moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy rektor wrocławskiej Szkoły Oficerskiej

Płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka został nowym rektorem-komendantem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Zapowiedział przekształcenie WSOWL w Akademię Wojsk Lądowych. – To będzie najlepsza szkoła dowódców w Europie – deklaruje. Chce bliskiej współpracy z dowódcami polskiej armii oraz z amerykańską uczelnią wojskową w West Point.

– Przekazuję uczelnię o ogromnym potencjale intelektualnym. To ludzie są największym skarbem naszej Alma Mater. Służy tu i pracuje wiele osób, które zapisały piękną kartę nie tylko w rozwoju sił zbrojnych, ale również w nauce – powiedział ustępujący rektor płk dr Piotr Pertek podczas wczorajszego przekazania obowiązków komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski oraz inspektor wojsk lądowych gen. dyw. Janusz Bronowicz.

Nowy rektor-komendant jest wieloletnim pracownikiem WSOWL. Do niedawna był tutaj dziekanem Wydziału Zarządzania. – Pokieruję jedną z najważniejszych instytucji w Siłach Zbrojnych RP. Moim głównym celem jest to, by sposób kształcenia przyszłych oficerów wpływał na wysoki poziom bezpieczeństwa naszego kraju – mówi płk Skorupka. – Zamierzam to osiągnąć poprzez współpracę z dowódcami operacyjnym i generalnym oraz jednostek wojskowych. Jestem przekonany, że taka współpraca zaowocuje poprawą jakości kształcenia i szkolenia podchorążych – uzupełnia.

Jako jedno z najważniejszych wyzwań nowy rektor wymienił stworzenie Akademii Wojsk Lądowych w miejsce WSOWL. Zapowiedział, że po tym przekształceniu akademia „będzie najlepszą szkołą dowódców w Europie”. Szkoła stara się już o możliwość nadawania uprawień doktorskich na wydziałach Zarządzania oraz Nauk o Bezpieczeństwie. – Otrzymanie tych uprawnień nada naszej uczelni status akademicki i zbliży nas do celu zasadniczego, jakim jest zbudowanie Akademii Wojsk Lądowych – zaznacza rektor-komendant.

Pułkownik Skorupka chce korzystać z rozwiązań stosowanych przez najlepsze uczelnie na świecie. – Będziemy wzorować się na doświadczeniach Uniwersytetu Harvarda i Instytutu Technologicznego w Massachusetts. Chciałbym nawiązać współpracę także z Akademią Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point – wymienia nowy komendant WSOWL. – Ponadto, wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Marynarki Wojennej, Akademią Obrony Narodowej i Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych oraz najlepszymi uczelniami cywilnymi w Polsce, chciałbym prowadzić badania nad innowacyjnymi sposobami kształcenia – dodaje.

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych to jedna z największych uczelni wojskowych w kraju. Placówka kształci przyszłych dowódców oraz studentów cywilnych. Obecnie w WSOWL we Wrocławiu uczy się ponad 1000 podchorążych oraz około 1800 cywilów. Dodatkowo uczelnia prowadzi kursy – m.in. kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia kadry rezerwy – w których rocznie bierze udział prawie 1700 wojskowych.

Płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka wykształcenie wojskowe zdobył w Wyższej Szkole Oficerskiej Inżynierii Wojskowej we Wrocławiu oraz w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Doktorat obronił w WAT, natomiast kolokwium habilitacyjne przeprowadził na Politechnice Gdańskiej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. Marek Kańtoch

dodaj komentarz

komentarze

~julev
1490513460
Czy to ma być uczelnia cywilna czy wojskowa.? Niestety do szkolenia przyszłych dowódców uczelni brakuje fachowców. Nadawanie tytułów doktorskich, to jedno, a słabo wyszkoleni pod względem wojskowym absolwenci to drugie. Zapewne ten tekst będzie wycięty. Szkoda.
A2-6D-27-24

Gdy mąż i tata na misji
 
UE o wspólnym bezpieczeństwie
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
W BBN o sytuacji na granicy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Afganistan. Czas wracać do domu
„Tumak ’21” na finiszu
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Sojusznicze wsparcie
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Będzie ustawa o obronie
Polskie wyrzutnie Wisły
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Na straży polskich rubieży
Zespół NATO na bojowo
F-16 lecą na Litwę
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Nocne ataki na granicę udaremnione
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Course on Diplomacy
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
W jedynym słusznym kierunku
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Oczy na wschodnią flankę
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Cougary dla Wojska Polskiego
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Tor pod osłoną
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Niemiec z Goździkiem
W Sejmie o sytuacji na granicy
Mielec wraca do odrzutowców
Niepowtarzalność 1918
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
Orlik po raz dziesiąty
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Mecz z mistrzem!
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Reforma administracji wojskowej
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Test odporności
Amerykanie polegli nad Polską
SOMA dla specjalsów
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Żołnierz ranny na granicy
Bryza na południowej flance
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO