moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Saber Strike 2015 – siła Sojuszu

Bombardowanie przeprowadzone przez polskie i amerykańskie samoloty F-16, potem nawała ogniowa niemieckich wyrzutni Mars II i armatohaubic PzH 2000 kalibru 155 mm. Na koniec uderzenie duńskich Leopardów 2A5, amerykańskich Abramsów i polskich T-72. NATO podczas ćwiczeń „Saber Strike 2015” pokazuje swoją siłę.Organizatorem ćwiczeń „Saber Strike” jest Dowództwo Amerykańskich Wojsk Lądowych w Europie (USAREUR). Manewry odbywają się od 2010 roku. Do tej pory były prowadzone wyłącznie na terenie państw bałtyckich – Łotwy, Estonii i Litwy. W tym roku Amerykanie zaproponowali, aby szkolenie odbyło się także w Polsce.

Akces do uczestnictwa w części „Saber Strike” organizowanej w Polsce zgłosiły Stany Zjednoczone, Niemcy i Dania. W skład wielonarodowego batalionu, który powstał na czas szkolenia, wchodzą: kompania amerykańskich czołgów Abrams M1 (uzupełniona plutonem moździerzy M-120 kalibru 120 mm), kompania duńskich czołgów Leopard 2A5, kompania polskich bojowych wozów piechoty 1 (wsparta plutonem czołgów T-72) oraz dwie kompanie niemieckich kołowych transporterów opancerzonych Fush/Boxer (uzupełniona plutonem transporterów opancerzonych na podwoziu gąsienicowym Marder).

W rolę pododdziału wsparcia ogniowego wcieliła się bateria niemieckich armatohaubic PzH 2000 kalibru 155 mm, którą uzupełniono o moduł ogniowy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Mars II.

Poza 2 tysiącami żołnierzy z wojsk lądowych w ćwiczeniach bierze udział również polskie i amerykańskie lotnictwo. Co ważne, są to te same samoloty, które uczestniczą w manewrach „Baltops”.


Tło taktyczne ćwiczeń „Saber Strike 2015” jest identyczne jak w przypadku szkolenia realizowanego w ramach operacji „Allied Shield” – użycie wojsk NATO na mocy artykułu 5 „Traktatu Waszyngtońskiego”. Dlatego na drawskim poligonie żołnierze z czterech nacji szlifują wielonarodową operację obronną.

– Na razie poszczególne kompanie przygotowują się do mającego kończyć „Saber Strike 2015” sprawdzianu ogniowego całego wielonarodowego batalionu – mówi płk Piotr Bieniek, zastępca dowódcy 15 Brygady Zmechanizowanej, kierownik ćwiczeń.

Według scenariusza jako pierwsze do akcji wkroczy lotnictwo. Pozycje przeciwnika zaatakują polskie i amerykańskie samoloty F-16 oraz śmigłowce wojsk lądowych armii Stanów Zjednoczonych. Jeśli pogoda pozwoli, na polskim niebie zobaczymy strategiczne amerykańskie bombowe B-52.

Potem zagrzmią działa. – Armatohaubice PzH 2000, wspólnie z wyrzutniami rakietowymi Mars 2 oraz amerykańskimi moździerzami, mają zatrzymać przeciwnika i przygotować pole do działania wojsk pancernych i zmechanizowanych – mówi por. Maximilian Beenisch z zespołu prasowego niemieckiego batalionu artylerii.


Jako ostatnie do boju wkroczą czołgi – polskie T-72, duńskie Leopardy 2A5 oraz amerykańskie Abramsy, wspierane przez polskie BWP-1 oraz niemieckie Boxery i Fushe.

– Niemiecka i amerykańska artyleria, polskie i amerykańskie lotnictwo, siły lądowe z trzech krajów. To będzie klasyczna operacja połączona, podczas której zostanie wykorzystana siła i możliwości wielonarodowych oddziałów NATO – podkreśla kpt. Spencer Garrison z amerykańskiej części zespołu prasowego ćwiczeń.

Sprawdzian ogniowy wielonarodowego batalionu zaplanowano na 19 czerwca.

„Saber Strike 2015” odbywa się na poligonach na Litwie, Łotwie i w Estonii oraz w Polsce. W ćwiczeniach bierze udział około 6 tysięcy żołnierzy z 13 państw NATO. W Polsce najwięcej, bo około 2 tysięcy z USA, Niemiec, Danii i Polski, którzy mają do dyspozycji około 500 sztuk sprzętu. Najliczniejszy kontyngent wystawili Niemcy. Prawie 700 żołnierzy. W Polsce ćwiczeniami dowodzi płk Piotr Bieniek, zastępca dowódcy 15 Brygady Zmechanizowanej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski, kpr. Daniel Chojak

dodaj komentarz

komentarze


Wyścig zbrojeń nie ustaje
 
Abrams – czołg niepokonany w walce
Afganistan. Czas wracać do domu
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wilki znów na Mazurach
Świętuj razem z żołnierzami!
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Nagroda nie tylko od dowódcy
Stalowy człowiek
Poligon na miarę XXI wieku
Lato w wojskowym klimacie
Afganistan: powrót do domu
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Abramsy dla 1 Brygady
Javelin gwarantuje skuteczność
V-2 leci do aliantów
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Świat skacze w otchłań
Kurs na dyplomację
Lider po amerykańsku
Wioślarki wywalczyły pierwszy medal w Tokio
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Co ze sprawdzianem z WF?
Żeglarki na kursie po medal
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Powstanie było czymś niezwykłym
Kontyngent do zmiany
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Polak najlepszym podoficerem NATO
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
UE o wspólnym bezpieczeństwie
GROM, czyli gotowi ratować życie
Podwodne centrum przyszłości
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Course on Diplomacy
Szczyt NATO już w poniedziałek
Groty dla proobronnych
Combining Two Worlds
Psy (w) WOT
Nowe książeczki wojskowe
Umowa na Mieczniki podpisana
Żołnierze bez testów z WF-u
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Kat warszawskiego getta przed sądem
NATO ćwiczy w Gruzji
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Ankona – bitwa po polsku
Sukcesy żołnierzy na AFN
Wiosłują dla Emily
Rusza PKW Islandia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO