moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy rektor wrocławskiej Szkoły Oficerskiej

Płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka został nowym rektorem-komendantem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Zapowiedział przekształcenie WSOWL w Akademię Wojsk Lądowych. – To będzie najlepsza szkoła dowódców w Europie – deklaruje. Chce bliskiej współpracy z dowódcami polskiej armii oraz z amerykańską uczelnią wojskową w West Point.

– Przekazuję uczelnię o ogromnym potencjale intelektualnym. To ludzie są największym skarbem naszej Alma Mater. Służy tu i pracuje wiele osób, które zapisały piękną kartę nie tylko w rozwoju sił zbrojnych, ale również w nauce – powiedział ustępujący rektor płk dr Piotr Pertek podczas wczorajszego przekazania obowiązków komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski oraz inspektor wojsk lądowych gen. dyw. Janusz Bronowicz.

Nowy rektor-komendant jest wieloletnim pracownikiem WSOWL. Do niedawna był tutaj dziekanem Wydziału Zarządzania. – Pokieruję jedną z najważniejszych instytucji w Siłach Zbrojnych RP. Moim głównym celem jest to, by sposób kształcenia przyszłych oficerów wpływał na wysoki poziom bezpieczeństwa naszego kraju – mówi płk Skorupka. – Zamierzam to osiągnąć poprzez współpracę z dowódcami operacyjnym i generalnym oraz jednostek wojskowych. Jestem przekonany, że taka współpraca zaowocuje poprawą jakości kształcenia i szkolenia podchorążych – uzupełnia.

REKLAMA

Jako jedno z najważniejszych wyzwań nowy rektor wymienił stworzenie Akademii Wojsk Lądowych w miejsce WSOWL. Zapowiedział, że po tym przekształceniu akademia „będzie najlepszą szkołą dowódców w Europie”. Szkoła stara się już o możliwość nadawania uprawień doktorskich na wydziałach Zarządzania oraz Nauk o Bezpieczeństwie. – Otrzymanie tych uprawnień nada naszej uczelni status akademicki i zbliży nas do celu zasadniczego, jakim jest zbudowanie Akademii Wojsk Lądowych – zaznacza rektor-komendant.

Pułkownik Skorupka chce korzystać z rozwiązań stosowanych przez najlepsze uczelnie na świecie. – Będziemy wzorować się na doświadczeniach Uniwersytetu Harvarda i Instytutu Technologicznego w Massachusetts. Chciałbym nawiązać współpracę także z Akademią Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point – wymienia nowy komendant WSOWL. – Ponadto, wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Marynarki Wojennej, Akademią Obrony Narodowej i Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych oraz najlepszymi uczelniami cywilnymi w Polsce, chciałbym prowadzić badania nad innowacyjnymi sposobami kształcenia – dodaje.

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych to jedna z największych uczelni wojskowych w kraju. Placówka kształci przyszłych dowódców oraz studentów cywilnych. Obecnie w WSOWL we Wrocławiu uczy się ponad 1000 podchorążych oraz około 1800 cywilów. Dodatkowo uczelnia prowadzi kursy – m.in. kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia kadry rezerwy – w których rocznie bierze udział prawie 1700 wojskowych.

Płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka wykształcenie wojskowe zdobył w Wyższej Szkole Oficerskiej Inżynierii Wojskowej we Wrocławiu oraz w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Doktorat obronił w WAT, natomiast kolokwium habilitacyjne przeprowadził na Politechnice Gdańskiej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. Marek Kańtoch

dodaj komentarz

komentarze

~julev
1490513460
Czy to ma być uczelnia cywilna czy wojskowa.? Niestety do szkolenia przyszłych dowódców uczelni brakuje fachowców. Nadawanie tytułów doktorskich, to jedno, a słabo wyszkoleni pod względem wojskowym absolwenci to drugie. Zapewne ten tekst będzie wycięty. Szkoda.
A2-6D-27-24

Online z mistrzami sportu
 
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Skok na głęboką wodę
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Galicyjskie przesilenie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ukraiński kurs na Zachód
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej celowników z PCO dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Polsko-amerykańska współpraca
Wymiana podwodnych doświadczeń
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Bridge to Cooperation
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Laserowa artyleria US Army
Lato z czerwonym terrorem
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Amerykanie odmładzają F-16
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Strzelnice dla terytorialsów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
PGZ będzie obecna na MSPO
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko przeciw wirusowi
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Układy ze skazą
Kierunek: misja
Kurs dla saperskich ekspertów
F-16 kończą misję w Estonii
Chwała powstańcom
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie porty bardziej otwarte
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Sześć minut w zawisie
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Szturmani nie boją się ognia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO