moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
26 żołnierzy wystartuje w europejskich igrzyskach

Dzisiaj w Baku rozpoczną się I Igrzyska Europejskie. W stolicy Azerbejdżanu Polskę reprezentować będzie 213 zawodników, w tym 26 żołnierzy. O medale w 30 konkurencjach w 20 dyscyplinach walczyć będzie ponad sześć tysięcy sportowców z 50 państw. Zawody potrwają do 28 czerwca.


Igrzyska kontynentalne, podobnie jak światowe, rozgrywane są co cztery lata. Europejska impreza odbywa się po raz pierwszy. Na dzisiejszej ceremonii otwarcia biało-czerwoną flagę będzie nieść Dawid Konarski, mistrz świata w siatkówce. Chorąży reprezentacji jest w składzie polskiej reprezentacji jedynym złotym medalistą mistrzostw świata z 2014 roku.

Polska jednak wysyła do Azerbejdżanu jedną z najliczniejszych ekip. Biało-czerwoni startować będą w badmintonie, boksie, gimnastyce artystycznej, gimnastyce sportowej, akrobatyce, trampolinie, judo, kajakarstwie, karate, kolarstwie szosowym i MTB, łucznictwie, piłce siatkowej (halowej i plażowej), pływaniu, pływaniu synchronicznym, skokach do wody, sambo, strzelectwie, szermierce, taekwondo olimpijskim, tenisie stołowym, triatlonie i zapasach (styl wolny i klasyczny).

W polskiej reprezentacji są medaliści mistrzostw świata w różnych dyscyplinach sportu, a także medaliści olimpijscy, ze specjalizującą się w jeździe na rowerze MTB Mają Włoszczowską na czele. Oprócz srebrnej medalistki olimpijskiej z Pekinu (2008) w Baku wystąpi dwoje innych wicemistrzów z olimpiady w Chinach: st. szer. Radosław Zawrotniak (w szpadzie drużynowo) i kajakarka Beata Mikołajczyk, która wywalczyła brąz także na igrzyskach w Londynie (2012). Polacy będą też kibicować m.in. dwojgu brązowym medalistom z Londynu: zapaśnikowi kpr. Damianowi Janikowskiemu i kajakarce Karolinie Nai.

Silna ekipa z poznańskiego WZS

Połowa z 26 żołnierzy, którzy powalczą o medale w Baku, należy do poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. Siedmioro z nich to zapaśnicy. Ponadto w I Igrzyskach Europejskich wystartują trzy triatlonistki, specjalistka od władania białą bronią oraz dwoje strzelców. – Najbardziej liczę na udany występ zapaśniczek i triatlonistek. W Baku walczyć będą medalistki ostatnich wojskowych mistrzostw świata w zapasach oraz drużynowe mistrzynie wojskowych igrzysk z Rio de Janeiro w triatlonie – mówi ppłk Zygmunt Skrobicki, szef poznańskiego WZS. – Triatlonistki wystartują jako pierwsze z reprezentantów Polski. W sobotę przed południem będę trzymał za nie kciuki – dodaje oficer.

St. szer. Agnieszka Jerzyk jest podporą polskiej reprezentacji triatlonistek.

Liderką zapaśniczek z Poznania jest st. szer. Iwona Matkowska, ubiegłoroczna wicemistrzyni cywilnego światowego czempionatu i mistrzyni wojskowego. Natomiast najlepsze wyniki z triatlonistek uzyskuje st. szer. Agnieszka Jerzyk. Przed czterema laty na V Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Rio de Janeiro była pierwsza. Rok później na cywilnych igrzyskach w Londynie była 25. W zeszłym roku odniosła życiowy sukces – zajęła trzecią pozycję w Jokohamie na zawodach najwyższej rangi w triatlonie (nie licząc oczywiście igrzysk olimpijskich).

Wraz ze st. szer. Jerzyk jutro na starcie w Baku staną st. szer. Maria Cześnik i st. szer. Paulina Kotfica. Cześnik jest najbardziej doświadczoną polską triatlonistką. W Rio de Janeiro wraz z Agnieszką Jerzyk stanęła również na podium wojskowych igrzysk w rywalizacji indywidualnej. W zeszłym sezonie wygrała natomiast zawody o Puchar Świata w Jiayuguan.

Bokser z kompanii rozpoznawczej

Na I Igrzyskach Europejskich poza zawodnikami z poznańskiego WZS, polskie wojsko reprezentować będą sportowcy WZS Wrocław (pięcioro), WZS Bydgoszcz (troje), WZS Gdynia (dwoje), WZS Zegrze (dwoje) i jeden przedstawiciel Wojskowego Klubu Sportowego Desant Kraków.

Rodzynkiem spoza WZS-ów jest szer. Mateusz Kostecki z kompanii rozpoznawczej 6 Batalionu Dowodzenia 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Bardzo się cieszę, że Mateuszowi udało się zakwalifikować do reprezentacji Polski. Trener kadry polskich bokserów twierdzi, że jest on bardzo dobrze przygotowany do startu w Baku – mówi Krzysztof Kacprzyk, prezes WKS Desant.

Bokser Desantu miejsce w reprezentacji zapewnił sobie dzięki tytułowi mistrza kraju. Świetnymi występami na ringu w obecnym i ubiegłym sezonie szeregowy Kostecki wywalczył również przepustkę na VI Letnią Olimpiadę Wojskową, która w październiku odbędzie się w Korei Południowej. – Mam nadzieję, że start w Baku pozwoli Mateuszowi zebrać cenne doświadczenia na międzynarodowej arenie i będzie owocować w Korei – mówi prezes Desantu.

Igrzyska kontynentalne mają już swoją tradycję w innych częściach świata. Azjatyckie oraz Panamerykańskie odbywają się, począwszy od 1951 roku. Natomiast pierwsze igrzyska w Afryce zorganizowano przed 50 laty. Decyzja o przeprowadzeniu I Igrzysk Europejskich zapadła w grudniu 2012 roku, podjęło ją Walne Zgromadzenie Europejskich Komitetów Olimpijskich. Drugą edycję – w 2019 roku – zaplanowano w Holandii, ale niedawno Holendrzy wycofali się z organizacji imprezy. W Baku w 12 dyscyplinach będzie można uzyskać kwalifikację bezpośrednią lub punkty rankingowe do udziału w przyszłorocznych Igrzyskach XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro.

St. szer. Łukasz Błach będzie walczył o medal w judo.

Skład reprezentantów Wojska Polskiego

Wojskowy Zespół Sportowy Poznań:
st. szer. Radosław Baran, szer. Krystian Brzozowski, szer. Katarzyna Krawczyk, szer. Radosław Marcinkiewicz, st. szer. Iwona Matkowska, st. szer. Monika Michalik, st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus (wszyscy zapasy – styl klasyczny); st. szer. Maria Cześnik, st. szer. Agnieszka Jerzyk, st. szer. Paulina Kotfica (wszystkie triatlon); ppor. Dawid Migała, st. szer. Agnieszka Nagay (oboje strzelectwo); szer. Ewa Nelip (szermierka)

Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław:
st. szer. Łukasz Błach, szer. Agata Ozdoba, szer. Arleta Podolak, szer. Jakub Wójcik (wszyscy judo); kpr. Damian Janikowski (zapasy – styl klasyczny)

Wojskowy Zespół Sportowy Bydgoszcz:
szer. Klaudia Breś, st. szer. Wojciech Knapik (oboje strzelectwo); st. szer. Mariusz Kujawski (kajakarstwo)

Wojskowy Zespół Sportowy Gdynia:
bosm. Piotr Daniluk (strzelectwo), st. mar. Daria Pogorzelec (judo)

Wojskowy Zespół Sportowy Zegrze:
szer. Paula Wrońska (strzelectwo); st. szer. Radosław Zawrotniak (szermierka)

Wojskowy Klub Sportowy Desant Kraków:
szer. Mateusz Kostecki (boks).

szus

autor zdjęć: Włodzimierz Włoch / PKOL, arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Rok Żelaznej Dywizji
 
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Historia Liberatora wyjaśniona
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Nowa misja i nowy sprzęt
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Irańskie szachy
Nowy wiceminister w MON
Walka i dyplomacja
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Śląskie sceny z życia
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Klasy wojskowe po nowemu
A Torn Subcontinent
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Wrzesień ’39 na południu Polski
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Polskie firmy na targach w Londynie
Defendery 2019 – część 3
Iranian Chess Game
Jedna misja, jeden zespół
Głos (z) płonącej Warszawy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Przetrwać do świtu
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Sprawdzają Brutusa
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Polska nie pozostanie osamotniona
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Samochód do desantowania
Defendery 2019 – część 4
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Umarły dla świata
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rozpoczynamy nową erę
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Kosmiczny gość
Oko na Europę
Warszawa – miasto nieujarzmione
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
„Robot” w akcji
Większe dotacje na budowę strzelnic
Cienka niebieska linia
Thin Blue Line
Zapal światło dla ofiar Katynia
Chorwacki test polskich kadetów
Terytorialsi na wysokościach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO