moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Kaszub” na egzaminie

Jedenaście okrętów oraz jednostek pomocniczych 3 Flotylli zakończyło ćwiczenia na morzu. Marynarze doskonalili umiejętności związane między innymi ze strzelaniem artyleryjskim, walką z pożarem i przebiciem kadłuba. Załoga korwety ORP „Kaszub” zdawała też egzamin 0-2, sprawdzający zdolność okrętu do działania na morzu.– Egzamin zaliczyliśmy. Na jaką ocenę, okaże się w przyszłym tygodniu – mówi kmdr ppor. Łukasz Zaremba, dowódca ORP „Kaszub”. Sprawdzian obejmował strzelanie artyleryjskie z dwóch rodzajów armat: AK-176 oraz ZU-23-2M, popularnie zwanej „Wróblem”. Marynarze zrzucali też bomby głębinowe. – To metoda walki z okrętem podwodnym – mówi kmdr ppor. Zaremba. Wiąże się ona ze sporym ryzykiem. – Po pierwsze musimy przeciąć kurs okrętu podwodnego tuż przed jego dziobem. Podchodząc do niego tak blisko, sami narażamy się na atak – zaznacza kmdr ppor. Zaremba. Podczas operacji wykorzystywana jest zrzutnia grawitacyjna. Marynarze zwalniają przegrody, które przytrzymują 150-kilogramową bombę, a ona sama zjeżdża w kierunku wody. Całość wymaga sporej precyzji. Aby bomba osiągnęła cel, należy wziąć pod uwagę zarówno czas, z jakim będzie opadać, jak i prędkość wrogiej jednostki.

ORP „Kaszub” może zabrać na pokład 12 bomb głębinowych. Podczas egzaminu załoga okrętu wykorzystała sześć.

Zadanie 0-2 sprawdza zdolność pojedynczego okrętu do działania na morzu. Aby przystąpić do tego sprawdzianu, załoga musi zaliczyć w porcie zadanie 0-1. Ono z kolei wiąże się z przygotowaniem jednostki do wyjścia w morze. – Egzamin zdaje się przed komisją, w skład której wchodzi między innymi dowódca dywizjonu – mówi kpt. mar. Przemysław Płonecki z biura prasowego 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.


Film: Marynarka Wojenna RP

Kilkudniowe wyjście ORP „Kaszub” w morze nie było spowodowane jedynie egzaminem. – Prócz tego trenowaliśmy na przykład walkę z pożarem, skażeniem chemicznym, przebiciem kadłuba – wylicza kmdr ppor. Zaremba. – Dla nas był to etap przygotowań do ćwiczeń „Dynamic Mongoose”, które wkrótce rozpoczną się w Norwegii – dodaje.

Obok ORP „Kaszub” na Zatoce Gdańskiej przez kilka dni ćwiczyło też dziesięć innych jednostek należących do 3 Flotylli – między innymi dwa okręty rakietowe ORP „Piorun” i ORP „Grom”, okręt podwodny ORP „Kondor”, zbiornikowiec ORP „Bałtyk”, okręty hydrograficzne ORP „Arctowski” i ORP „Heweliusz”, holownik H-8 oraz stacja demagnetyzacyjna SD-13.


– Przez większość czasu okręty ćwiczyły niezależnie od siebie. Załogi wykonywały zadania ogniowe z użyciem uzbrojenia artyleryjskiego i rakietowego, doskonaliły też procedury związane z różnego rodzaju sytuacjami kryzysowymi, do których może dojść podczas działań na morzu – informuje kpt. mar. Płonecki. Były też jednak elementy realizowane wspólnie. – Dwa okręty rakietowe, zbiornikowiec i korweta ćwiczyły na przykład manewrowanie w szykach – zaznacza kpt. mar. Płonecki.

Tego typu ćwiczenia stanowią istotny element szkolenia załóg. Pomagają podtrzymać gotowość do realizowania podstawowych zadań Marynarki Wojennej. – Chodzi głównie o osłonę strategicznego transportu morskiego oraz utrzymania panowania na morzu w sytuacji kryzysowej, aby nie dopuścić do blokady państwa – podkreśla kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3 Flotylli. – Od bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych zależy stabilny rozwój gospodarki – dodaje.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1426968720
cyt: "Chodzi głównie o osłonę strategicznego transportu morskiego oraz utrzymania panowania na morzu w sytuacji kryzysowej, aby nie dopuścić do blokady państwa" 1. Na Bałtyku nie ma strategicznego transportu. 2. Po co ? Nasze wody terytorialne to ok 25 km od brzegu. Można opanować to NSM. 3. Nie bardzo widzę możliwość blokady państwa nawet bez Bałtyku.
4B-26-E9-39

Własne interesy Europy
 
Śmierć bohatera
They Train Together, They Fight Together
Krwawe walki o Monte Cassino
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Stulatka hydrografia
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
For the Right Cause
USA nie zacznie wojny z Iranem
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Nowy wiceminister w MON
We Are All Darfur
Militaria na Zamku Królewskim
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Arsenał Iranu
„Bolko” w służbie
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Klasy wojskowe po nowemu
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Iran uderza w USA
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Defense Without Politics
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
JWK z odznaką pamiątkową
Chciałem walczyć z Niemcami
Nauka zimowego pływania
Darłowo czeka na śmigłowce
Double Eagle po nowemu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Obradowała Rada Gabinetowa
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Podziemna potęga
Pretorianie na Mazurach
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Ważka bliżej
Rywalizacja strzelców wyborowych
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Security Game
Symulatory strzelań Rosomaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO