moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Generał Skalski patronem MiG-a-29

Odrzutowy MiG-29 z namalowanymi na statecznikach portretami generała Stanisława Skalskiego wylądował dziś w Królewie Malborskim. Żołnierze postanowili malunkami upamiętnić 100. rocznicę urodzin legendarnego lotnika. – Wizerunki innych wybitnych pilotów mogą w przyszłości ozdobić kolejne samoloty – zapowiada płk pil. Leszek Błach, dowódca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Dwie postaci generała zdobią oba stateczniki ogonowe szkolno-bojowej maszyny o numerze bocznym 4105. Na co dzień myśliwcem tym latają piloci z 22 Bazy w Malborku. Dziś pilotował go osobiście dowódca płk pil. Leszek Błach. – Nasza jednostka kontynuuje tradycje między innymi 142 Toruńskiej Eskadry Myśliwskiej, w której służył generał Skalski. Zabiegamy o to, by stał się on patronem naszej jednostki. A portretami na samolocie chcieliśmy też uczcić rocznicę urodzin tego wybitnego pilota – mówi mjr Dariusz Mazurkiewicz, rzecznik bazy.

Historia w odcieniach szarości

Twórcą graficznego projektu jest st. chor. sztab. Marek Bojcun z 22 Bazy. – Źródłem były dla nas zdjęcia Stanisława Skalskiego. Wybraliśmy to, które przedstawia go w tak zwanym okresie toruńskim, siedzącego w polskim myśliwcu PZL P-11, oraz drugą fotografię generała w mundurze brytyjskim – mówi podoficer.

Nad pracami czuwał ppłk Marek Więckiewicz, zastępca dowódcy grupy obsługi technicznej w malborskiej bazie. – Tworząc koncepcję, chcieliśmy połączyć historię z teraźniejszością i nawiązać do naszych współczesnych symboli – tłumaczy intencje żołnierzy. Dlatego w projekcie pojawiły się nie tylko portrety legendarnego pilota oraz znaki eskadr toruńskiej i brytyjskiej, w której generał Skalski latał podczas bitwy o Anglię. Obok umieszczono także odznakę malborskiej bazy. Ma kształt koła, zwieńczonego łopatami turbiny śmigłowca. Przedstawia samolot MiG-29, herb Malborka oraz zarysowaną północną część Polski.

Przygotowany przez żołnierzy projekt malowania samolotu trafił do Bydgoszczy. Tam, w Wojskowych Zakładach Lotniczych, maszyna przechodziła przegląd techniczny. Po jego zakończeniu została na nowo pomalowana. – Prace trwały w sumie trzy tygodnie. Malowania zostały wykonane metodą natryskową z użyciem szablonów – tłumaczy Daniel Ciechalski, rzecznik prasowy bydgoskich WZL. Kolorystyka malunków, zgodnie z wojskowym kamuflażem, utrzymana jest w odcieniach szarości.

Asy lotnictwa także na MiG-ach w Mińsku

We wtorek (28 lipca) MiG-29 w nowych szatach wylądował na lotnisku w Malborku. – Lubię te samoloty, a egzemplarz w nowym malowaniu wygląda interesująco. Wizerunek pilota z okresu II wojny światowej zdobiący tę maszynę przysporzy MiG-om jeszcze więcej splendoru i popularności – sądzi ppłk Więckiewicz.

Tym bardziej, że może to nie być jedyny tak przyozdobiony malborski MiG. Są plany kolejnych zdobień. Baza kultywuje bowiem tradycje wielu jednostek lotniczych, nie tylko 142 Eskadry Myśliwskiej, w której służył gen. Skalski. Także m.in.: 4 Eskadry Lotniczej, 141 Eskadry Myśliwskiej, 4 Pułku Lotniczego, 306 Dywizjonu Myśliwskiego „Toruńskiego” czy 1 Polskiej Dywizji Lotniczej. – Nasza jednostka ma bogate tradycje, chciałbym więc, aby samoloty z Malborka w taki właśnie sposób upamiętniały polskich wybitnych pilotów z tych jednostek – mówi płk pil. Leszek Błach.

Podobny projekt już zrealizowała 23 Baza Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim od ponad 20 lat kultywująca tradycje eskadr kościuszkowskich. W 2012 roku tamtejszego MiG-a o numerze bocznym 56 ozdobił portret ppłk. pil. Mariana Pisarka. Uczczono w ten sposób 100. rocznicę urodzin tego słynnego pilota Dywizjonu 303. To malowanie dało początek projektowi nazwanemu „Kosynierzy warszawscy”, w którym mińskie myśliwce ozdobione zostały malunkami honorującymi wybitnych pilotów, m.in.: ppłk. Wojciecha Kołaczkowskiego, ppłk. Zdzisława Krasnodębskiego, mjr. Zdzisława Henneberga, por. Mirosława Fercicia, mjr. Cederica Fauntleroya.

Generał Stanisław Skalski urodził się w 1915 roku. Ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Jako dowódca klucza 142 Eskadry Myśliwskiej walczył we wrześniu 1939 roku. Latał polskim myśliwcem P-11. W pierwszym tygodniu wojny strącił pięć niemieckich samolotów. Stał się tym samym najskuteczniejszym polskim lotnikiem tego okresu i pierwszym alianckim asem II wojny światowej (tytuł „asa” nadawano pilotom, którzy strącili minimum pięć wrogich samolotów).

W 1940 roku Skalski trafił do Wielkiej Brytanii. Po przeszkoleniu został przydzielony do brytyjskiego 501 Dywizjonu Myśliwskiego Royal Force i w jego składzie wziął udział w bitwie o Anglię. Następnie dowodził eskadrami w Dywizjonach 306 i 316, także dywizjonami 317 i brytyjskim 601 na Malcie, a w końcu 133 Polskim Skrzydłem Myśliwskim. W 1947 pilot powrócił do Polski, gdzie został oskarżony o zdradę i skazany na śmierć. Wyrok zamieniono potem na dożywocie. Skalski został zrehabilitowany w 1956 roku. We wrześniu 1988 władze awansowały go do stopnia generała brygady. Zmarł w listopadzie 2004 roku.

22 Baza Lotnictwa Taktycznego powstała 1 stycznia 2011 roku. Jest podporządkowana 1 Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego. Głównym wyposażeniem bazy są myśliwce MiG-29. Do podstawowych zadań jednostki należą m.in. zabezpieczanie lotów bojowych statków powietrznych oraz szkolenie eskadr lotnictwa taktycznego bazujących na lotnisku. Żołnierze z Malborka, na zmianę z lotnikami z Mińska, cyklicznie pełnią też służbę w PKW „Orlik” w ramach misji Air Policing nad krajami bałtyckimi.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WZL nr 2 w Bydgoszczy

dodaj komentarz

komentarze


Medale dla uczestników walk w Karbali
Jelcze dla Wisły
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Wywiad AK w służbie aliantów
Modernizacja floty powietrznej
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
„Baltic Protector”
Żołnierze pomagają powodzianom
Dołącz do zawodowców
Jihadist Mill
F-16 wracają do Polski
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Święto specjalsów
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Sprawdzian dla WOT-u
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Kampania wyborcza poza armią
Nano-drony dla specjalsów
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Szef NATO w Warszawie
15 lat JFTC
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Zmiany w przepisach mundurowych
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Pomóżmy bliskim żołnierza
Uchylone wrota piekieł
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Tu się zadań nie wybiera
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Fabryka dżihadystów
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Czarna taktyka Agatu
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Zdążyć przed deszczem
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Konkurs „Zoom” rozstrzygnięty
Follow Me
Ich zadanie – zdobyć informację
Nowy batalion podhalańczyków
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Kierunek: Afganistan
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Region Without a Key
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Modernizacja bombowców
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Targi Air Fair 2019

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO