moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jubileusz „cyfrowej brygady”

Mają transportery Rosomak, przeciwpancerne pociski Spike, zestawy rakietowe Grom, a za kilka miesięcy – także wozy rozpoznania technicznego. Między innymi takim wyposażeniem dysponuje jedna z najważniejszych brygad w polskiej armii. 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana dziś obchodzi swoje święto.



Uroczystości z tej okazji będą trwały dwa dni. Dziś w Międzyrzeczu odbędzie się msza i uroczysty apel. W sobotę żołnierze „Siedemnastej” zapraszają na żołnierski festyn. Podczas pikniku prezentowane będzie uzbrojenie i wyposażenie brygadowych jednostek. Odbędzie się także pokaz saperski. W programie są również pokazy grup rekonstrukcyjnych, które odtwarzają historię 15 Pułku Ułanów Poznańskich, 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej, Strzelców Wielkopolskich i 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich. Zaplanowano także zawody strongman, różne zabawy dla dzieci oraz koncerty.

Ważne tradycje

Brygada powstała w 1996 roku na bazie 17 Pułku Zmechanizowanego, ale jej tradycje sięgają czasów powstańców wielkopolskich. Patronem jednostki jest gen. broni Józef Dowbor-Muśnicki. W 2001 roku brygada weszła w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. W latach 2005–2008 dowodził nią generał Mirosław Różański, obecny dowódca generalny RSZ.

Obecnie w szeregach 17 Brygady służą ponad 3 tysiące żołnierzy. Wojskowi stacjonują w trzech garnizonach: Międzyrzeczu, Wędrzynie i Krośnie Odrzańskim. „Siedemnastą” od pół roku dowodzi gen. bryg. Andrzej Kuśnierek, który na stanowisku zastąpił generała Rajmunda T. Andrzejczaka.


Brygada z Międzyrzecza jest jednym z najważniejszych związków taktycznych w armii i jedną z najbardziej rozpoznawalnych. Taką opinię jednostka zawdzięcza między innymi prekursorskim metodom szkoleniowym i nowoczesnemu wyposażeniu. Po uzawodowieniu armii, to właśnie w 17 WBZ powstał pierwszy batalion, w którym służyli wyłącznie zawodowi żołnierze.

Cyfrowa brygada

W 2005 roku „Siedemnasta” jako pierwsza otrzymała kołowe transportery opancerzone Rosomak. Dzisiaj jest ich w brygadowych jednostkach około 140. Żołnierze korzystają też z nowoczesnych moździerzy 60 mm i granatników MK-19, PPK Spike oraz zestawów rakietowych Grom. – Jest to najnowocześniejszy sprzęt z posiadanego przez jednostki wojskowe w Polsce – mówi gen. bryg. Andrzej Kuśnierek. Prócz tego brygada ma bojowe wozy piechoty, armatohaubice Dana, armaty przeciwlotnicze ZU-23-2. Żołnierze posiadają też m.in. karabinki szturmowe Beryl i pistolety maszynowe MP-84 Glauberyt. W grudniu 2015 roku do jednostki trafią pierwsze wozy rozpoznania technicznego Rosomak.


To w tej brygadzie powstała pierwsza w polskiej armii szkoła strzelców wyborowych. W Wędrzynie żołnierze szkolą się w strzelaniu precyzyjnym. – Nasi strzelcy wyborowi wyposażeni są w najnowocześniejszą broń przystosowaną do specyfiki ich działania – zapewnia dowódca jednostki.

17 Brygada Zmechanizowana posiada również siatki Berberys, czyli specjalistyczny sprzęt umożliwiający kamuflaż i maskowanie pojazdów. – Berberys zatrzymuje wydzielane przez sprzęt i wozy ciepło oraz fale radiowe, dzięki czemu jest najlepszym elementem maskowania – wyjaśnia gen. Kuśnierek.

Dowódca brygady podkreśla, że „Siedemnasta” podąża za najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi. Dlatego też brygada od kilku lat jest określana mianem „cyfrowa”. – Wynika to z tego, że wykorzystujemy systemy komputerowe w szkoleniu i w codziennej działalności brygady – mówi generał. To właśnie w 17 Brygadzie Zmechanizowanej podczas jednego z ćwiczeń taktycznych pierwszy raz w historii polskiej armii użyto cyfrowych systemów symulacji pola walki JCATS (Joint Conflict and Tactical Simulation) i JTLS (Joint Theatre Level System).


Szkolenie w kraju, test na misji

Żołnierze 17 BZW wielokrotnie wyjeżdżali na misje poza granice kraju. Byli m.in. w Afganistanie, Iraku i Czadzie. W Afganistanie byli główną siłą bojową podczas I, II i IX zmiany polskiego kontyngentu. W operacji pod Hindukuszem wzięło udział około 2500 żołnierzy. W pierwszej połowie 2013 roku wojskowi pełnili dyżur w Grupie Bojowej Unii Europejskiej. Dowódcą Grupy był generał Andrzejczak. Żołnierze byli gotowi do interwencji w sytuacjach kryzysowych w dowolnym miejscu na świecie, w promieniu 6 tysięcy kilometrów od Brukseli.

W ostatnich miesiącach brygada odbywa intensywne szkolenia w kraju. Żołnierze wzięli udział m.in. w ćwiczeniach: „Gronostaj’ 15”, „Gepard’ 15”, „Borsuk’ 15” i „Noble Jump’ 15”. Obecnie brygada przygotowuje się do październikowego ćwiczenia „Dragon’15”.

mks, ek

autor zdjęć: arch. 17 WBZ, Bartosz Bera / rbsphotos.com

dodaj komentarz

komentarze

~OMEN
1435907880
Taa... No fajnie, ale tak ukompletowanych brygad, to my potrzebujemy co najmniej 7.
BA-CA-10-36

Sojusznicza tarcza antydronowa
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
„Wicher” na wodzie
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Abordaż z polskim wsparciem
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Coraz więcej Alpha Scramble
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Legion Medyczny na poligonie
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Siatka antydronowa
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
„Kryzysowy” Jaśmin
Tarcza i miecz
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Armia testuje naziemne drony
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Cztery brygady, jeden cel
Drony na autopilocie
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Dwa marzenia spełnione naraz
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Aukcja dla weterana
Z prądem i pod prąd
Azjatycka szansa
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Patrioty pod Płockiem
Akustyczna tarcza dla wojska
Rok 2027 bez Air Show Radom
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Młodzi medycy na poligonie
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Siatka niewidka dla wojska
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Flanka pod strażą
Gorący lipiec PKW Łotwa
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO