moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie rozmawiali o obronie terytorialnej

Przed obroną terytorialną stawiamy trzy podstawowe cele. Przede wszystkim ma ona zwiększyć potencjał odstraszania. Ale zadaniem jej żołnierzy będą także działania antyterrorystyczne i antydywersyjne oraz wzmacnianie postaw patriotycznych – mówił podczas obrad sejmowej Komisji Obrony Narodowej dr Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik MON ds. budowy OT.


W czwartek posłowie z Komisji Obrony Narodowej wysłuchali informacji przedstawicieli MON na temat głównych założeń budowy obrony terytorialnej. Dr Grzegorz Kwaśniak przypomniał, że Wojska Obrony Terytorialnej mają być piątym rodzajem sił zbrojnych. – Na ich czele będzie stać dowództwo podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego – mówił pełnomocnik MON ds. budowy OT.

Jeszcze w tym roku powstaną trzy brygady, które będą rozmieszczone na wschodzie Polski. Docelowo w każdym powiecie ma działać jedna kompania. W Wojskach Obrony Terytorialnej będą służyli żołnierze-obywatele, szkoleni w systemie weekendowym (dwa dni w miesiącu przez trzy lata). – Dla ochotników przewidujemy system zachęt finansowych. To nie będą duże pieniądze, bo około 500 zł miesięcznie. Jeśli jednak okaże się to niewystarczające, to suma może zostać zwiększona – zapowiadał dr Kwaśniak.


Pełnomocnik mówił też o oczekiwaniach wobec WOT. Na pierwszym miejscu wskazał zwiększenie potencjału odstraszania polskiego wojska. Drugim celem ma być – jak podkreślał – uzyskanie zdolności operacyjnych do samodzielnego prowadzenia działań antykryzysowych, antydywersyjnych i antyterrorystycznych. „Trzecim celem powinno być wzmocnienie patriotycznych i chrześcijańskich fundamentów naszego systemu obronnego oraz sił zbrojnych tak, aby patriotyzm oraz wiara polskich żołnierzy były najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa i umożliwiały skuteczną realizację programu budowy siły militarnej Polski” – czytamy w materiale informacyjnym pełnomocnika.

Struktury OT mają powstać w ciągu najbliższych trzech lat. Pełnomocnik przyznał, że największym problemem przy ich budowie będzie brak odpowiedniej kadry oraz infrastruktury np. strzelnic, na których można szkolić żołnierzy.


Posłowie opozycji pytali m.in. o to, czy nie lepiej zainwestować pieniądze w rozwój wojsk lądowych. Czesław Mroczek (PO), były minister obrony, ostrzegał, że tworzenie praktycznie od zera OT, oznacza zmniejszenie kwot przeznaczonych na realizację programów modernizacyjnych. – Wszystkie środki zostaną skierowane na projekt budowy Obrony Terytorialnej. Rozwój sił zbrojnych zostanie siłą rzeczy zahamowany – przekonywał Mroczek.

Politycy PO dopytywali także o koszty budowy infrastruktury dla OT, ponieważ w informacji pełnomocnika ich nie podano. Pułkownik Krzysztof Gaj, szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego odpowiedział jednak, że nie może podać takich danych. – Nie przywiązujmy się na razie do konkretnych liczb, bo i tak trwają jeszcze analizy i kalkulacje – podkreślał dr Gaj.

Poseł Arkadiusz Czartoryski z PiS zauważył, że warto stworzyć system „absorpcji darów społecznych”, na przykład poprzez otwarcie specjalnego konta, na które Polacy mogliby wpłacać pieniądze z przeznaczeniem na budowę i funkcjonowanie OT. – Środki mogłyby pochodzić od zwykłych obywateli, ale także od przedsiębiorców i samorządowców – proponował poseł Czartoryski.


Z kolei posłanka Anna Maria Siarkowska z Kukiz’15 zgłosiła pomysł, by zakupy na rzecz OT „były realizowane poza systemem zamówień publicznych”, co znacznie ułatwiłoby proces wyposażania żołnierzy.

Dr Grzegorz Kwaśniak zaznaczył jednak, że przedstawiona posłom koncepcja jest dopiero wstępnym projektem. – Wersja ostateczna będzie gotowa za dwa-trzy tygodnie – dodał.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicze wsparcie na granicy
 
Niespokojna granica
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Oczy na wschodnią flankę
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Wojskowa politechnika świętuje
F-16 lecą na Litwę
Nowy stopień w siłach zbrojnych
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Bryza na południowej flance
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
Słowo jak odcisk palca
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Reforma administracji wojskowej
#MuremZaPolskimMundurem na scenie
Afganistan. Czas wracać do domu
Harduny dla strażaków?
SOMA dla specjalsów
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Orlik po raz dziesiąty
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
W Sejmie o kondycji PGZ
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Mielec wraca do odrzutowców
Nastał dzień krwi i chwały…
W jedynym słusznym kierunku
Święto żołnierzy artylerii
„Tumak ’21” na finiszu
Niemiec z Goździkiem
Logistic Network
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Dowódca generalny na granicy
Legioniści wkraczają do Warszawy
Śladem „białych kurierów”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Lekcja wojska od górali
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Dodatek specjalny za ochronę granicy
W BBN o sytuacji na granicy
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Podchorążowie na posterunku
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Mecz z mistrzem!
Zespół NATO na bojowo
Nocny szturm na polską granicę
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Pułkownik Ciepliński w rękach UB

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO