moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Międzynarodowe zawody podchorążych

W Międzynarodowych Mistrzostwach Uczelni Wojskowych startuje 45 podchorążych. To studenci z Polski, Niemiec, Ukrainy, Czech, Litwy i Estonii. Czeka ich dwa dni sportowych zmagań. Będą strzelać, przeprawiać się przez rzekę, udzielać pomocy rannemu i biegać na czas na dystansie kilkunastu kilometrów. Zawody zakończy uroczysty capstrzyk z okazji Dnia Podchorążego.– Mistrzostwa o puchar rektora-komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych cieszą się coraz większą popularnością. Co roku do zawodów zgłasza się coraz więcej chętnych – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy wrocławskiej szkoły, która zorganizowała Międzynarodowe Mistrzostwa Uczelni Wojskowych. Odbywają się one już po raz czwarty. Tym razem do rywalizacji stanęło 45 kadetów. Pięcioosobowe drużyny wystawili: gospodarze, Wojskowa Akademia Techniczna, „Szkoła Orląt” i Akademia Marynarki Wojennej oraz wojskowe uczelnie wyższe z Niemiec, Ukrainy, Czech, Litwy i Estonii.

Integracja przez sport

– Mistrzostwa to okazja do popularyzowania wojskowych konkurencji sportowych, a także do nawiązania współpracy na arenie międzynarodowej – podkreśla mjr Szczepański. Zanim wojskowi studenci rozpoczęli rywalizację odbyło się losowanie składów każdej z drużyn. – Chodziło o to, by w jednym zespole byli podchorążowie różnych narodowości. Dzięki temu kadeci uczą się współpracy, lepiej się integrują i pokonują bariery językowe – podkreśla płk dr Mirosław Doliński, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu WSOWL.

Na linii startu pięcioosobowe zespoły zameldowały się w czwartek rano. Na początek podchorążowie musieli się zmierzyć z pętlą taktyczną. Na dystansie kilkunastu kilometrów zawodnicy przeprawiali się przez rzekę za pomocą mostu linowego, czołgali się i rzucali petardą, by „zniszczyć” przeciwnika celującego z karabinu maszynowego. To jednak nie wszystko. – Współpracy w drużynach studenci uczą się, wykonując tak zwaną wielką ucieczkę – mówi kpt. Artur Zielichowski, wykładowca WSOWL. – Podczas tego zadania zawodnicy są związani liną w odstępach co półtora metra. Muszą w ten sposób przebiec kilometr. Choć brzmi banalnie, nie jest to prosta konkurencja. Kadeci muszą dobrze ze sobą współpracować, by się nie przewrócić i jak najszybciej pokonać odległość – opowiada kapitan.


Podczas pętli taktycznej podchorążowie musieli także opatrzyć rannego i w ciągu dwóch minut przygotować go do ewakuacji. Następnie poszkodowanego żołnierza (podczas zawodów podchorążowie ćwiczą z fantomem) trzeba było na noszach przetransportować do punktu odległego o 500 metrów.

– Wojskowi studenci po moście linowym pokonywali rzekę, biegali na orientację na dystansie 12 kilometrów, strzelali z broni krótkiej i musieli wykonać zadanie specjalne, które do ostatniej chwili było utrzymywane w tajemnicy – opisuje kpt. Zielichowski. Okazało się, że chodziło o jak najszybsze rozpalenie ognia. Do wyboru dostali kilka przedmiotów, między innymi krzesiwo, baterię R9, folię aluminiową i waciki. – Dla tych, którzy interesują się tematyką SERE, nie było to zbyt skomplikowane – dodaje wykładowca.

Wyścigi w mundurach

Drugi etap zawodów rozpocznie się w piątek rano. Wówczas podchorążowie wezmą udział w wieloboju gimnastycznym. – Staramy się urozmaicać program w taki sposób, by konkurencje z roku na rok się nie powtarzały. Dzięki temu studenci, którzy kilkukrotnie uczestniczą w tych mistrzostwach, mogą zdobywać nowe umiejętności – mówi płk Mirosław Doliński.

Podchorążowie tym razem przejdą tzw. siłowy test z biegu w umundurowaniu. Do pokonania będą mieli tor przeszkód o długości 50 metrów. Czekają ich m.in. skłony tułowia z piłką lekarską, podnoszenie ciężarków, slalom, przewroty w przód na skrzyni gimnastycznej, podciąganie na drążku. Ponadto zawodnicy będą wspinać się po linie na wysokość około 5,5 metra oraz podnosić ciężarek o wadze 17,5 kg.

Wszystkie konkurencje studenci wykonują na czas. Najlepsze zespoły otrzymają dyplomy i puchary. Podsumowanie zawodów odbędzie się w piątek wieczorem podczas uroczystego capstrzyku z okazji Dnia Podchorążego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mjr Piotr Szczepański

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze sportowcy nadają ton
 
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Podwodniacy na spluwaczkach
Maskowanie to nie wszystko
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Nurek z wiązką
Laserowa artyleria US Army
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Medalowe „oczko” żołnierzy
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Armia kupuje wozy dla strażaków
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Machina „Irini”
W kazamatach Informacji Wojskowej
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Topaz w ASzWoj-u
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Antena Nura wypatruje F-16
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Pamiętajmy o Wyklętych
Misje na zdalnej lekcji
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kuźnie oficerskich kadr
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Obrady ministrów obrony NATO
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Krwawa Olszynka
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Jak to jest z awansami bez limitu?
Trudny rok na misjach
Jakie zmiany w mundurówce?
Awanse generalskie
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Pierwszy skok do kraju
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Złoty biatlon żołnierzy
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Amerykanie odmładzają F-16
Od roku z pomocą i w gotowości
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Ukraiński kurs na Zachód
Czołgista pod wodą
Na pomoc Libańczykom
F-35 wylądują w Łasku
Rozpoznanie na medal
Ostatnia wola bohatera
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Komisje sejmowe o umowie z USA
Gotowi na ratunek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO