moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Generał Skalski patronem MiG-a-29

Odrzutowy MiG-29 z namalowanymi na statecznikach portretami generała Stanisława Skalskiego wylądował dziś w Królewie Malborskim. Żołnierze postanowili malunkami upamiętnić 100. rocznicę urodzin legendarnego lotnika. – Wizerunki innych wybitnych pilotów mogą w przyszłości ozdobić kolejne samoloty – zapowiada płk pil. Leszek Błach, dowódca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Dwie postaci generała zdobią oba stateczniki ogonowe szkolno-bojowej maszyny o numerze bocznym 4105. Na co dzień myśliwcem tym latają piloci z 22 Bazy w Malborku. Dziś pilotował go osobiście dowódca płk pil. Leszek Błach. – Nasza jednostka kontynuuje tradycje między innymi 142 Toruńskiej Eskadry Myśliwskiej, w której służył generał Skalski. Zabiegamy o to, by stał się on patronem naszej jednostki. A portretami na samolocie chcieliśmy też uczcić rocznicę urodzin tego wybitnego pilota – mówi mjr Dariusz Mazurkiewicz, rzecznik bazy.

Historia w odcieniach szarości

REKLAMA

Twórcą graficznego projektu jest st. chor. sztab. Marek Bojcun z 22 Bazy. – Źródłem były dla nas zdjęcia Stanisława Skalskiego. Wybraliśmy to, które przedstawia go w tak zwanym okresie toruńskim, siedzącego w polskim myśliwcu PZL P-11, oraz drugą fotografię generała w mundurze brytyjskim – mówi podoficer.

Nad pracami czuwał ppłk Marek Więckiewicz, zastępca dowódcy grupy obsługi technicznej w malborskiej bazie. – Tworząc koncepcję, chcieliśmy połączyć historię z teraźniejszością i nawiązać do naszych współczesnych symboli – tłumaczy intencje żołnierzy. Dlatego w projekcie pojawiły się nie tylko portrety legendarnego pilota oraz znaki eskadr toruńskiej i brytyjskiej, w której generał Skalski latał podczas bitwy o Anglię. Obok umieszczono także odznakę malborskiej bazy. Ma kształt koła, zwieńczonego łopatami turbiny śmigłowca. Przedstawia samolot MiG-29, herb Malborka oraz zarysowaną północną część Polski.

Przygotowany przez żołnierzy projekt malowania samolotu trafił do Bydgoszczy. Tam, w Wojskowych Zakładach Lotniczych, maszyna przechodziła przegląd techniczny. Po jego zakończeniu została na nowo pomalowana. – Prace trwały w sumie trzy tygodnie. Malowania zostały wykonane metodą natryskową z użyciem szablonów – tłumaczy Daniel Ciechalski, rzecznik prasowy bydgoskich WZL. Kolorystyka malunków, zgodnie z wojskowym kamuflażem, utrzymana jest w odcieniach szarości.

Asy lotnictwa także na MiG-ach w Mińsku

We wtorek (28 lipca) MiG-29 w nowych szatach wylądował na lotnisku w Malborku. – Lubię te samoloty, a egzemplarz w nowym malowaniu wygląda interesująco. Wizerunek pilota z okresu II wojny światowej zdobiący tę maszynę przysporzy MiG-om jeszcze więcej splendoru i popularności – sądzi ppłk Więckiewicz.

Tym bardziej, że może to nie być jedyny tak przyozdobiony malborski MiG. Są plany kolejnych zdobień. Baza kultywuje bowiem tradycje wielu jednostek lotniczych, nie tylko 142 Eskadry Myśliwskiej, w której służył gen. Skalski. Także m.in.: 4 Eskadry Lotniczej, 141 Eskadry Myśliwskiej, 4 Pułku Lotniczego, 306 Dywizjonu Myśliwskiego „Toruńskiego” czy 1 Polskiej Dywizji Lotniczej. – Nasza jednostka ma bogate tradycje, chciałbym więc, aby samoloty z Malborka w taki właśnie sposób upamiętniały polskich wybitnych pilotów z tych jednostek – mówi płk pil. Leszek Błach.

Podobny projekt już zrealizowała 23 Baza Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim od ponad 20 lat kultywująca tradycje eskadr kościuszkowskich. W 2012 roku tamtejszego MiG-a o numerze bocznym 56 ozdobił portret ppłk. pil. Mariana Pisarka. Uczczono w ten sposób 100. rocznicę urodzin tego słynnego pilota Dywizjonu 303. To malowanie dało początek projektowi nazwanemu „Kosynierzy warszawscy”, w którym mińskie myśliwce ozdobione zostały malunkami honorującymi wybitnych pilotów, m.in.: ppłk. Wojciecha Kołaczkowskiego, ppłk. Zdzisława Krasnodębskiego, mjr. Zdzisława Henneberga, por. Mirosława Fercicia, mjr. Cederica Fauntleroya.

Generał Stanisław Skalski urodził się w 1915 roku. Ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Jako dowódca klucza 142 Eskadry Myśliwskiej walczył we wrześniu 1939 roku. Latał polskim myśliwcem P-11. W pierwszym tygodniu wojny strącił pięć niemieckich samolotów. Stał się tym samym najskuteczniejszym polskim lotnikiem tego okresu i pierwszym alianckim asem II wojny światowej (tytuł „asa” nadawano pilotom, którzy strącili minimum pięć wrogich samolotów).

W 1940 roku Skalski trafił do Wielkiej Brytanii. Po przeszkoleniu został przydzielony do brytyjskiego 501 Dywizjonu Myśliwskiego Royal Force i w jego składzie wziął udział w bitwie o Anglię. Następnie dowodził eskadrami w Dywizjonach 306 i 316, także dywizjonami 317 i brytyjskim 601 na Malcie, a w końcu 133 Polskim Skrzydłem Myśliwskim. W 1947 pilot powrócił do Polski, gdzie został oskarżony o zdradę i skazany na śmierć. Wyrok zamieniono potem na dożywocie. Skalski został zrehabilitowany w 1956 roku. We wrześniu 1988 władze awansowały go do stopnia generała brygady. Zmarł w listopadzie 2004 roku.

22 Baza Lotnictwa Taktycznego powstała 1 stycznia 2011 roku. Jest podporządkowana 1 Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego. Głównym wyposażeniem bazy są myśliwce MiG-29. Do podstawowych zadań jednostki należą m.in. zabezpieczanie lotów bojowych statków powietrznych oraz szkolenie eskadr lotnictwa taktycznego bazujących na lotnisku. Żołnierze z Malborka, na zmianę z lotnikami z Mińska, cyklicznie pełnią też służbę w PKW „Orlik” w ramach misji Air Policing nad krajami bałtyckimi.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WZL nr 2 w Bydgoszczy

dodaj komentarz

komentarze


Rząd za kluczowymi zmianami
„Remontowcy” wrócili do szczecińskiej dywizji
Jakie zmiany w kształceniu podoficerów?
Our efforts passed muster
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Nowe Bieliki dla polskich pilotów
War Starts on Thursday
Testament geopolityczny prezydenta
Polska zaangażuje się w misję ONZ w Libanie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Centrum w zawieszeniu
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Droga do WOT-u przez Internet
Przetrwać na wrogim terenie
Wyślij paczkę do PKW
Zmiany w ustawie o weteranach
Lekkie moździerze dla wojska
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Pancerniacy na symulowanym polu walki
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Wojna zaczyna się w czwartek
WOT szuka zaginionego
Playing the World
Kawalerzyści na górskich trasach
Centrum Szkolenia WOT stawia na mobilność
W Brukseli o bezpieczeństwie
Wyjątkowy Vis
Nothing Can Stop Our Tanks
Ważka. Drugie podejście
„Projekt Wojownik”: przystanek Kraków
Polska Casa nad Irakiem
Cel – bezpieczna Europa
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Bojowe wyzwania dla lotników
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Opłatek u kombatantów
Not Without My Sister
Świąteczna paczka dla powstańca
Curse of the Black Gold
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Klątwa czarnego złota
Okręty NATO w polskich portach
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Projekt Afgan w Zabrzu
Stępka pod „Albatrosa”
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Ocalejemy tylko razem

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO