moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Legioniści dla weteranów

Legia Warszawa przygotowała krótkometrażowy film o polskim weteranie, który został ranny podczas misji w Afganistanie. Dokument został nakręcony specjalnie na Święto Niepodległości. – Chcieliśmy przypomnieć o tych, którzy oddali życie za ojczyznę, oraz o naszych militarnych korzeniach – mówi Jakub Szumielewicz, wiceprezes zarządu Legii Warszawa.

Bohaterem filmu opublikowanego na stronach internetowych Legii Warszawa jest kapral Tomasz Rożniatowski, uczestnik IX zmiany PKW w Afganistanie. W lipcu 2011 roku stracił rękę podczas wybuchu miny pułapki. Dziś działa w środowisku weteranów, jest kibicem Legii. Jego historia pokazuje, że mimo niepełnosprawności można pokonywać przeciwności losu i prowadzić aktywny tryb życia. W 2014 roku wziął udział w wyprawie na norweski lodowiec Spitsbergen. – Na Legii trenuję tajski boks. To dla mnie wyzwanie i pokonanie kolejnej poprzeczki – opowiada Tomasz Rożniatowski.

REKLAMA

Film: Legia Warszawa

Legia przygotowała film o polskim żołnierzu, by zwrócić uwagę na środowisko weteranów misji zagranicznych i przypomnieć o swoich wojskowych korzeniach. – 11 listopada zazwyczaj wspominamy pokolenia naszych przodków, którzy oddali życie w walce o wolną i odrodzoną Ojczyznę. Dziś naszej wolności bronią polscy żołnierze poza granicami kraju. Dlatego chcemy okazać im solidarność i wsparcie oraz zapewnić, że bramy stadionu przy Łazienkowskiej są dla nich szeroko otwarte i zawsze będą tutaj witani z najwyższym szacunkiem – podkreśla Jakub Szumielewicz, wiceprezes zarządu Legii Warszawa.

Generał broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, dodaje, że dzięki inicjatywie Legii „idea pomocy weteranom może dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców”. Z kolei członkowie Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju przyznają, że im więcej mówi się i pisze o weteranach, tym łatwiej jest zbierać fundusze na działalność wspierającą poszkodowanych.

Nagranie filmu o jednym z weteranów misji afgańskiej to kolejny przykład zaangażowania warszawskiego klubu na rzecz tego środowiska. Kilka miesięcy temu Legia wsparła Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość”, przekazując im część dochodów ze sprzedaży biletów na mecz rozegrany w ramach Charytatywnej Wiosny Legii Warszawa. Dzięki temu pierwsza z tych organizacji kupiła rowery dla poszkodowanych weteranów, a druga – sfinansowała warsztaty terapeutyczne dla rodzin żołnierzy poległych.

W tym roku Legia Warszawa po raz pierwszy uczciła Dzień Weterana. 28 maja w Szczecinie przed meczem z Pogonią legioniści wybiegli na rozgrzewkę w koszulkach z hasłem „Wspieramy naszych żołnierzy”. Podczas meczu ostatniej kolejki ligowej Legii z Lechem weterani: Piotr Ogonowski z misji w Afganistanie i Jarosław Kurowski z misji w Bośni i Hercegowinie wnieśli na murawę stadionu puchar za zdobycie mistrzostwa.

– Mam nadzieję, że inne kluby sportowe wezmą przykład z Legii. Zależy nam na tym, aby w każdej formie wspierać weteranów. Ważne, aby o nich pamiętać – mówi ppłk Piotr Walatek z DORSZ.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Przemysław Wójtowicz, Legia Warszawa

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojsko przeciw wirusowi
Terytorialsi nie stracą dodatku
Groty z granatnikiem
16 sekund Liberatora
Ogromne zainteresowanie Soną
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
F-16 kończą misję w Estonii
Informacja Prasowa
Ofensywa Tuchaczewskiego
Zbiegowie z innego świata
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Testament Polski Walczącej
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Z menażką na wakacje
Prezydent Duda jedzie do USA
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Współzawodnictwo rozwija
„Defender” – pracowity poligon saperów
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Weterani w pasiece
Fordy, a nie Nissany
Polskie porty bardziej otwarte
Kraby w Bolesławcu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wyzwania polskiej prezydencji
Online z mistrzami sportu
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Na misjach święta inne niż zwykle
Laserowa artyleria US Army
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Most do współpracy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Żołnierze w sztafecie pomocy
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Prezydent z wizytą w Drawsku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Kajmany na gąsienicach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Powstaną kolejne strzelnice

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO