moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Miliardowe inwestycje w infrastrukturę

W ubiegłym roku polska armia przeznaczyła na unowocześnienie infrastruktury ponad miliard złotych. Za te pieniądze remontowane są przede wszystkim bazy lotnicze oraz magazyny i składy. W 2014 roku wojsko odzyskało m.in. zamknięty od początku ubiegłej dekady skład paliw i materiałów pędnych w Gardei, niedaleko Grudziądza.


Sumy, jakie od 2010 roku wydaje polska armia na infrastrukturę, w tym nie tylko na budowę nowych obiektów, ale również na remonty i konserwację budynków, robią wrażenie. W 2010 roku Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych wydał na remonty infrastruktury 205 milionów złotych, rok później – 249 milionów, w 2012 – 341 milionów, w 2013 – 258 milionów, a w ubiegłym roku – 302 miliony.

Jeszcze większe pieniądze armia przeznacza na budowę nowych obiektów. W 2010 roku było to aż 557 milionów złotych, rok później suma ta została prawie podwojona – do 837 milionów złotych i nadal rosła – w 2012 do 973 milionów złotych. Pierwszy inwestycyjny miliard „padł” w 2013 roku, kiedy to Inspektorat przeznaczył na inwestycje infrastrukturalne 1 mld 35 milionów złotych. W ubiegłym roku było to już 1 miliard 164 miliony złotych.

Te inwestycje są konieczne nie tylko dlatego, że przez dekady nie modernizowano nieruchomości – koszar, stołówek, magazynów, składów itd. Także dlatego, że wymaga tego znowelizowane w ostatnim czasie prawo. – Do 2018 roku musimy zmodernizować wszystkie składy paliw niespełniające norm środowiskowych. Te, których nie uda się ulepszyć do tego czasu, trzeba będzie zamknąć – mówi Beata Oczkowicz, wiceminister obrony narodowej.

Jednym ze składów, które po latach udało się armii „odzyskać”, jest Gardeja koło Grudziądza. Obiekt, który na początku ubiegłej dekady został ze względu na stan techniczny zamknięty przez nadzór budowlany, został gruntownie unowocześniony. Koszt przebudowy wyniósł niemal 100 milionów złotych.

Nie tylko wyremontowano sieć kanalizacyjną, wodociągową, drogi i place oraz kolejową bocznicę, ale przede wszystkim zlikwidowano podziemne zbiorniki paliwa, budując na ich miejsce nowe.

Dzięki temu Gardeja spełnia teraz wyśrubowane wymogi NATO i została włączona do sieci magazynów paliw, z których w razie konfliktu zbrojnego mają korzystać sojusznicze jednostki szybkiego reagowania.

W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Na spotkaniu w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego honorowym gościem będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.

Kierownictwo MON i wojska spotyka się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.

Organizacja odprawy w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1425773940
Wojsko powinno utajniać informacje na temat ważnych obiektów na wszelkie możliwe sposoby, a nie obnosić się z informacjami na ich temat na lewo i prawo.
09-13-FE-09
~sorbi
1425735960
Kilkanaście Iskanderów i po inwestycjach. Większość z nich jest dobra, ale na czas stabilizacji i pokoju, a nie na czas wojny.
98-98-C7-83

Cztery lata LITPOLUKBRIG
 
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Głos (z) płonącej Warszawy
Nowa misja i nowy sprzęt
Oko na Europę
Samochód do desantowania
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Śląskie sceny z życia
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Większe dotacje na budowę strzelnic
Cienka niebieska linia
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Defendery 2019 – część 3
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Rok Żelaznej Dywizji
A Torn Subcontinent
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zapal światło dla ofiar Katynia
Irańskie szachy
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Wrzesień ’39 na południu Polski
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Defendery 2019 – część 4
Warszawa – miasto nieujarzmione
Nowy wiceminister w MON
Chorwacki test polskich kadetów
Terytorialsi na wysokościach
Walka i dyplomacja
Thin Blue Line
Umarły dla świata
Rozpoczynamy nową erę
Klasy wojskowe po nowemu
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Historia Liberatora wyjaśniona
Kosmiczny gość
„Robot” w akcji
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Polska nie pozostanie osamotniona
Przetrwać do świtu
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Jedna misja, jeden zespół
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Sprawdzają Brutusa
Polskie firmy na targach w Londynie
Iranian Chess Game

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO