moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nieustający dyżur wojskowych strażaków

Dziesiątki powalonych drzew, zerwane dachy domów – tak wyglądała w lipcu Bielsko-Biała po gwałtownym huraganie. Do pomocy mieszkańcom wezwano nawet wojskowych strażaków. W siłach zbrojnych służy obecnie 1219 pożarników – żołnierzy, którzy w razie potrzeby ratują także cywili. W tym roku dostaną nowy sprzęt o wartości 36 mln zł.


Sekcja pożarnicza z 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego po lipcowym huraganie wyjeżdżała, by udzielić pomocy, 15 razy w ciągu 48 godzin. – Zabezpieczaliśmy przed deszczem budynek, z którego wiatr zerwał dach. Innym razem usuwaliśmy olbrzymie drzewo przewrócone na zabudowania. Cięliśmy konary przygniatające samochody, tarasujące drogi, zagrażające liniom energetycznym – wylicza st. sierż. Arkadiusz Kozieł, komendant bielskiej Wojskowej Straży Pożarnej.


Strażacy na czas wojny

W siłach zbrojnych służy obecnie 2303 strażaków. Większość z nich, bo 1219, to żołnierze, 1069 jest pracownikami wojska. Wspomaga ich 15 funkcjonariuszy PSP. W Inspektoracie Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej i jego dziesięciu delegaturach pracuje dodatkowo 57 osób, w tym 20 żołnierzy, 22 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i 15 pracowników armii.

Strażacy pełnią służbę w 90 wojskowych strażach pożarnych działających w jednostkach i instytucjach sił zbrojnych na terenie całego kraju. Istnieje także specjalny Zespół Ratowniczo- Gaśniczy w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Formowana jest obecnie jeszcze jedna jednostka, która wejdzie w skład batalionu ochrony bazy systemu obrony przed rakietami balistycznymi w Redzikowie.


Wojskowi strażacy są szkoleni z niesienia pomocy oraz ratowania mienia i życia także podczas wojny, gdy oprócz żywiołu zagraża im nieprzyjacielski ostrzał. Jak dobrze są do tego przygotowani, udowodnili, pełniąc służbę podczas misji w Iraku i Afganistanie.

Doceniani za pomoc cywilom

Na co dzień strażacy w mundurach zapobiegają pożarom oraz prowadzą akcje ratowniczo-gaśnicze na terenach wojskowych i w obiektach zarządzanych przez armię. Jednak, zgodnie z podpisanymi porozumieniami, w razie potrzeby wspomagają także w akcjach Państwową Straż Pożarną (PSP).

– Trwają prace nad włączeniem 12 wojskowych straży pożarnych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Są to pododdziały wytypowane i zatwierdzone przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Trwa właśnie uzgadnianie porozumień między dowódcami jednostek wojskowych, komendantami powiatowymi i miejskimi PSP oraz szefami delegatur WOP – informuje płk Tadeusz Likus, szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.

Wojskowi strażacy, tak jak PSP, przez cały rok pełnią całodobowe dyżury. Najczęściej są wzywani do pomocy cywilom wiosną i latem, kiedy wzrasta zagrożenie ogniem, huraganami, powodziami, a także wypadkami drogowymi. I są doceniani za swą ofiarność.

Dwaj strażacy z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach – bsmt Piotr Olejniczak oraz st. mar. Mariusz Deptuła zostali w tym roku nominowani do Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” w kategorii „Wyjątkowy czyn”. Do wyróżnienia, ustanowionego w 2011 roku przez Muzeum Powstania Warszawskiego, zgłoszono ich za wykazanie niebywałej odwagi podczas ratowania chłopca uwięzionego w tonącym samochodzie. Po przyjeździe na miejsce wypadku bez wahania rzucili się do wody, zanurkowali i uratowali życie nastolatka. Obaj poza służbą pełnią obowiązki ratowników medycznych.


Prawie 50 tysięcy działań rocznie

Okazji do sprawdzenia sprawności wojskowych strażaków jest wiele. W 2014 roku podejmowali bowiem aż w 43 559 przypadkach działania na terenie jednostek i instytucji resortu obrony narodowej oraz uczestniczyli w 1689 akcjach poza terenem wojskowym. W pierwszym półroczu 2015 prowadzili działania na terenach wojskowych już 34 842 razy, a 1005 razy pomagali cywilom. Liczba działań strażaków się zwiększa, ponieważ organizuje się coraz więcej ćwiczeń wojskowych. Oni zaś zabezpieczają szkolenia armii. Niedawno zakończyli ochronę dużych międzynarodowych ćwiczeń „Noble Jump ‘15”, a już przygotowują się do kolejnych ważnych manewrów NATO – „Dragon ‘15” i wielu innych.

W ostatnich latach wojskowy sprzęt pożarniczy został w znaczącym stopniu unowocześniony. Tylko w tym roku do pododdziałów straży trafi 36 nowoczesnych samochodów ratowniczo-gaśniczych i jedna specjalistyczna przyczepa. Wśród tych pojazdów będzie osiem lekkich poligonowych samochodów ratowniczo-gaśniczych, 17 średnich oraz trzy pojazdy ciężkie. Ponadto wojskowi pożarnicy otrzymają osiem specjalistycznych lotniskowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Całkowita wartość tegorocznych dostaw wyniesie prawie 36 mln zł. Termin odbioru ostatnich pojazdów przewidziano na koniec listopada.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Kamil Wota, Piotr Panufnik, Dariusz Majchrzak

dodaj komentarz

komentarze


Testy radarów dla Wisły
 
Nabór na wojskowe studia trwa
Miliony ofiar hiszpanki
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Saperzy w walce z Covid-19
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
USA nie zacznie wojny z Iranem
Wojskowi medycy w gotowości
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Byli komandosi szkolą terytorialsów
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Cichociemny patronem 14 BOT
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Dowodzę najlepszymi
We Are All Darfur
Sukcesy sportowców w mundurach
Kremlowska gra
Rakiety w celu
Kwarantanna na WAT
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Trzy cele na ścieżce
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Poprady i Pilica z interrogatorami
Beagle dla Polaków
Medycy WOT kontra COVID-19
„Gwiezdne wojny” Reagana
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Koronawirus na wojskowej uczelni
Nissany zastąpią Honkery
Obradowała Rada Gabinetowa
Dwa oblicza agenta wywiadu
Więcej wojska do walki z pandemią
Arsenał Iranu
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Sześć dekad pod wirnikiem
Studia on-line w Szkole Orląt
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Zryw kościuszkowski
Iran uderza w USA
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Defense Without Politics
Nowy wiceminister w MON
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Poprad w kolejnej jednostce
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Certyfikacja na „Tarczowni”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO