moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy rektor wrocławskiej Szkoły Oficerskiej

Płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka został nowym rektorem-komendantem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Zapowiedział przekształcenie WSOWL w Akademię Wojsk Lądowych. – To będzie najlepsza szkoła dowódców w Europie – deklaruje. Chce bliskiej współpracy z dowódcami polskiej armii oraz z amerykańską uczelnią wojskową w West Point.

– Przekazuję uczelnię o ogromnym potencjale intelektualnym. To ludzie są największym skarbem naszej Alma Mater. Służy tu i pracuje wiele osób, które zapisały piękną kartę nie tylko w rozwoju sił zbrojnych, ale również w nauce – powiedział ustępujący rektor płk dr Piotr Pertek podczas wczorajszego przekazania obowiązków komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski oraz inspektor wojsk lądowych gen. dyw. Janusz Bronowicz.

Nowy rektor-komendant jest wieloletnim pracownikiem WSOWL. Do niedawna był tutaj dziekanem Wydziału Zarządzania. – Pokieruję jedną z najważniejszych instytucji w Siłach Zbrojnych RP. Moim głównym celem jest to, by sposób kształcenia przyszłych oficerów wpływał na wysoki poziom bezpieczeństwa naszego kraju – mówi płk Skorupka. – Zamierzam to osiągnąć poprzez współpracę z dowódcami operacyjnym i generalnym oraz jednostek wojskowych. Jestem przekonany, że taka współpraca zaowocuje poprawą jakości kształcenia i szkolenia podchorążych – uzupełnia.

Jako jedno z najważniejszych wyzwań nowy rektor wymienił stworzenie Akademii Wojsk Lądowych w miejsce WSOWL. Zapowiedział, że po tym przekształceniu akademia „będzie najlepszą szkołą dowódców w Europie”. Szkoła stara się już o możliwość nadawania uprawień doktorskich na wydziałach Zarządzania oraz Nauk o Bezpieczeństwie. – Otrzymanie tych uprawnień nada naszej uczelni status akademicki i zbliży nas do celu zasadniczego, jakim jest zbudowanie Akademii Wojsk Lądowych – zaznacza rektor-komendant.

Pułkownik Skorupka chce korzystać z rozwiązań stosowanych przez najlepsze uczelnie na świecie. – Będziemy wzorować się na doświadczeniach Uniwersytetu Harvarda i Instytutu Technologicznego w Massachusetts. Chciałbym nawiązać współpracę także z Akademią Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point – wymienia nowy komendant WSOWL. – Ponadto, wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Marynarki Wojennej, Akademią Obrony Narodowej i Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych oraz najlepszymi uczelniami cywilnymi w Polsce, chciałbym prowadzić badania nad innowacyjnymi sposobami kształcenia – dodaje.

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych to jedna z największych uczelni wojskowych w kraju. Placówka kształci przyszłych dowódców oraz studentów cywilnych. Obecnie w WSOWL we Wrocławiu uczy się ponad 1000 podchorążych oraz około 1800 cywilów. Dodatkowo uczelnia prowadzi kursy – m.in. kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia kadry rezerwy – w których rocznie bierze udział prawie 1700 wojskowych.

Płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka wykształcenie wojskowe zdobył w Wyższej Szkole Oficerskiej Inżynierii Wojskowej we Wrocławiu oraz w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Doktorat obronił w WAT, natomiast kolokwium habilitacyjne przeprowadził na Politechnice Gdańskiej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. Marek Kańtoch

dodaj komentarz

komentarze

~julev
1490513460
Czy to ma być uczelnia cywilna czy wojskowa.? Niestety do szkolenia przyszłych dowódców uczelni brakuje fachowców. Nadawanie tytułów doktorskich, to jedno, a słabo wyszkoleni pod względem wojskowym absolwenci to drugie. Zapewne ten tekst będzie wycięty. Szkoda.
A2-6D-27-24

Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie
Nurkowie ćwiczą pod lodem
W Brukseli o bezpieczeństwie
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
Więcej Polski w Eurokorpusie
19 medali żołnierzy
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Deputowani z USA murem za NATO
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Cel – bezpieczna Europa
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Neptuny wchodzą do służby
Panie bez taryfy ulgowej
Macedonia Północna w drodze do NATO
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Interoperacyjność Jaśmina
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Ramię w ramię z pogranicznikami
Obrady NATO w Brukseli
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Pokonać strach przed ogniem
Podwójne zamrożenie
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Na wyciągnięcie ręki
Breakdown? Do not panic
WOT na szklanym ekranie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
O honor Polski walczącej
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Zwiad w miejskiej dżungli
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Harcerz zwany Flo
Diabły po Żelaznych Koniach
Polowanie na zbrodniarzy
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Peaceful Pretexts of Putin
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Podchorążowie na zimowym survivalu
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
The holy mission
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
HIMARS: broń dalekiego zasięgu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO