moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO pomoże Ukrainie

Ministrowie obrony państw Sojuszu rozmawiali dziś w Brukseli o sytuacji na Ukrainie. – Będziemy wspierać rząd w Kijowie. Jesienią mają odbyć się wspólne ćwiczenia – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Po raz kolejny wezwał też Rosję do zaprzestania agresji.


Drugi dzień spotkania ministrów obrony Sojuszu rozpoczął się od obrad Komisji NATO-Ukraina, w którym po raz pierwszy uczestniczył szef MON Ukrainy – Stepan Połtorak. Tematem rozmów była sytuacja w obszarze bezpieczeństwa tego kraju.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg przyznał, że Ukraina znajduje się z bardzo trudnej sytuacji, ponieważ musi walczyć z wyszkolonymi i wyposażonymi przez Rosję separatystami. Jednocześnie kraj ten boryka się z kryzysem finansowym. – Pomimo tak trudnych warunków Ukraina robi postępy. Dlatego jej mieszkańcy zasługują na pomoc NATO – podkreślił Stoltenberg.

Wsparcie Ukrainy

Szef Sojuszu przypomniał, że jeszcze podczas szczytu w Newport szefowie obrony zdecydowali o utworzeniu specjalnego funduszu, który miałby pomóc w modernizacji ukraińskiej armii. Przekazane przez NATO 15 mln euro miało być przeznaczone na reformę dowództwa ukraińskiej armii, logistykę, cyberbezpieczeństwo i rehabilitację kombatantów.

– Ten program nadal działa – mówił Stoltenberg podczas spotkania z dziennikarzami. – Teraz wprowadzamy projekty związane z zabezpieczeniem komunikacji i ruchu lotniczego – dodał.

Sekretarz generalny NATO zapewnił też, że Sojusz będzie wspierać rząd Ukrainy także w kwestii bieżących problemów. Jesienią mają odbyć się wspólne ćwiczenia z zarządzania kryzysowego. To będzie przykład realnego wsparcia Ukrainy przez NATO – powiedział. Po raz kolejny wezwał też Rosję do zaprzestania agresji.

Nowa brygada

Poparcie dla Ukrainy zadeklarował też wicepremier Tomasz Siemoniak. Podkreślił, że do szczytu Sojuszu w Warszawie relacje NATO-Ukraina powinny być w Polsce „otoczone specjalnym patronatem”.


Szef MON powiedział też, że już w lipcu w Kijowie nastąpi podpisanie porozumienia o utworzeniu polsko-litewsko-ukraińskiej brygady (LITPOLUKRBRIG). Jednostka, której głównym zadaniem będzie udział w operacjach pokojowych, miałaby również pomóc Ukrainie w reformowaniu jej sił zbrojnych.

Misja w Afganistanie

Gościem ministrów obrony Sojuszu był także pełniący obowiązki szefa obrony Afganistanu Asghar Stanikzai. Podczas spotkania omówiono efekty misji „Resolute Support” i jej dalszy rozwój.

Szef NATO przypomniał, że mija pół roku odkąd Afgańczycy przejęli kontrolę nad bezpieczeństwem w swoim kraju. Zaznaczył, że mimo trudnej sytuacji siły afgańskie wykazują się odwagą, determinacją i zaangażowaniem.

Stoltenberg pochwalił też program reform realizowany przez rząd afgański i zachęcił władze do wprowadzania dalszych zmian. Zapewnił, że NATO w dalszym ciągu będzie wspierać Afgańczyków zapewniając im szkolenia, doradztwo i pomoc. – To jest czas wyzwań dla Afganistanu i dla NATO, ale jeśli będziemy trzymać się razem, będziemy mogli im sprostać – powiedział.

REKLAMA

MM

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze

~anonim
1443948660
Jakie to wszystko jest tworzone przez propagande struktor NATO Niemiec USA jak mozna wspierac sily rzadowe akceptujace jednostki ochotnicze paramilitarne idace pod sztandarem bandery I utorzsamiajac sie z waffen SS ideologicznie wiec postepujac bezwzglednie na cywilach zolniezach jencach miejscach dzialan rzad akceptuje te jednostki I wspiera malo tego NATO chce wspierac tych co za bohatera maja morderce ludobojce wspolne manewry z NATO oczywiscie media juz nie mowia o zaostrzeniu konfliktu po takich manewrach iz nie wplywa to na niepodleglosciowe republiki I ich dowodcow jak mozemy mowic ze rosja wspiera rosjan na obczyznie I jest to zle I nie poprawne a kiedy NATO przeprowadz dzialania mowimy oki przeszkolenie armi jest nie wyszkolona czyli wspomniane sa paramilitarne ugrupowania prawnie nie stworzone przez ministerstso obrony lecz wspierane po za ustawowo pamietajmy ze separatysci swoje nato maja w Rosji I nie mozemy mowic rosja zle robi nato robi dobrze robiac tak samo to konflikt regionalny gdzie kraje nato nis mialy nigdy wplywu I nie moga zdobywac go wrejonie dzialan przewrotowych panstwa zwolennikow I przeciwnikow to jest regionalny konflikt we wnatrz kraju miedzy pamietajmy obywatelami ukrainy wiekrzosci lecz o mniejszosci narodowej Rosyjskiej ludnosci osiadlem po wojnie wiec dlaczego nasze media mowia o terroryzmie a Rosyjskie o otwartej wojnie z faszystami ich kraj niech dzieli sie na dwadziescia czesci ale wedlog wylacznie regionalnego konfliktu zbrojnego jexeli spoleczenstso chce I nie chce sa roznice pogladow sa konflikty propaganda I wojna informacyjna prxeciwko Rosji zeby zblokowac jej wielkosc w swiecie I oslabic gospodarczo aby nie mogla modernizowac zbrojen I zredukowac Armie z braku funduszy na utrzymanie jak Ameryka wpadla w Irak I Syrie w panstwa muzlumanskie niszczac ich porzadek swiata w innej czesci swiata bylo sprawiedliwe I wytlumaczalne zamach WTC Sadam jego bron hemiczna I zbrodnie lodobojstwa to mogli zabijac bombardowac cywili I okupowac kraj zabierajac jego surowce rope bogactwo
1D-56-F5-85

Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
 
Wojsko – plan na życie
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Buzdygany dla najlepszych
Kuźnie oficerskich kadr
Płk Paweł Chabielski – Walczy do końca
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Albatrosy dla marynarzy
Krotony w akcji
Kierunek: Litwa
Ferie z gwiazdami sportu
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
Dama odeszła do historii
Armia Fight Night znów w akcji
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Międzynarodowy Elbląg
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jakie zmiany w mundurówce?
Ukraiński kurs na Zachód
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na straży niebieskiej linii
Pustynna burza wokół Husajna
155 mm dla US Army
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
Nie ma mowy o pauzach
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Daglezje na większe przeprawy
Na rozgrzewkę – zapasy
Kutno w sieci LogHubs
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Obrady ministrów obrony NATO
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Amerykanie odmładzają F-16
Żołnierze testują nauczycieli
Co musi umieć kierowca czołgu
Laserowa artyleria US Army
Malutka na poligonie
Symulator na szerokie wody
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Więcej cywilów z szansą na kaprala
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Pandemię pokonamy szczepieniami
Symulator Orlika w Dęblinie
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO