moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Saber Strike 2015 – siła Sojuszu

Bombardowanie przeprowadzone przez polskie i amerykańskie samoloty F-16, potem nawała ogniowa niemieckich wyrzutni Mars II i armatohaubic PzH 2000 kalibru 155 mm. Na koniec uderzenie duńskich Leopardów 2A5, amerykańskich Abramsów i polskich T-72. NATO podczas ćwiczeń „Saber Strike 2015” pokazuje swoją siłę.Organizatorem ćwiczeń „Saber Strike” jest Dowództwo Amerykańskich Wojsk Lądowych w Europie (USAREUR). Manewry odbywają się od 2010 roku. Do tej pory były prowadzone wyłącznie na terenie państw bałtyckich – Łotwy, Estonii i Litwy. W tym roku Amerykanie zaproponowali, aby szkolenie odbyło się także w Polsce.

Akces do uczestnictwa w części „Saber Strike” organizowanej w Polsce zgłosiły Stany Zjednoczone, Niemcy i Dania. W skład wielonarodowego batalionu, który powstał na czas szkolenia, wchodzą: kompania amerykańskich czołgów Abrams M1 (uzupełniona plutonem moździerzy M-120 kalibru 120 mm), kompania duńskich czołgów Leopard 2A5, kompania polskich bojowych wozów piechoty 1 (wsparta plutonem czołgów T-72) oraz dwie kompanie niemieckich kołowych transporterów opancerzonych Fush/Boxer (uzupełniona plutonem transporterów opancerzonych na podwoziu gąsienicowym Marder).

W rolę pododdziału wsparcia ogniowego wcieliła się bateria niemieckich armatohaubic PzH 2000 kalibru 155 mm, którą uzupełniono o moduł ogniowy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Mars II.

Poza 2 tysiącami żołnierzy z wojsk lądowych w ćwiczeniach bierze udział również polskie i amerykańskie lotnictwo. Co ważne, są to te same samoloty, które uczestniczą w manewrach „Baltops”.


Tło taktyczne ćwiczeń „Saber Strike 2015” jest identyczne jak w przypadku szkolenia realizowanego w ramach operacji „Allied Shield” – użycie wojsk NATO na mocy artykułu 5 „Traktatu Waszyngtońskiego”. Dlatego na drawskim poligonie żołnierze z czterech nacji szlifują wielonarodową operację obronną.

– Na razie poszczególne kompanie przygotowują się do mającego kończyć „Saber Strike 2015” sprawdzianu ogniowego całego wielonarodowego batalionu – mówi płk Piotr Bieniek, zastępca dowódcy 15 Brygady Zmechanizowanej, kierownik ćwiczeń.

Według scenariusza jako pierwsze do akcji wkroczy lotnictwo. Pozycje przeciwnika zaatakują polskie i amerykańskie samoloty F-16 oraz śmigłowce wojsk lądowych armii Stanów Zjednoczonych. Jeśli pogoda pozwoli, na polskim niebie zobaczymy strategiczne amerykańskie bombowe B-52.

Potem zagrzmią działa. – Armatohaubice PzH 2000, wspólnie z wyrzutniami rakietowymi Mars 2 oraz amerykańskimi moździerzami, mają zatrzymać przeciwnika i przygotować pole do działania wojsk pancernych i zmechanizowanych – mówi por. Maximilian Beenisch z zespołu prasowego niemieckiego batalionu artylerii.


Jako ostatnie do boju wkroczą czołgi – polskie T-72, duńskie Leopardy 2A5 oraz amerykańskie Abramsy, wspierane przez polskie BWP-1 oraz niemieckie Boxery i Fushe.

– Niemiecka i amerykańska artyleria, polskie i amerykańskie lotnictwo, siły lądowe z trzech krajów. To będzie klasyczna operacja połączona, podczas której zostanie wykorzystana siła i możliwości wielonarodowych oddziałów NATO – podkreśla kpt. Spencer Garrison z amerykańskiej części zespołu prasowego ćwiczeń.

Sprawdzian ogniowy wielonarodowego batalionu zaplanowano na 19 czerwca.

„Saber Strike 2015” odbywa się na poligonach na Litwie, Łotwie i w Estonii oraz w Polsce. W ćwiczeniach bierze udział około 6 tysięcy żołnierzy z 13 państw NATO. W Polsce najwięcej, bo około 2 tysięcy z USA, Niemiec, Danii i Polski, którzy mają do dyspozycji około 500 sztuk sprzętu. Najliczniejszy kontyngent wystawili Niemcy. Prawie 700 żołnierzy. W Polsce ćwiczeniami dowodzi płk Piotr Bieniek, zastępca dowódcy 15 Brygady Zmechanizowanej.

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski, kpr. Daniel Chojak

dodaj komentarz

komentarze


Laserowa artyleria US Army
 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Stał prosto, o łaskę nie prosił
13 medali żołnierzy na ringu
HackYeah, czyli programiści na start!
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ostatnie w tym roku pieniądze na zapomogi
Proobronni wspierają potrzebujących
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Piekło „Pługa”
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Armia donatorów krwi
Przełajowcy i sztangiści zdobyli 16 medali
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Ukraiński kurs na Zachód
Jakie zmiany w mundurówce?
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Pracowity weekend żołnierzy
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Sąd nad systemem
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Attention, Controlled Flight
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Obrady ministrów obrony NATO
F-16 kończą misję w Estonii
„Polacy! Wybiła godzina zemsty!”
Dominatorzy biegów na orientację
Amerykanie odmładzają F-16
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Świąteczne prezenty od AMW
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
18 Dywizja na drodze do certyfikacji dowództwa
Wojskowi wspierają medyków
Pustynna burza wokół Husajna
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Żołnierze spieszą z pomocą
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jakie zmiany w umundurowaniu?
As If We’re There
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO