moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Saber Strike 2015 – siła Sojuszu

Bombardowanie przeprowadzone przez polskie i amerykańskie samoloty F-16, potem nawała ogniowa niemieckich wyrzutni Mars II i armatohaubic PzH 2000 kalibru 155 mm. Na koniec uderzenie duńskich Leopardów 2A5, amerykańskich Abramsów i polskich T-72. NATO podczas ćwiczeń „Saber Strike 2015” pokazuje swoją siłę.Organizatorem ćwiczeń „Saber Strike” jest Dowództwo Amerykańskich Wojsk Lądowych w Europie (USAREUR). Manewry odbywają się od 2010 roku. Do tej pory były prowadzone wyłącznie na terenie państw bałtyckich – Łotwy, Estonii i Litwy. W tym roku Amerykanie zaproponowali, aby szkolenie odbyło się także w Polsce.

Akces do uczestnictwa w części „Saber Strike” organizowanej w Polsce zgłosiły Stany Zjednoczone, Niemcy i Dania. W skład wielonarodowego batalionu, który powstał na czas szkolenia, wchodzą: kompania amerykańskich czołgów Abrams M1 (uzupełniona plutonem moździerzy M-120 kalibru 120 mm), kompania duńskich czołgów Leopard 2A5, kompania polskich bojowych wozów piechoty 1 (wsparta plutonem czołgów T-72) oraz dwie kompanie niemieckich kołowych transporterów opancerzonych Fush/Boxer (uzupełniona plutonem transporterów opancerzonych na podwoziu gąsienicowym Marder).

W rolę pododdziału wsparcia ogniowego wcieliła się bateria niemieckich armatohaubic PzH 2000 kalibru 155 mm, którą uzupełniono o moduł ogniowy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Mars II.

Poza 2 tysiącami żołnierzy z wojsk lądowych w ćwiczeniach bierze udział również polskie i amerykańskie lotnictwo. Co ważne, są to te same samoloty, które uczestniczą w manewrach „Baltops”.


Tło taktyczne ćwiczeń „Saber Strike 2015” jest identyczne jak w przypadku szkolenia realizowanego w ramach operacji „Allied Shield” – użycie wojsk NATO na mocy artykułu 5 „Traktatu Waszyngtońskiego”. Dlatego na drawskim poligonie żołnierze z czterech nacji szlifują wielonarodową operację obronną.

– Na razie poszczególne kompanie przygotowują się do mającego kończyć „Saber Strike 2015” sprawdzianu ogniowego całego wielonarodowego batalionu – mówi płk Piotr Bieniek, zastępca dowódcy 15 Brygady Zmechanizowanej, kierownik ćwiczeń.

Według scenariusza jako pierwsze do akcji wkroczy lotnictwo. Pozycje przeciwnika zaatakują polskie i amerykańskie samoloty F-16 oraz śmigłowce wojsk lądowych armii Stanów Zjednoczonych. Jeśli pogoda pozwoli, na polskim niebie zobaczymy strategiczne amerykańskie bombowe B-52.

Potem zagrzmią działa. – Armatohaubice PzH 2000, wspólnie z wyrzutniami rakietowymi Mars 2 oraz amerykańskimi moździerzami, mają zatrzymać przeciwnika i przygotować pole do działania wojsk pancernych i zmechanizowanych – mówi por. Maximilian Beenisch z zespołu prasowego niemieckiego batalionu artylerii.


Jako ostatnie do boju wkroczą czołgi – polskie T-72, duńskie Leopardy 2A5 oraz amerykańskie Abramsy, wspierane przez polskie BWP-1 oraz niemieckie Boxery i Fushe.

– Niemiecka i amerykańska artyleria, polskie i amerykańskie lotnictwo, siły lądowe z trzech krajów. To będzie klasyczna operacja połączona, podczas której zostanie wykorzystana siła i możliwości wielonarodowych oddziałów NATO – podkreśla kpt. Spencer Garrison z amerykańskiej części zespołu prasowego ćwiczeń.

Sprawdzian ogniowy wielonarodowego batalionu zaplanowano na 19 czerwca.

„Saber Strike 2015” odbywa się na poligonach na Litwie, Łotwie i w Estonii oraz w Polsce. W ćwiczeniach bierze udział około 6 tysięcy żołnierzy z 13 państw NATO. W Polsce najwięcej, bo około 2 tysięcy z USA, Niemiec, Danii i Polski, którzy mają do dyspozycji około 500 sztuk sprzętu. Najliczniejszy kontyngent wystawili Niemcy. Prawie 700 żołnierzy. W Polsce ćwiczeniami dowodzi płk Piotr Bieniek, zastępca dowódcy 15 Brygady Zmechanizowanej.

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski, kpr. Daniel Chojak

dodaj komentarz

komentarze


Nowy wiceminister w MON
 
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
F-16 kończą misję w Estonii
Pracowity tydzień flotylli
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie porty bardziej otwarte
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Partyzanci rozgromili ubeków
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Army of Medics
Przeciwlotnicza Sona
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Rubiny w walce z epidemią
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Patrioty z polskimi przyczepami
„Spartan” znów na Mazurach
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Obradowała Rada Gabinetowa
Widzieć i nie być widzianym
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Prawdziwi wojownicy
Kontrakty na Raki i nowe mundury
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Harpun” do walki
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Święto żołnierzy służących na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Online z mistrzami sportu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
NATO walczy z koronawirusem
Agent w generalskich szlifach
Specjalsi świętują
Na misjach święta inne niż zwykle
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Białe noce podhalańczyków
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Co z tegorocznym MSPO?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Amerykanie odmładzają F-16
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Gotowi na „Defendera”
Na zakupy do sklepu AMW
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
MON nie wycofuje się z MSPO
Sukcesy sportowców w mundurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ćwiczenia z torpedą
Podchorążowie za sterami Bielików
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO