moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jubileusz „cyfrowej brygady”

Mają transportery Rosomak, przeciwpancerne pociski Spike, zestawy rakietowe Grom, a za kilka miesięcy – także wozy rozpoznania technicznego. Między innymi takim wyposażeniem dysponuje jedna z najważniejszych brygad w polskiej armii. 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana dziś obchodzi swoje święto.Uroczystości z tej okazji będą trwały dwa dni. Dziś w Międzyrzeczu odbędzie się msza i uroczysty apel. W sobotę żołnierze „Siedemnastej” zapraszają na żołnierski festyn. Podczas pikniku prezentowane będzie uzbrojenie i wyposażenie brygadowych jednostek. Odbędzie się także pokaz saperski. W programie są również pokazy grup rekonstrukcyjnych, które odtwarzają historię 15 Pułku Ułanów Poznańskich, 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej, Strzelców Wielkopolskich i 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich. Zaplanowano także zawody strongman, różne zabawy dla dzieci oraz koncerty.

Ważne tradycje

Brygada powstała w 1996 roku na bazie 17 Pułku Zmechanizowanego, ale jej tradycje sięgają czasów powstańców wielkopolskich. Patronem jednostki jest gen. broni Józef Dowbor-Muśnicki. W 2001 roku brygada weszła w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. W latach 2005–2008 dowodził nią generał Mirosław Różański, obecny dowódca generalny RSZ.

Obecnie w szeregach 17 Brygady służą ponad 3 tysiące żołnierzy. Wojskowi stacjonują w trzech garnizonach: Międzyrzeczu, Wędrzynie i Krośnie Odrzańskim. „Siedemnastą” od pół roku dowodzi gen. bryg. Andrzej Kuśnierek, który na stanowisku zastąpił generała Rajmunda T. Andrzejczaka.


Brygada z Międzyrzecza jest jednym z najważniejszych związków taktycznych w armii i jedną z najbardziej rozpoznawalnych. Taką opinię jednostka zawdzięcza między innymi prekursorskim metodom szkoleniowym i nowoczesnemu wyposażeniu. Po uzawodowieniu armii, to właśnie w 17 WBZ powstał pierwszy batalion, w którym służyli wyłącznie zawodowi żołnierze.

Cyfrowa brygada

W 2005 roku „Siedemnasta” jako pierwsza otrzymała kołowe transportery opancerzone Rosomak. Dzisiaj jest ich w brygadowych jednostkach około 140. Żołnierze korzystają też z nowoczesnych moździerzy 60 mm i granatników MK-19, PPK Spike oraz zestawów rakietowych Grom. – Jest to najnowocześniejszy sprzęt z posiadanego przez jednostki wojskowe w Polsce – mówi gen. bryg. Andrzej Kuśnierek. Prócz tego brygada ma bojowe wozy piechoty, armatohaubice Dana, armaty przeciwlotnicze ZU-23-2. Żołnierze posiadają też m.in. karabinki szturmowe Beryl i pistolety maszynowe MP-84 Glauberyt. W grudniu 2015 roku do jednostki trafią pierwsze wozy rozpoznania technicznego Rosomak.


To w tej brygadzie powstała pierwsza w polskiej armii szkoła strzelców wyborowych. W Wędrzynie żołnierze szkolą się w strzelaniu precyzyjnym. – Nasi strzelcy wyborowi wyposażeni są w najnowocześniejszą broń przystosowaną do specyfiki ich działania – zapewnia dowódca jednostki.

17 Brygada Zmechanizowana posiada również siatki Berberys, czyli specjalistyczny sprzęt umożliwiający kamuflaż i maskowanie pojazdów. – Berberys zatrzymuje wydzielane przez sprzęt i wozy ciepło oraz fale radiowe, dzięki czemu jest najlepszym elementem maskowania – wyjaśnia gen. Kuśnierek.

Dowódca brygady podkreśla, że „Siedemnasta” podąża za najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi. Dlatego też brygada od kilku lat jest określana mianem „cyfrowa”. – Wynika to z tego, że wykorzystujemy systemy komputerowe w szkoleniu i w codziennej działalności brygady – mówi generał. To właśnie w 17 Brygadzie Zmechanizowanej podczas jednego z ćwiczeń taktycznych pierwszy raz w historii polskiej armii użyto cyfrowych systemów symulacji pola walki JCATS (Joint Conflict and Tactical Simulation) i JTLS (Joint Theatre Level System).


Szkolenie w kraju, test na misji

Żołnierze 17 BZW wielokrotnie wyjeżdżali na misje poza granice kraju. Byli m.in. w Afganistanie, Iraku i Czadzie. W Afganistanie byli główną siłą bojową podczas I, II i IX zmiany polskiego kontyngentu. W operacji pod Hindukuszem wzięło udział około 2500 żołnierzy. W pierwszej połowie 2013 roku wojskowi pełnili dyżur w Grupie Bojowej Unii Europejskiej. Dowódcą Grupy był generał Andrzejczak. Żołnierze byli gotowi do interwencji w sytuacjach kryzysowych w dowolnym miejscu na świecie, w promieniu 6 tysięcy kilometrów od Brukseli.

W ostatnich miesiącach brygada odbywa intensywne szkolenia w kraju. Żołnierze wzięli udział m.in. w ćwiczeniach: „Gronostaj’ 15”, „Gepard’ 15”, „Borsuk’ 15” i „Noble Jump’ 15”. Obecnie brygada przygotowuje się do październikowego ćwiczenia „Dragon’15”.

mks, ek

autor zdjęć: arch. 17 WBZ, Bartosz Bera / rbsphotos.com

dodaj komentarz

komentarze

~OMEN
1435907880
Taa... No fajnie, ale tak ukompletowanych brygad, to my potrzebujemy co najmniej 7.
BA-CA-10-36

Sprawdzają Brutusa
 
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Nowa misja i nowy sprzęt
Polska nie pozostanie osamotniona
Modernizacja starów 266
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Pamięć o tragedii
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Agresja sowieckiego kolosa
Głos (z) płonącej Warszawy
Dead to the World
Zapal lampkę bohaterom Września’39
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Oko na Europę
Cienka niebieska linia
„Górale” zdobywają miasto
Polscy nurkowie na Islandii
Nowy wiceminister w MON
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Stalin czekał i kalkulował
GROM Challenge
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Śląskie sceny z życia
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Thin Blue Line
Irańskie szachy
Klasy wojskowe po nowemu
Walka i dyplomacja
Polscy weterani i książę Harry
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Wojsko wraca do Łomży
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
A Torn Subcontinent
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Jedna misja, jeden zespół
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Selekcja w pigułce
Samochód do desantowania
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Umowa na Feniksy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Iranian Chess Game
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
W Indiach mieli swój drugi dom
Chorwacki test polskich kadetów
Rozpoczynamy nową erę
Terytorialsi na wysokościach
Modernizacja Sokołów
Z maratonu programowania do wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO