju.

Maciej Grubski dopytywał także o dalsze losy Narodowych Sił Zbrojnych (w zamyśle poprzedniego rządu NSR miły spełniać rolę wsparcia dla armii podobną do OT). MON nie zakłada obecnie likwidacji Narodowych Sił Rezerwowych. Mają one pozostać w domenie wojsk operacyjnych, które nadal będą je szkolić.

Senatora PiS Rafała Ślusarza zaniepokoiło szkolenie nowych formacji. – Wyszkolenie tych żołnierzy będzie słabsze, czy nie narazimy ich zbytnio w przypadku konfrontacji z wojskami operacyjnymi – dopytywał. Pełnomocnik MON wyjaśnił, że w przypadku działań zbrojnych OT ma współpracować z wojskiem, a nie samodzielnie konfrontować się z wrogiem.
 

REKLAMA

Krzysztof Kowalczyk

autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski

dodaj komentarz

komentarze

~Wrrr
1458214260
Za mało, za wolno...
74-79-A0-F1

Żołnierze pomagają w walce z pandemią
 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
F-16 kończą misję w Estonii
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Piekło „Pługa”
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Attention, Controlled Flight
13 medali żołnierzy na ringu
Żołnierze spieszą z pomocą
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Amerykanie odmładzają F-16
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Laserowa artyleria US Army
HackYeah, czyli programiści na start!
Start w nieznane
Armia donatorów krwi
Dominatorzy biegów na orientację
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Wojskowi wspierają medyków
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Święto sportowców w mundurach
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Sąd nad systemem
Świąteczne prezenty od AMW
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Proobronni wspierają potrzebujących
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Obrady ministrów obrony NATO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Jakie zmiany w mundurówce?
Jakie zmiany w umundurowaniu?
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Ukraiński kurs na Zachód

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO