moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Legioniści dla weteranów

Legia Warszawa przygotowała krótkometrażowy film o polskim weteranie, który został ranny podczas misji w Afganistanie. Dokument został nakręcony specjalnie na Święto Niepodległości. – Chcieliśmy przypomnieć o tych, którzy oddali życie za ojczyznę, oraz o naszych militarnych korzeniach – mówi Jakub Szumielewicz, wiceprezes zarządu Legii Warszawa.

Bohaterem filmu opublikowanego na stronach internetowych Legii Warszawa jest kapral Tomasz Rożniatowski, uczestnik IX zmiany PKW w Afganistanie. W lipcu 2011 roku stracił rękę podczas wybuchu miny pułapki. Dziś działa w środowisku weteranów, jest kibicem Legii. Jego historia pokazuje, że mimo niepełnosprawności można pokonywać przeciwności losu i prowadzić aktywny tryb życia. W 2014 roku wziął udział w wyprawie na norweski lodowiec Spitsbergen. – Na Legii trenuję tajski boks. To dla mnie wyzwanie i pokonanie kolejnej poprzeczki – opowiada Tomasz Rożniatowski.

Film: Legia Warszawa

Legia przygotowała film o polskim żołnierzu, by zwrócić uwagę na środowisko weteranów misji zagranicznych i przypomnieć o swoich wojskowych korzeniach. – 11 listopada zazwyczaj wspominamy pokolenia naszych przodków, którzy oddali życie w walce o wolną i odrodzoną Ojczyznę. Dziś naszej wolności bronią polscy żołnierze poza granicami kraju. Dlatego chcemy okazać im solidarność i wsparcie oraz zapewnić, że bramy stadionu przy Łazienkowskiej są dla nich szeroko otwarte i zawsze będą tutaj witani z najwyższym szacunkiem – podkreśla Jakub Szumielewicz, wiceprezes zarządu Legii Warszawa.

Generał broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, dodaje, że dzięki inicjatywie Legii „idea pomocy weteranom może dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców”. Z kolei członkowie Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju przyznają, że im więcej mówi się i pisze o weteranach, tym łatwiej jest zbierać fundusze na działalność wspierającą poszkodowanych.

Nagranie filmu o jednym z weteranów misji afgańskiej to kolejny przykład zaangażowania warszawskiego klubu na rzecz tego środowiska. Kilka miesięcy temu Legia wsparła Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość”, przekazując im część dochodów ze sprzedaży biletów na mecz rozegrany w ramach Charytatywnej Wiosny Legii Warszawa. Dzięki temu pierwsza z tych organizacji kupiła rowery dla poszkodowanych weteranów, a druga – sfinansowała warsztaty terapeutyczne dla rodzin żołnierzy poległych.

W tym roku Legia Warszawa po raz pierwszy uczciła Dzień Weterana. 28 maja w Szczecinie przed meczem z Pogonią legioniści wybiegli na rozgrzewkę w koszulkach z hasłem „Wspieramy naszych żołnierzy”. Podczas meczu ostatniej kolejki ligowej Legii z Lechem weterani: Piotr Ogonowski z misji w Afganistanie i Jarosław Kurowski z misji w Bośni i Hercegowinie wnieśli na murawę stadionu puchar za zdobycie mistrzostwa.

– Mam nadzieję, że inne kluby sportowe wezmą przykład z Legii. Zależy nam na tym, aby w każdej formie wspierać weteranów. Ważne, aby o nich pamiętać – mówi ppłk Piotr Walatek z DORSZ.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Przemysław Wójtowicz, Legia Warszawa

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
 
Kolejne Raki dla wojska
Cienka niebieska linia
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Życie po zdjęciu munduru
Niechciany traktat
Iranian Chess Game
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Bożeny do modyfikacji
68W znaczy ratownik
Klasy wojskowe po nowemu
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Nowa misja i nowy sprzęt
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
68W Means Lifesaver
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Trening medyczny przed misją
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Na strzelnicy w szczytnym celu
Niezwyciężeni znowu trenują
Thin Blue Line
Wabik z WAT-u
W drodze po zwycięstwo
Wsparcie dla saperów
Nowy wiceminister w MON
Snajper walczy także z wiatrem
Osa na patrole
Lotem przeciw bolszewikom
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Zmarł trzeci z rannych saperów
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
„Albatros” już na wodzie
Wojskowe szkolenie dla studentów
Wyjątkowa operacja minerów
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Fort zagłady
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Jani, cudem ocalony
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Gavia na Atlantyku
Groty i VIS-y dla armii
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Raki strzelały na Bałkanach
Wypadek saperów
Sosnkowski przywrócony
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rescue Like You Would in a War

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO