moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Drużno” świętuje i czeka na dużą zmianę

Przylgnęła do nich nazwa „plastiki”. Kadłub z laminatu sprawia co prawda, że wzburzone morze potrafi dać się we znaki załodze. Ale z drugiej strony zapewnia marynarzom większą ochronę przed minami. Wczoraj ORP „Drużno”, jeden z okrętów projektu 207P, świętował 25. rocznicę podniesienia bandery.

– Bardzo nam zależało, aby to była wyjątkowa uroczystość – podkreśla kpt. mar. Paweł Trzciński, dowódca ORP „Drużno”. Dlatego do wspólnego świętowania zaprosił nie tylko załogę, przedstawicieli dowództwa dywizjonu i flotylli, ale też między innymi rodziny marynarzy i byłych dowódców okrętu.

Świętowanie rozpoczęło się od podniesienia wielkiej gali banderowej, okolicznościowej zbiórki i wręczenia wyróżnień. Potem była okazja, by zwiedzić jednostkę, a przede wszystkim – porozmawiać i lepiej się poznać. – Dziękuję, że przez cały czas nas wspieracie i dodajecie nam sił. Są nam potrzebne, aby realizować zadania na wysokim poziomie – zaznaczał dowódca okrętu, zwracając się do bliskich marynarzy.

Modernizacja – eksperyment

ORP „Drużno” to jeden z dwunastu okrętów typu Gardno (projekt 207P), które wchodzą w skład 12 Dywizjonu Trałowców, stanowiącego część 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Marynarze nazywają je „plastikami” ze względu na specyficzną konstrukcję kadłuba i nadbudówki. – Trałowce zostały zbudowane z laminatu poliestrowo-szklanego. Sprawia on, że są one nieco bardziej podatne na falowanie. Z drugiej jednak strony zapewnia lepszą ochronę przed minami. A wszystko dzięki ograniczeniu pola magnetycznego, które okręt emituje – wyjaśnia kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik świnoujskiej flotylli.

Ale ten rok jest dla ORP „Drużno” wyjątkowy nie tylko ze względu na jubileusz wejścia do służby. Za mniej więcej miesiąc jednostka idzie do stoczni, gdzie przejdzie gruntowną modernizację. Obejmie ona między innymi wymianę silników, linii wałów czy uzbrojenia. – Na okręcie pojawią się takie udogodnienia, jak klimatyzacja czy dodatkowa odsalarka wody morskiej – zapowiada kpt. mar. Trzciński i dodaje, że dla 12 Dywizjonu Trałowców to remont eksperymentalny.

W szacunku dla żywiołu

Trałowce projektu 207P zostały wybudowane w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Do służby zaczęły wchodzić w 1983 roku. ORP. „Drużno” to jedna z najmłodszych jednostek tego typu. Biało-czerwona bandera załopotała nad jej pokładem 21 września 1990 roku. Od tego czasu okręt miał siedmiu dowódców, a jego nazwa kilka razy pojawiała się w ważnych dla Marynarki Wojennej RP momentach. Na przykład w 1994 roku ORP „Drużno” reprezentował Polskę w pierwszych międzynarodowych ćwiczeniach sił przeciwminowych, które odbyły się w ramach „Partnerstwa dla Pokoju”. Zorganizowała je na Zatoce Lubeckiej marynarka Niemiec. Okręt brał też udział w „Baltopsie” oraz ćwiczeniach „Northern Coasts”. Te ostatnie szczególnie mocno utkwiły w pamięci obecnemu dowódcy. – W ubiegłym roku wraz z trałowcami ORP „Nakło” i ORP „Hańcza” działaliśmy w Zatoce Fińskiej i Botnickiej – wspomina kpt. mar. Trzciński. – Było to spore wyzwanie, zwłaszcza dla naszych oficerów wachtowych. Wybrzeże Finlandii jest bardzo nieregularne, pełne wysp i zatoczek. Bardzo trudno prowadzi się tam nawigację – dodaje. Zadania załogi ORP „Drużno” polegały przede wszystkim na poszukiwaniu i likwidacji min kotwicznych. – Spisaliśmy się naprawdę nieźle – ocenia kapitan.

Okręty typu 207P są niewielkie. Ich długość wynosi 38,5 metra, szerokość nieco ponad siedem metrów, wyporność zaś 216 ton. Trałowce zostały uzbrojone w zestawy rakietowo-artyleryjskie ZU-23-2M bądź ZU-23-2MR oraz trały kontaktowe i niekontaktowe. Mogą poszukiwać min morskich, likwidować je oraz stawiać. W wyposażeniu mają też bomby głębinowe. – Swoje zadania możemy wykonywać do stanu morza cztery (w dziesięciostopniowej skali Douglasa – przyp. red.) – wyjaśnia kpt. mar. Trzciński. – Warunki potrafią się jednak zmienić bardzo szybko, a na okręcie nikt nie ma przecież przycisku teleportacji. Zdarzało nam się już pozostawać na morzu, którego stan osiągał siedem stopni. Przeprawa przez Bałtyk jest wtedy naprawdę trudna, ale możliwa. Dla załogi to dobry trening. Człowiek w takich sytuacjach nabiera szacunku do żywiołu – dodaje.

Załoga ORP „Drużno” nie ogranicza się jednak do wykonywania obowiązków związanych ze służbą na morzu. Angażuje się też w działalność społeczną. Dziewięć lat temu dowódca okrętu, w obecności dowódców 8 Flotylli oraz 12 Dywizjonu Trałowców, podpisał porozumienie o współpracy z władzami Elbląga. – Staramy się wzajemnie promować. Na naszym pokładzie gościmy na przykład uczniów z tego miasta, a nasi marynarze jeżdżą na organizowane przez Elbląg imprezy – tłumaczy kapitan.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze


Technologiczne inwestycje HSW
Widzimy się na macie
Granice są po to, by je przekraczać
Antoś, symbol Lwowa
Morze niezgody
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Polscy generałowie w strukturach NATO
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Testament geopolityczny prezydenta
Cel – bezpieczna Europa
Lekcja zimowego przetrwania
See You On The Mat
Komandosi z Agatu na Kaukazie
13 Desperadoes
„Snipy” to oczy...
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Pilot z precyzją chirurga
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Poszukiwana Harpia
Proobronna „Anakonda”
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
W Brukseli o bezpieczeństwie
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Węzły dla wojska
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Klątwa czarnego złota
Cybernetyczna foka lustruje dno
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Powrót lekkich czołgów w US Army
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Playing the World
Bal na rzecz weteranów
Kapelan na misji
„Sophia” do końca marca
Panie bez taryfy ulgowej
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
JFTC rośnie w siłę
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Curse of the Black Gold
ORP „Drużno” po nowemu
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Centrum w zawieszeniu
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Polskie święta na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO