moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leopardy zaparkowały w Żaganiu

Mają wzmocnione opancerzenie, elektryczny napęd wieży i kamery termowizyjne. Kilkanaście czołgów Leopard w wersji 2A5 trafiło do Żagania. To ostatnie ze 119 pojazdów, które polska armia kupiła w 2013 roku od Bundeswehry. Umowę na dostawę czołgów za 180 mln euro podpisali wówczas ministrowie Polski i Niemiec.– Z rampy kolejowej 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu rozładowano ostatni transport czołgów – mówi kpt. Rafał Nowak, rzecznik Brygady. – Do Żagania przyjechało kilkanaście czołgów w najnowszej wersji 2A5. Ostatni Leopard z rampy kolejowej zjechał w sobotę po południu – dodaje.

Czołgi do Żagania trafiły na podstawie umowy zawartej w listopadzie 2013 roku przez ministrów obrony Polski i Niemiec. Szefowie resortów uzgodnili wówczas, że Polska zakupi 119 czołgów: 105 w wersji 2A5 oraz 14 w starszej wersji 2A4. Kontrakt wart jest 180 mln euro. Zgodnie z umową do Polski dotrze jeszcze około 150 sztuk sprzętu wsparcia i zabezpieczenia. Będą to m.in. wozy zabezpieczenia technicznego i dowodzenia, samochody ciężarowe o średniej i małej ładowności oraz laserowe symulatory strzelań Agdus. – Dostaliśmy już część sprzętu, m. in. ciężarówki. Głównej dostawy spodziewamy się w przyszłym roku – uzupełnia rzecznik Brygady.

Leopardy zastąpiły używane w Żaganiu PT-91 Twardy. – Decyzja o przezbrojeniu Brygady w czołgi Leopard 2A5 stworzyła żołnierzom szansę rozwoju, zdobycia przez nich nowych kwalifikacji i doświadczeń. Przyspieszyła też inwestycje – mówi płk dypl. Krzysztof Pokropowicz. W ramach Programu „Leopard” w Żaganiu w 2016 roku będą modernizowane budynki koszarowe i garaże.

Niemieckie czołgi przyjeżdżały do Żagania partiami od 16 maja 2014 roku. Ostatni transport, który do Polski dotarł kilka dni temu. przywitał m.in. gen. dyw. Jarosław Mika. – Terminowość i bezpieczeństwo realizowanych dostaw to wynik dobrej współpracy naszych żołnierzy z operatorem przewozów kolejowych, spółką PKP Cargo, która realizuje przewozy ciężkiego sprzętu – mówi dowódca 34 Brygady Kawalerii Pancernej.


Leopard 2A5 to nowocześniejsza wersja czołgu 2A4 (będących w wyposażeniu m.in. 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie), które są używane w polskiej armii od 2002 roku. „Piątki” mają elektryczny system napędu wieży oraz inny system sterowania bronią. Mają wzmocnione opancerzenie i są wyposażone w kamerę cofania. Charakterystyczna jest też ich wieża, która ma kształt klina. W środku wieży znajduje się mata przeciwodpryskowa, a panele boczne czołgu skonstruowano ze wzmocnionego pancerza kompozytowego. Leopardy 2A5 mają kamery termowizyjne, dzięki którym dowódca – niezależnie od działonowego – może obserwować pole walki. Za pomocą termowizyjnego peryskopu zamontowanego na pancerzu obraz jest przekazywany do wnętrza wieży. Takie rozwiązanie pozwala działać podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Zaletą „piątki” jest także lepszy system nawigacji GPS.

– To są nowoczesne czołgi, ale nie nowe. W związku z tym Leopardy, zanim zostaną wprowadzone do służby, muszą przejść jeszcze przeglądy normatywne. Czekamy także na wydanie numerów rejestracyjnych – mówi kpt. Nowak. Przywiezione przed kilkoma dniami do Polski do służby trafią za kilka miesięcy.

Do obsługi czołgów kupionych od Bundeswehry muszą przygotować się także żołnierze. Wojskowi uczą się obsługi Leopardów w Ośrodku Szkolenia w Świętoszowie.

W 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej służy ponad 600 żołnierzy. Docelowo ma ich być około 2,5 tysiąca. Brygada składa się z kilku jednostek: 1 Brabanckiego Batalionu Czołgów, 2 Flandryjskiego Batalionu Czołgów, batalionu zmechanizowanego, batalionu logistycznego, batalionu dowodzenia, Drezdeńskiego Dywizjonu Artylerii Samobieżnej, dywizjonu przeciwlotniczego, kompanii rozpoznawczej i kompanii saperów.

Pancerniacy z Żagania służyli w misjach w Iraku i Afganistanie. Pod Hindukuszem zajmowali się także szkoleniem armii afgańskiej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpt. Rafał Nowak

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
JFTC rośnie w siłę
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Węzły dla wojska
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Curse of the Black Gold
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Centrum w zawieszeniu
„Sophia” do końca marca
Cel – bezpieczna Europa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
13 Desperadoes
Proobronna „Anakonda”
Widzimy się na macie
W Brukseli o bezpieczeństwie
Panie bez taryfy ulgowej
Cybernetyczna foka lustruje dno
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Technologiczne inwestycje HSW
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Granice są po to, by je przekraczać
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Lekcja zimowego przetrwania
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Polskie święta na misjach
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
ORP „Drużno” po nowemu
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Polscy generałowie w strukturach NATO
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Morze niezgody
Komandosi z Agatu na Kaukazie
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Poszukiwana Harpia
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Antoś, symbol Lwowa
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Klątwa czarnego złota
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Testament geopolityczny prezydenta
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Powrót lekkich czołgów w US Army
Bal na rzecz weteranów
See You On The Mat
„Snipy” to oczy...
Playing the World
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Kapelan na misji
Pilot z precyzją chirurga

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO