moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON: Uczelnie wojskowe mają być elitarne

Chcemy, by wszystkie pięć uczelni wojskowych stało się szkołami prestiżowymi i elitarnymi, na których liczba studentów cywilnych będzie wyraźnie mniejsza niż dzisiaj – mówił wiceminister Wojciech Fałkowski podczas posiedzenia podkomisji obrony narodowej. Posłowie rozmawiali o planowanych zmianach w Akademii Obrony Narodowej.

Wojciech Fałkowski, który w resorcie obrony odpowiada za szkolnictwo wyższe, spotkał się z posłami, by porozmawiać o przyszłości AON. – Intencją Ministerstwa Obrony jest utrzymanie i rozwój tej uczelni, podnoszenie jej poziomu dydaktycznego i naukowego – zapewniał. Zdaniem wiceministra Akademia powinna realizować program edukacyjny dostosowany do potrzeb armii oraz pełnić funkcję wojskowego ośrodka analitycznego. – Takie ośrodki muszą uwzględniać bieżące i długofalowe potrzeby wojska, a także wpisywać się w debatę o polskiej racji stanu, o modernizacji armii i zaangażowaniu wojska w operacje wymagane przez naszych sojuszników – tłumaczył prof. Fałkowski. Dodał, że AON ma prowadzić „w większym stopniu niż do tej pory działania w kierunku formowania i kształtowania postaw patriotycznych w wojsku”.

Jedną z najważniejszych zmian, jakie planuje MON, będzie zmniejszenie liczby studentów cywilnych uczących się w wojskowych szkołach wyższych. – Dziś AON ma 7314 studentów cywilnych na studiach I stopnia. I nie ma ani jednego studenta wojskowego. Liczba studentów wojskowych musi ulec zwiększeniu – podkreślał Wojciech Fałkowski. Jego zdaniem Akademia powinna być „uczelnią bardziej elitarną, bardziej pracującą nad jakością kształcenia i prestiżem szkoły”.

Wiceminister zapewnił, że resort obrony zdaje sobie sprawę, iż AON otrzymuje z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego subwencję na kształcenie studentów cywilnych i to zapewnienia uczelni środki finansowe na funkcjonowanie. – Wiemy, że zmniejszenie liczby studentów cywilnych będzie się wiązało z natychmiastowym zmniejszeniem dotacji, ale MON powinien dostarczyć wystarczające kwoty na funkcjonowanie AON – mówił profesor.

Zmiany te mają dotyczyć wszystkich wojskowych uczelni. – Chcemy, żeby wszystkie pięć uczelni wojskowych stało się szkołami prestiżowymi i elitarnymi, na których liczba studentów cywilnych będzie wyraźnie mniejsza niż dzisiaj – podkreślił wiceminister.

Kierownictwo MON – w relacji profesora Fałkowskiego – uważa, że w większości uczelni wojskowych powinny nastąpić zmiany organizacyjno-strukturalne. Wiceszef resortu obrony wymienił w tym kontekście Wojskową Akademię Techniczną, Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Akademię Marynarki Wojennej. Zmiany będzie też wdrażał nowy rektor-komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Zapowiedział już m.in. przekształcenie WSOWL w Akademię Wojsk Lądowych i współpracę z amerykańską uczelnią wojskową w West Point.

– Myślimy o zmianach organizacyjnych, strukturalnych i kadrowych we wszystkich uczelniach wojskowych. Na razie są one na różnym stopniu ogólności, co nie oznacza, że nie przejdziemy do szybkiego działania. Teraz ograniczają nas uprawnienia akademickie i trwający właśnie rok szkolny, nie chcemy robić reform kosztem jakości kształcenia studentów. Zależy nam także, by uczelnie zachowały swoje uprawnienia tam, gdzie to jest uzasadnione przez ich rzeczywiste kwalifikacje – wyliczał posłom przedstawiciel MON.

Poseł Andrzej Smirnow (PiS) zaproponował, by powstała specustawa przekształcająca AON w ośrodek analityczny pracujący na potrzeby Sztabu Generalnego. W jego opinii zmiany w szkolnictwie wojskowym przebiegają zbyt wolno. – Akademia wymaga radykalnych zmian. Trzeba wyposażyć ministra w instrumenty, które pozwolą mu na przekształcenie części dydaktycznej, czyli wprowadzenie takich kierunków studiów, które są potrzebne z punktu wodzenia naszej obronności – podkreślał Smirnow. – Z przyjemnością wesprzemy merytorycznie taką ustawę – zapewniał wiceminister Fałkowski.

Poseł Michał Jach (PiS) zauważył, że należy podnieść prestiż AON, bo oficerowie często wolą studiować zagranicą niż na Akademii. – W jaki sposób chcecie podnieść prestiż tych szkół? To dobry pomysł, ale w jaki sposób go zrealizujecie? – dopytywała posłanka Bożena Kamińska (PO). Posłowie PO chcieli się bowiem dowiedzieć, na czym konkretnie mają polegać zmiany na uczelniach wojskowych. O szczegóły planowanych zmian pytał m.in. Paweł Suski. Polityk PO prosił także o informacje na temat ostatnich zwolnień na AON. – Czy to prawda, że osoby odwołane otrzymują jeszcze wynagrodzenie do końca roku akademickiego? Czy decyzje o zwolnieniach nie obciążają budżetów uczelni, bo w miejsce tych, którzy odeszli, zatrudniono nowych wykładowców? – pytał Suski. Wiceminister Fałkowski odpowiedział, że zwolnienia dotyczyły tylko kilku osób. – Dodam, że to były decyzje wewnątrzuczelniane i podjęte przez rektora, który w poprzednim rozdaniu był prorektorem na AON – zauważył wiceminister Fałkowski.

REKLAMA

Joanna Tańska

autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski

dodaj komentarz

komentarze

~corvo
1507114080
bajki z mchu i paproci :)
62-29-48-3B
~Patriotka
1467275880
Pan żołnierz po WAT też się różni od zwykłego zawodowego o czym wszyscy wiedzą, jest nauka jak dla cywilów a gdzie jakieś doświadczenie wojskowe? praktycznie żadne. tylko chodzenie na uczelnie w mundurze i praktycznie tyle. I absolwent ma oficera po studiach a zwykły szeregowiec po misjach i latach w wojsku ma starszego szer. Dużo osób idzie dla stabilnej i dobrze płatnej pracy, nie ma mowy o patriotyzmie. Fakt że za dużo jest kierunków bezpieczeństwa i za niskie kryteria naboru. Mam nadzieję że to się zmieni.
26-9A-4C-B2
~ŻOŁNIERZ
1458835500
co to za kierunek bezpieczeństwo narodowe. Troch z innej beczki, na studiach technicznych trzeba się naprawdę uczyć i być zdolnym, a na studiach humanistycznych i temu podobnych wystarczy dobra intuicja i prawie żaden wysiłek, POWTARZAM ŻADEN, każdy zdaje. Pozdrawiam, żołnierz szeregowy, absolwent WAT i POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ (CYBERNETYKA, MECHATRONIKA)
E6-84-D7-A9
~Tadeusz
1457919480
~studentka bezpieczeństwa, Szanowna Pani. Zachęcam do samokształcenia, uczęszczania na konsultację, aktywności w Kołach naukowych. Dla chcącego nic trudnego.
19-3F-5E-8D
~studentka bezpieczeństwa
1457708400
Nareszcie! Oby decyzje weszły w życie jak najszybciej! Osobiście studiuję cywilnie bezpieczeństwo narodowe i uważam że liczba studentów jest zbyt duża (przyjmowani są w zasadzie wszyscy chętni, a później nie ma żadnej selekcji). Obecny stan powoduje, że poziom kształcenia jest bardzo niski.
1E-77-BA-80

Amerykanie odmładzają F-16
 
Obrady ministrów obrony NATO
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Jakie zmiany w mundurówce?
Żołnierze spieszą z pomocą
Attention, Controlled Flight
Dominatorzy biegów na orientację
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Laserowa artyleria US Army
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Wojskowi wspierają medyków
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
HackYeah, czyli programiści na start!
Święto sportowców w mundurach
Świąteczne prezenty od AMW
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
13 medali żołnierzy na ringu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
F-16 kończą misję w Estonii
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Armia donatorów krwi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Proobronni wspierają potrzebujących
Komisje sejmowe o umowie z USA
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Sąd nad systemem
Piekło „Pługa”
Ukraiński kurs na Zachód
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Start w nieznane
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO