moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Kaszub” ćwiczył w Norwegii

Walka z okrętami podwodnymi, osłona konwojów, reagowanie na zagrożenia terrorystyczne – to zadania, które przez blisko dwa tygodnie realizowały na Morzu Północnym jednostki biorące udział w NATO-wskich ćwiczeniach „Dynamic Mongoose 2015”. Wśród nich była korweta ORP „Kaszub”.


Manewry zostały zorganizowane u wybrzeży Norwegii. – Przez większość czasu operowaliśmy na otwartym morzu. Czasem jednak uciekaliśmy przed sztormem w zatoki i fiordy – wyjaśnia kmdr ppor. Łukasz Zaręba, dowódca ORP „Kaszub”. Obok polskiej korwety, na Morzu Północnym ćwiczyło 12 jednostek nawodnych z dziesięciu państw, między innymi Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, czy Turcji. Oko w oko z nimi stanęły cztery okręty podwodne: trzy konwencjonalne z Niemiec, Norwegii i Szwecji, a także amerykański okręt o napędzie atomowym USS „Seawolf”.

– Okręty nawodne działały w trzech grupach, które jednak nie były stałe. Każdej z nich przyporządkowany został określony rejon. W sumie ćwiczenia odbywały się na akwenie o długości sięgającej 120 mil morskich – tłumaczy kmdr ppor. Zaręba. Główne zadanie jednostek ZOP polegało na poszukiwaniu, śledzeniu i symulowanej walce z okrętami podwodnymi. – Współpracowaliśmy przy tym z francuskimi samolotami oraz śmigłowcami bazującymi na pokładach niektórych jednostek – zaznacza kmdr ppor. Zaręba.


Dowódca ORP „Kaszub” z rezultatów ćwiczenia jest zadowolony. – Oczywiście łatwiej miały okręty dysponujące sonarem holowanym. My korzystaliśmy ze stacji podkilowej, ale i tak w ostatecznym rozrachunku bardzo dużo zależy od wiedzy oraz umiejętności człowieka, który ten sprzęt obsługuje – podkreśla kmdr ppor. Zaręba. Dodaje przy tym, że przeciwnikiem jednostek nawodnych były przede wszystkim okręty o napędzie konwencjonalnym. – USS „Seawolf” przez większość czasu operował w pewnej odległości od nas, na akwenach, gdzie głębokość dochodzi do kilometra. Podczas „Dynamic Mongoose” mieliśmy jednak okazję złapać z nim kontakt i w ten sposób zapoznać się z jednostką – wspomina kmdr ppor. Zaręba.

Podczas „Dynamic Mongoose” okręty operujące na powierzchni morza ćwiczyły też elementy osłony konwojów oraz przeciwdziałania atakowi terrorystycznemu. – Obecność okrętów NATO na wodach jest niezwykle istotna. Pozwala ich załogom dokładnie poznać specyfikę akwenu, pomaga też w zgraniu naszych sił, a co za tym idzie podnosi gotowość do prowadzenia operacji przeciwko okrętom podwodnym – podkreśla kadm. Ole Morten Sandquist, dowódca norweskich sił morskich. Jak poważny to przeciwnik, nie trzeba przekonywać chyba nikogo, kto choć trochę zna się na marynarce. – Okręt podwodny działa w ukryciu, w dodatku może operować w znacznej odległości od macierzystej bazy – przypomina kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3. Flotylli Okrętów. – Wystarczy jedna tego typu jednostka, by sparaliżować działanie portu, zakłócić żeglugę na dużym akwenie, zaś do poszukiwania i pilnowania bezpieczeństwa zaangażować liczne okręty i lotnictwo – dodaje. Dlatego siły wyspecjalizowane w zwalczaniu tego typu zagrożeń są dla każdej floty na wagę złota.


W ćwiczeniu „Dynamic Mongoose” polscy marynarze i lotnicy morscy biorą udział od lat. W 2012 roku do Norwegii poleciały trzy śmigłowce Mi-14PŁ, przed rokiem Marynarka Wojenna RP była tam reprezentowana przez fregatę rakietową ORP „Gen. T. Kościuszko” oraz załogę bazującego na niej śmigłowca SH-2G.

ORP „Kaszub” do Gdyni wrócił w piątkowy poranek. – Teraz powoli będziemy się przygotowywać do organizowanych we wrześniu ćwiczeń „Northern Coasts”. One z kolei będą poświęcone już nie ściśle zwalczaniu okrętów podwodnych, ale także na przykład kontroli żeglugi czy symulowanej walce z lotnictwem – zapowiada kmdr ppor. Zaręba.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ogromne zainteresowanie Soną
Zbiegowie z innego świata
Laserowa artyleria US Army
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
PGZ będzie obecna na MSPO
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Współzawodnictwo rozwija
Prezydent Duda jedzie do USA
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Wojsko przeciw wirusowi
Brawurowe zagony motorowe
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Weterani znów staną na macie
F-16 kończą misję w Estonii
Online z mistrzami sportu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Szkolenie wodne podhalańczyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Powstaną kolejne strzelnice
Ułańska szarża
Polskie porty bardziej otwarte
Mały Katyń pod Augustowem
16 sekund Liberatora
Odznaka dla ratowników pola walki
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Ofensywa Tuchaczewskiego
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Żołnierze w sztafecie pomocy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kraby w Bolesławcu
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Minister Błaszczak dziękuje medykom
„Defender” – pracowity poligon saperów
Wojsko ma ofertę dla cywili
Rakiety z Mesko w F-35
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Kolejne Groty dla wojska
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Krwawy Wołyń
Ochotnicy na ratunek
Groty z granatnikiem
Oficer jak biała karta...
Most do współpracy
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO