moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nieustający dyżur wojskowych strażaków

Dziesiątki powalonych drzew, zerwane dachy domów – tak wyglądała w lipcu Bielsko-Biała po gwałtownym huraganie. Do pomocy mieszkańcom wezwano nawet wojskowych strażaków. W siłach zbrojnych służy obecnie 1219 pożarników – żołnierzy, którzy w razie potrzeby ratują także cywili. W tym roku dostaną nowy sprzęt o wartości 36 mln zł.


Sekcja pożarnicza z 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego po lipcowym huraganie wyjeżdżała, by udzielić pomocy, 15 razy w ciągu 48 godzin. – Zabezpieczaliśmy przed deszczem budynek, z którego wiatr zerwał dach. Innym razem usuwaliśmy olbrzymie drzewo przewrócone na zabudowania. Cięliśmy konary przygniatające samochody, tarasujące drogi, zagrażające liniom energetycznym – wylicza st. sierż. Arkadiusz Kozieł, komendant bielskiej Wojskowej Straży Pożarnej.


Strażacy na czas wojny

W siłach zbrojnych służy obecnie 2303 strażaków. Większość z nich, bo 1219, to żołnierze, 1069 jest pracownikami wojska. Wspomaga ich 15 funkcjonariuszy PSP. W Inspektoracie Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej i jego dziesięciu delegaturach pracuje dodatkowo 57 osób, w tym 20 żołnierzy, 22 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i 15 pracowników armii.

Strażacy pełnią służbę w 90 wojskowych strażach pożarnych działających w jednostkach i instytucjach sił zbrojnych na terenie całego kraju. Istnieje także specjalny Zespół Ratowniczo- Gaśniczy w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Formowana jest obecnie jeszcze jedna jednostka, która wejdzie w skład batalionu ochrony bazy systemu obrony przed rakietami balistycznymi w Redzikowie.


Wojskowi strażacy są szkoleni z niesienia pomocy oraz ratowania mienia i życia także podczas wojny, gdy oprócz żywiołu zagraża im nieprzyjacielski ostrzał. Jak dobrze są do tego przygotowani, udowodnili, pełniąc służbę podczas misji w Iraku i Afganistanie.

Doceniani za pomoc cywilom

Na co dzień strażacy w mundurach zapobiegają pożarom oraz prowadzą akcje ratowniczo-gaśnicze na terenach wojskowych i w obiektach zarządzanych przez armię. Jednak, zgodnie z podpisanymi porozumieniami, w razie potrzeby wspomagają także w akcjach Państwową Straż Pożarną (PSP).

– Trwają prace nad włączeniem 12 wojskowych straży pożarnych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Są to pododdziały wytypowane i zatwierdzone przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Trwa właśnie uzgadnianie porozumień między dowódcami jednostek wojskowych, komendantami powiatowymi i miejskimi PSP oraz szefami delegatur WOP – informuje płk Tadeusz Likus, szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.

Wojskowi strażacy, tak jak PSP, przez cały rok pełnią całodobowe dyżury. Najczęściej są wzywani do pomocy cywilom wiosną i latem, kiedy wzrasta zagrożenie ogniem, huraganami, powodziami, a także wypadkami drogowymi. I są doceniani za swą ofiarność.

Dwaj strażacy z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach – bsmt Piotr Olejniczak oraz st. mar. Mariusz Deptuła zostali w tym roku nominowani do Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” w kategorii „Wyjątkowy czyn”. Do wyróżnienia, ustanowionego w 2011 roku przez Muzeum Powstania Warszawskiego, zgłoszono ich za wykazanie niebywałej odwagi podczas ratowania chłopca uwięzionego w tonącym samochodzie. Po przyjeździe na miejsce wypadku bez wahania rzucili się do wody, zanurkowali i uratowali życie nastolatka. Obaj poza służbą pełnią obowiązki ratowników medycznych.


Prawie 50 tysięcy działań rocznie

Okazji do sprawdzenia sprawności wojskowych strażaków jest wiele. W 2014 roku podejmowali bowiem aż w 43 559 przypadkach działania na terenie jednostek i instytucji resortu obrony narodowej oraz uczestniczyli w 1689 akcjach poza terenem wojskowym. W pierwszym półroczu 2015 prowadzili działania na terenach wojskowych już 34 842 razy, a 1005 razy pomagali cywilom. Liczba działań strażaków się zwiększa, ponieważ organizuje się coraz więcej ćwiczeń wojskowych. Oni zaś zabezpieczają szkolenia armii. Niedawno zakończyli ochronę dużych międzynarodowych ćwiczeń „Noble Jump ‘15”, a już przygotowują się do kolejnych ważnych manewrów NATO – „Dragon ‘15” i wielu innych.

W ostatnich latach wojskowy sprzęt pożarniczy został w znaczącym stopniu unowocześniony. Tylko w tym roku do pododdziałów straży trafi 36 nowoczesnych samochodów ratowniczo-gaśniczych i jedna specjalistyczna przyczepa. Wśród tych pojazdów będzie osiem lekkich poligonowych samochodów ratowniczo-gaśniczych, 17 średnich oraz trzy pojazdy ciężkie. Ponadto wojskowi pożarnicy otrzymają osiem specjalistycznych lotniskowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Całkowita wartość tegorocznych dostaw wyniesie prawie 36 mln zł. Termin odbioru ostatnich pojazdów przewidziano na koniec listopada.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Kamil Wota, Piotr Panufnik, Dariusz Majchrzak

dodaj komentarz

komentarze


Nowy wiceminister w MON
 
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Defense Without Politics
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Klasy wojskowe po nowemu
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
ORP „Orzeł” – sonar do naprawy
Obronny „Brave Band”
Sowieci w lodowej pułapce
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Chciałem walczyć z Niemcami
Iran uderza w USA
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Żyj zdrowiej
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Obradowała Rada Gabinetowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Podziemna potęga
Jałta była zdradą naszych sojuszników
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Arsenał Iranu
O Patriotach na WAT
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Szturmani na Lipie
Zagłada Parośli
USA nie zacznie wojny z Iranem
Umowa na Harpie podpisana!
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Double Eagle po nowemu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
They Train Together, They Fight Together
Mundurowi razem chcą wspierać mieszkańców
F-35 – polska Harpia
Nauka latania
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Czerwoni w odwrocie
Krwawe walki o Monte Cassino
Biało-Czerwoni Jej Królewskiej Mości
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Noc deportacji
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Własne interesy Europy
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Cenni pracownicy w mundurach
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
We Are All Darfur

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO