moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polskie okręty płyną do Finlandii

Blisko 50 okrętów, śmigłowce i samoloty, trzy tysiące marynarzy i żołnierzy różnych formacji weźmie udział w manewrach NATO pod kryptonimem „Northern Coasts 2014”. Za dwa dni rozpoczynają się one u wybrzeży Finlandii. Wśród uczestników – trzy polskie trałowce i dwa niszczyciele min.

ORP „Mewa” - jeden z dwóch niszczycieli min, które wezmą udział w „Northern Coasts 2014”.

Pierwszy okręt wyruszył do Finlandii już w poniedziałek. To niszczyciel min ORP „Flaming”, który na początku sierpnia wszedł w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Wspólnie z innymi jednostkami SNMCMG1 od końca ubiegłego tygodnia stał w porcie w Tallinie. Wkrótce do „Flaminga” dołączą inne polskie okręty.

– Dziś rano port wojenny w Świnoujściu opuszczą trzy trałowce: ORP „Nakło”, ORP „Drużno” oraz ORP „Hańcza”. Z Gdyni wyjdzie w morze niszczyciel min ORP „Mewa” – wylicza kpt. mar. Monika Trzcińska z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. W fińskim Turku okręty powinny się zameldować pod koniec tygodnia. W piątek rozpoczyna się tam faza portowa jednego z największych ćwiczeń, które w tym roku odbędą się na Bałtyku.

W „Northern Coasts 2014” weźmie udział blisko 50 okrętów, samolotów i śmigłowców, a także niemal trzy tysiące mundurowych – przede wszystkim marynarzy i żołnierzy różnych formacji, choć ćwiczyć będą także na przykład funkcjonariusze fińskiej Straży Granicznej. Uczestnicy będą reprezentować 14 państw NATO, między innymi Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Turcję, Holandię czy państwa bałtyckie.

Manewry odbywają się od 2007 roku i zwykle opierają się na zbliżonym scenariuszu. Zakłada on, że na północy Europy doszło do konfliktu między dwoma fikcyjnymi państwami. W efekcie wzrosło zagrożenie terroryzmem, piractwem, aktywniejsi stali się też przemytnicy. W ten rejon Bałtyku zostały posłane siły, które mają zapobiec eskalacji konfliktu, a także dbać o bezpieczeństwo żeglugi. – Wspólnie przetrenujemy elementy, które na co dzień siły różnych państw ćwiczą podczas wewnętrznych manewrów – powiedział portalowi fińskiej armii kmdr por. Ossi Liimatainen, jednej z oficerów odpowiedzialnych za planowanie ćwiczenia. – To duże i skomplikowane przedsięwzięcie. Ale będziemy się opierać na doświadczeniach z 2010 roku – dodaje. Wówczas to Finlandia po raz pierwszy była gospodarzem „Northern Coasts”.

Okręty biorące udział w manewrach opuszczą port w Turku 1 września i spędzą na morzu 12 dni.

Za „Northern Coasts” początkowo odpowiadali Niemcy, później obowiązek organizacji ćwiczeń przejęło NATO. Tegoroczne manewry to już ósma edycja. Polska bierze w nich udział regularnie. W ubiegłym roku u wybrzeży Szwecji ćwiczył na przykład ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, który był wówczas okrętem flagowym Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Piotr Wojtas

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1409135580
~Ryszard Wilczewski - pływam w Bałtyku w pław. Raz mnie wpor ściągał . lubię pływać w Bałtyku, ponieważ w jeziorze łatwiej się zachłysnąć. Szczególnie jak w jeziorze jest bezwietrzna pogoda. cyt;"żeś fachura pod każdym względem" cóż możne i ty kiedyś się przekonasz, że z elokwencją można żyć. Czego Tobie życzę. Nawet nie wiesz ile babek zrobiłem tego lata.
39-FF-C3-6D
~Ryszard Wilczewski
1409131680
~scooby, widzę, żeś fachura pod każdym względem... Tyle chłopcze wiesz, co Ci pani w szkole powie. Widziałeś kiedyś morze? Nie z poziomu łopatki i wiaderka z piaskiem, ale takie prawdziwe... Wymądrzać się znad klawiatury jak widać, każdy jeden potrafi. A zresztą, co ja tam wiem, nie znam się na MW.
9C-09-F8-A0
~scooby
1409056500
Ryszard Wilczewski - ja- na Bałtyk w XXI jest nie potrzebna. wszystko można załatwić NSM i lotnictwem ( śmigłowce i F-16). P.S. Jak nie wiesz to pytaj.
39-FF-C3-6D
~scooby
1409046960
.. rozumiem, ze Polacy są leniwi , bo od 200 lat trzeba było pracować u okupanta alt teraz jesteśmy u siebie. p.s. jest to m.in. odpowiedź na retoryczne pytanie jednego z dziennikarzy :" dlaczego w Polsce komuniści rządzili najgorzej"
39-FF-C3-6D
~scooby
1409038500
nie szłoby wzorem Norwegów u nas coś wygrzebać lub po II WŚ odgrzebać ? http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/armia-usa-gromadzi-ogromne-ilosci-sprzetu-w-jaskiniach-w-norwegii/v5hc4
39-FF-C3-6D

Poselskie pytania o „OPW z dronem”
Wojsko ma swojego satelitę!
Przygotowani znaczy bezpieczni
Dzień wart stu lat
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Artylerzyści mają moc!
Zawiszacy przywitali pierwsze Borsuki
Zawiszacy przywitali Borsuki
Zmierzyli się z własnymi słabościami
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Militarne Schengen
Komplet medali wojskowych na ringu
W krainie Świętego Mikołaja
Czas na polskie Borsuki
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Najdłuższa noc
Wojskowa łączność w Kosmosie
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Smak służby
Szef MON-u podsumował rok działania ustawy o obronie cywilnej
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Polski „Wiking” dla Danii
Holenderska misja na polskim niebie
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Nowe zdolności sił zbrojnych
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Plan na WAM
Szwedzi w pętli
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Borsuki jadą do wojska!
Orka na kursie
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Medyczna odsłona szkoleń wGotowości
Obywatele chcą być wGotowości
Satelita MikroSAR nadaje
Nowe zasady dla kobiet w armii
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Koreańskie stypendia i nowy sprzęt dla AWL-u
Nie panikuj. Działaj. Bądź w gotowości
BWP made in Poland. Czy będzie towarem eksportowym?
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
Pierwsze spojrzenie z polskiego satelity
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Mundurowi z benefitami
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Gdy ucichnie artyleria
Trzy „Duchy" na Bałtyk
Pancerniacy jadą na misję
Nadchodzi era Borsuka
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Don’t Get Hacked
Niebo pod osłoną
Sukces bezzałogowego skrzydłowego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO