moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy rektor wrocławskiej Szkoły Oficerskiej

Płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka został nowym rektorem-komendantem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Zapowiedział przekształcenie WSOWL w Akademię Wojsk Lądowych. – To będzie najlepsza szkoła dowódców w Europie – deklaruje. Chce bliskiej współpracy z dowódcami polskiej armii oraz z amerykańską uczelnią wojskową w West Point.

– Przekazuję uczelnię o ogromnym potencjale intelektualnym. To ludzie są największym skarbem naszej Alma Mater. Służy tu i pracuje wiele osób, które zapisały piękną kartę nie tylko w rozwoju sił zbrojnych, ale również w nauce – powiedział ustępujący rektor płk dr Piotr Pertek podczas wczorajszego przekazania obowiązków komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski oraz inspektor wojsk lądowych gen. dyw. Janusz Bronowicz.

Nowy rektor-komendant jest wieloletnim pracownikiem WSOWL. Do niedawna był tutaj dziekanem Wydziału Zarządzania. – Pokieruję jedną z najważniejszych instytucji w Siłach Zbrojnych RP. Moim głównym celem jest to, by sposób kształcenia przyszłych oficerów wpływał na wysoki poziom bezpieczeństwa naszego kraju – mówi płk Skorupka. – Zamierzam to osiągnąć poprzez współpracę z dowódcami operacyjnym i generalnym oraz jednostek wojskowych. Jestem przekonany, że taka współpraca zaowocuje poprawą jakości kształcenia i szkolenia podchorążych – uzupełnia.

Jako jedno z najważniejszych wyzwań nowy rektor wymienił stworzenie Akademii Wojsk Lądowych w miejsce WSOWL. Zapowiedział, że po tym przekształceniu akademia „będzie najlepszą szkołą dowódców w Europie”. Szkoła stara się już o możliwość nadawania uprawień doktorskich na wydziałach Zarządzania oraz Nauk o Bezpieczeństwie. – Otrzymanie tych uprawnień nada naszej uczelni status akademicki i zbliży nas do celu zasadniczego, jakim jest zbudowanie Akademii Wojsk Lądowych – zaznacza rektor-komendant.

Pułkownik Skorupka chce korzystać z rozwiązań stosowanych przez najlepsze uczelnie na świecie. – Będziemy wzorować się na doświadczeniach Uniwersytetu Harvarda i Instytutu Technologicznego w Massachusetts. Chciałbym nawiązać współpracę także z Akademią Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point – wymienia nowy komendant WSOWL. – Ponadto, wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Marynarki Wojennej, Akademią Obrony Narodowej i Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych oraz najlepszymi uczelniami cywilnymi w Polsce, chciałbym prowadzić badania nad innowacyjnymi sposobami kształcenia – dodaje.

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych to jedna z największych uczelni wojskowych w kraju. Placówka kształci przyszłych dowódców oraz studentów cywilnych. Obecnie w WSOWL we Wrocławiu uczy się ponad 1000 podchorążych oraz około 1800 cywilów. Dodatkowo uczelnia prowadzi kursy – m.in. kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia kadry rezerwy – w których rocznie bierze udział prawie 1700 wojskowych.

Płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka wykształcenie wojskowe zdobył w Wyższej Szkole Oficerskiej Inżynierii Wojskowej we Wrocławiu oraz w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Doktorat obronił w WAT, natomiast kolokwium habilitacyjne przeprowadził na Politechnice Gdańskiej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. Marek Kańtoch

dodaj komentarz

komentarze

~julev
1490513460
Czy to ma być uczelnia cywilna czy wojskowa.? Niestety do szkolenia przyszłych dowódców uczelni brakuje fachowców. Nadawanie tytułów doktorskich, to jedno, a słabo wyszkoleni pod względem wojskowym absolwenci to drugie. Zapewne ten tekst będzie wycięty. Szkoda.
A2-6D-27-24

Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Follow Me
Dołącz do zawodowców
Targi Air Fair 2019
Jelcze dla Wisły
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Czarna taktyka Agatu
Ich zadanie – zdobyć informację
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Modernizacja bombowców
Nano-drony dla specjalsów
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Święto specjalsów
Wywiad AK w służbie aliantów
Kierunek: Afganistan
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Obrady Rady Unii Europejskiej
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Żołnierze pomagają powodzianom
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Nowy batalion podhalańczyków
Kampania wyborcza poza armią
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Zdążyć przed deszczem
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
15 lat JFTC
„Baltic Protector”
Uchylone wrota piekieł
Region Without a Key
Jihadist Mill
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
F-16 wracają do Polski
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Modernizacja floty powietrznej
Fabryka dżihadystów
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Szef NATO w Warszawie
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Pomóżmy bliskim żołnierza
Tu się zadań nie wybiera
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Śmigłowiec na „Ślązaku”
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Sprawdzian dla WOT-u
Medale dla uczestników walk w Karbali
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Zmiany w przepisach mundurowych
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO