moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
26 żołnierzy wystartuje w europejskich igrzyskach

Dzisiaj w Baku rozpoczną się I Igrzyska Europejskie. W stolicy Azerbejdżanu Polskę reprezentować będzie 213 zawodników, w tym 26 żołnierzy. O medale w 30 konkurencjach w 20 dyscyplinach walczyć będzie ponad sześć tysięcy sportowców z 50 państw. Zawody potrwają do 28 czerwca.


Igrzyska kontynentalne, podobnie jak światowe, rozgrywane są co cztery lata. Europejska impreza odbywa się po raz pierwszy. Na dzisiejszej ceremonii otwarcia biało-czerwoną flagę będzie nieść Dawid Konarski, mistrz świata w siatkówce. Chorąży reprezentacji jest w składzie polskiej reprezentacji jedynym złotym medalistą mistrzostw świata z 2014 roku.

Polska jednak wysyła do Azerbejdżanu jedną z najliczniejszych ekip. Biało-czerwoni startować będą w badmintonie, boksie, gimnastyce artystycznej, gimnastyce sportowej, akrobatyce, trampolinie, judo, kajakarstwie, karate, kolarstwie szosowym i MTB, łucznictwie, piłce siatkowej (halowej i plażowej), pływaniu, pływaniu synchronicznym, skokach do wody, sambo, strzelectwie, szermierce, taekwondo olimpijskim, tenisie stołowym, triatlonie i zapasach (styl wolny i klasyczny).

W polskiej reprezentacji są medaliści mistrzostw świata w różnych dyscyplinach sportu, a także medaliści olimpijscy, ze specjalizującą się w jeździe na rowerze MTB Mają Włoszczowską na czele. Oprócz srebrnej medalistki olimpijskiej z Pekinu (2008) w Baku wystąpi dwoje innych wicemistrzów z olimpiady w Chinach: st. szer. Radosław Zawrotniak (w szpadzie drużynowo) i kajakarka Beata Mikołajczyk, która wywalczyła brąz także na igrzyskach w Londynie (2012). Polacy będą też kibicować m.in. dwojgu brązowym medalistom z Londynu: zapaśnikowi kpr. Damianowi Janikowskiemu i kajakarce Karolinie Nai.

Silna ekipa z poznańskiego WZS

Połowa z 26 żołnierzy, którzy powalczą o medale w Baku, należy do poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. Siedmioro z nich to zapaśnicy. Ponadto w I Igrzyskach Europejskich wystartują trzy triatlonistki, specjalistka od władania białą bronią oraz dwoje strzelców. – Najbardziej liczę na udany występ zapaśniczek i triatlonistek. W Baku walczyć będą medalistki ostatnich wojskowych mistrzostw świata w zapasach oraz drużynowe mistrzynie wojskowych igrzysk z Rio de Janeiro w triatlonie – mówi ppłk Zygmunt Skrobicki, szef poznańskiego WZS. – Triatlonistki wystartują jako pierwsze z reprezentantów Polski. W sobotę przed południem będę trzymał za nie kciuki – dodaje oficer.

St. szer. Agnieszka Jerzyk jest podporą polskiej reprezentacji triatlonistek.

Liderką zapaśniczek z Poznania jest st. szer. Iwona Matkowska, ubiegłoroczna wicemistrzyni cywilnego światowego czempionatu i mistrzyni wojskowego. Natomiast najlepsze wyniki z triatlonistek uzyskuje st. szer. Agnieszka Jerzyk. Przed czterema laty na V Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Rio de Janeiro była pierwsza. Rok później na cywilnych igrzyskach w Londynie była 25. W zeszłym roku odniosła życiowy sukces – zajęła trzecią pozycję w Jokohamie na zawodach najwyższej rangi w triatlonie (nie licząc oczywiście igrzysk olimpijskich).

Wraz ze st. szer. Jerzyk jutro na starcie w Baku staną st. szer. Maria Cześnik i st. szer. Paulina Kotfica. Cześnik jest najbardziej doświadczoną polską triatlonistką. W Rio de Janeiro wraz z Agnieszką Jerzyk stanęła również na podium wojskowych igrzysk w rywalizacji indywidualnej. W zeszłym sezonie wygrała natomiast zawody o Puchar Świata w Jiayuguan.

Bokser z kompanii rozpoznawczej

Na I Igrzyskach Europejskich poza zawodnikami z poznańskiego WZS, polskie wojsko reprezentować będą sportowcy WZS Wrocław (pięcioro), WZS Bydgoszcz (troje), WZS Gdynia (dwoje), WZS Zegrze (dwoje) i jeden przedstawiciel Wojskowego Klubu Sportowego Desant Kraków.

Rodzynkiem spoza WZS-ów jest szer. Mateusz Kostecki z kompanii rozpoznawczej 6 Batalionu Dowodzenia 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Bardzo się cieszę, że Mateuszowi udało się zakwalifikować do reprezentacji Polski. Trener kadry polskich bokserów twierdzi, że jest on bardzo dobrze przygotowany do startu w Baku – mówi Krzysztof Kacprzyk, prezes WKS Desant.

Bokser Desantu miejsce w reprezentacji zapewnił sobie dzięki tytułowi mistrza kraju. Świetnymi występami na ringu w obecnym i ubiegłym sezonie szeregowy Kostecki wywalczył również przepustkę na VI Letnią Olimpiadę Wojskową, która w październiku odbędzie się w Korei Południowej. – Mam nadzieję, że start w Baku pozwoli Mateuszowi zebrać cenne doświadczenia na międzynarodowej arenie i będzie owocować w Korei – mówi prezes Desantu.

Igrzyska kontynentalne mają już swoją tradycję w innych częściach świata. Azjatyckie oraz Panamerykańskie odbywają się, począwszy od 1951 roku. Natomiast pierwsze igrzyska w Afryce zorganizowano przed 50 laty. Decyzja o przeprowadzeniu I Igrzysk Europejskich zapadła w grudniu 2012 roku, podjęło ją Walne Zgromadzenie Europejskich Komitetów Olimpijskich. Drugą edycję – w 2019 roku – zaplanowano w Holandii, ale niedawno Holendrzy wycofali się z organizacji imprezy. W Baku w 12 dyscyplinach będzie można uzyskać kwalifikację bezpośrednią lub punkty rankingowe do udziału w przyszłorocznych Igrzyskach XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro.

St. szer. Łukasz Błach będzie walczył o medal w judo.

Skład reprezentantów Wojska Polskiego

Wojskowy Zespół Sportowy Poznań:
st. szer. Radosław Baran, szer. Krystian Brzozowski, szer. Katarzyna Krawczyk, szer. Radosław Marcinkiewicz, st. szer. Iwona Matkowska, st. szer. Monika Michalik, st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus (wszyscy zapasy – styl klasyczny); st. szer. Maria Cześnik, st. szer. Agnieszka Jerzyk, st. szer. Paulina Kotfica (wszystkie triatlon); ppor. Dawid Migała, st. szer. Agnieszka Nagay (oboje strzelectwo); szer. Ewa Nelip (szermierka)

Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław:
st. szer. Łukasz Błach, szer. Agata Ozdoba, szer. Arleta Podolak, szer. Jakub Wójcik (wszyscy judo); kpr. Damian Janikowski (zapasy – styl klasyczny)

Wojskowy Zespół Sportowy Bydgoszcz:
szer. Klaudia Breś, st. szer. Wojciech Knapik (oboje strzelectwo); st. szer. Mariusz Kujawski (kajakarstwo)

Wojskowy Zespół Sportowy Gdynia:
bosm. Piotr Daniluk (strzelectwo), st. mar. Daria Pogorzelec (judo)

Wojskowy Zespół Sportowy Zegrze:
szer. Paula Wrońska (strzelectwo); st. szer. Radosław Zawrotniak (szermierka)

Wojskowy Klub Sportowy Desant Kraków:
szer. Mateusz Kostecki (boks).

szus

autor zdjęć: Włodzimierz Włoch / PKOL, arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Bezpłatne turnusy dla weteranów
 
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Miliony ofiar hiszpanki
Testy radarów dla Wisły
Sukcesy sportowców w mundurach
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Iran uderza w USA
Poprad w kolejnej jednostce
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Beagle dla Polaków
Trzy cele na ścieżce
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Cichociemny patronem 14 BOT
Poprady i Pilica z interrogatorami
Dowodzę najlepszymi
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Defense Without Politics
Arsenał Iranu
Wojskowi medycy w gotowości
Medycy WOT kontra COVID-19
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rakiety w celu
Certyfikacja na „Tarczowni”
Nowy wiceminister w MON
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Studia on-line w Szkole Orląt
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Nabór na wojskowe studia trwa
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Zryw kościuszkowski
Nissany zastąpią Honkery
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Terytorialsi nie stracą dodatku
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Obradowała Rada Gabinetowa
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Koronawirus na wojskowej uczelni
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Sześć dekad pod wirnikiem
Dwa oblicza agenta wywiadu
Kwarantanna na WAT
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Słowo oficera Armii Czerwonej…
We Are All Darfur
Saperzy w walce z Covid-19
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Kremlowska gra
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
„Gwiezdne wojny” Reagana
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Więcej wojska do walki z pandemią
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO