moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Kaszub” ćwiczył w Norwegii

Walka z okrętami podwodnymi, osłona konwojów, reagowanie na zagrożenia terrorystyczne – to zadania, które przez blisko dwa tygodnie realizowały na Morzu Północnym jednostki biorące udział w NATO-wskich ćwiczeniach „Dynamic Mongoose 2015”. Wśród nich była korweta ORP „Kaszub”.


Manewry zostały zorganizowane u wybrzeży Norwegii. – Przez większość czasu operowaliśmy na otwartym morzu. Czasem jednak uciekaliśmy przed sztormem w zatoki i fiordy – wyjaśnia kmdr ppor. Łukasz Zaręba, dowódca ORP „Kaszub”. Obok polskiej korwety, na Morzu Północnym ćwiczyło 12 jednostek nawodnych z dziesięciu państw, między innymi Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, czy Turcji. Oko w oko z nimi stanęły cztery okręty podwodne: trzy konwencjonalne z Niemiec, Norwegii i Szwecji, a także amerykański okręt o napędzie atomowym USS „Seawolf”.

– Okręty nawodne działały w trzech grupach, które jednak nie były stałe. Każdej z nich przyporządkowany został określony rejon. W sumie ćwiczenia odbywały się na akwenie o długości sięgającej 120 mil morskich – tłumaczy kmdr ppor. Zaręba. Główne zadanie jednostek ZOP polegało na poszukiwaniu, śledzeniu i symulowanej walce z okrętami podwodnymi. – Współpracowaliśmy przy tym z francuskimi samolotami oraz śmigłowcami bazującymi na pokładach niektórych jednostek – zaznacza kmdr ppor. Zaręba.


Dowódca ORP „Kaszub” z rezultatów ćwiczenia jest zadowolony. – Oczywiście łatwiej miały okręty dysponujące sonarem holowanym. My korzystaliśmy ze stacji podkilowej, ale i tak w ostatecznym rozrachunku bardzo dużo zależy od wiedzy oraz umiejętności człowieka, który ten sprzęt obsługuje – podkreśla kmdr ppor. Zaręba. Dodaje przy tym, że przeciwnikiem jednostek nawodnych były przede wszystkim okręty o napędzie konwencjonalnym. – USS „Seawolf” przez większość czasu operował w pewnej odległości od nas, na akwenach, gdzie głębokość dochodzi do kilometra. Podczas „Dynamic Mongoose” mieliśmy jednak okazję złapać z nim kontakt i w ten sposób zapoznać się z jednostką – wspomina kmdr ppor. Zaręba.

Podczas „Dynamic Mongoose” okręty operujące na powierzchni morza ćwiczyły też elementy osłony konwojów oraz przeciwdziałania atakowi terrorystycznemu. – Obecność okrętów NATO na wodach jest niezwykle istotna. Pozwala ich załogom dokładnie poznać specyfikę akwenu, pomaga też w zgraniu naszych sił, a co za tym idzie podnosi gotowość do prowadzenia operacji przeciwko okrętom podwodnym – podkreśla kadm. Ole Morten Sandquist, dowódca norweskich sił morskich. Jak poważny to przeciwnik, nie trzeba przekonywać chyba nikogo, kto choć trochę zna się na marynarce. – Okręt podwodny działa w ukryciu, w dodatku może operować w znacznej odległości od macierzystej bazy – przypomina kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3. Flotylli Okrętów. – Wystarczy jedna tego typu jednostka, by sparaliżować działanie portu, zakłócić żeglugę na dużym akwenie, zaś do poszukiwania i pilnowania bezpieczeństwa zaangażować liczne okręty i lotnictwo – dodaje. Dlatego siły wyspecjalizowane w zwalczaniu tego typu zagrożeń są dla każdej floty na wagę złota.


W ćwiczeniu „Dynamic Mongoose” polscy marynarze i lotnicy morscy biorą udział od lat. W 2012 roku do Norwegii poleciały trzy śmigłowce Mi-14PŁ, przed rokiem Marynarka Wojenna RP była tam reprezentowana przez fregatę rakietową ORP „Gen. T. Kościuszko” oraz załogę bazującego na niej śmigłowca SH-2G.

ORP „Kaszub” do Gdyni wrócił w piątkowy poranek. – Teraz powoli będziemy się przygotowywać do organizowanych we wrześniu ćwiczeń „Northern Coasts”. One z kolei będą poświęcone już nie ściśle zwalczaniu okrętów podwodnych, ale także na przykład kontroli żeglugi czy symulowanej walce z lotnictwem – zapowiada kmdr ppor. Zaręba.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Ostatni samochód Marszałka
 
Strykery znów na Mazurach
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Beagle dla żołnierzy?
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Terytorialsi za oceanem
Bohaterskie Orlęta
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Powstanie bez sukcesu
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Stepping out of the Shadow
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Projekt MON dla szkół
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Misje na dłużej
Wojsko wzywa na kwalifikację
Polsko-łotewska „Zima”
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Misja wojownika
Network Intelligence
USA nie zacznie wojny z Iranem
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Mobilne moździerze dla armii
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
We Are All Darfur
Arsenał Iranu
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Weterani trenują MMA
To nie mogło się udać, ale…
Kajak idealny dla komandosa
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Podoficer po nowemu
Dragoni na poligonie
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
They Train Together, They Fight Together
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Nowy wiceminister w MON
Iran uderza w USA
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Defense Without Politics
Klasy wojskowe po nowemu
Obradowała Rada Gabinetowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO