moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
JASSM-y dla F-16

Podpisany w grudniu 2014 roku kontrakt na dostawę czterdziestu pocisków manewrujących AGM-158 JASSM to jedna z najważniejszych umów zbrojeniowych ostatnich lat. MON zapłaci za nie około 250 milionów dolarów. Polska armia po raz pierwszy w swej historii zyska zdolność do rażenia przeciwnika oddalonego o kilkaset kilometrów.


AGM-158 JASSM to produkowane przez koncern Lockheed Martin pociski rakietowe klasy powietrze–ziemia o zasięgu około 370 kilometrów. Ważąca nieco ponad tonę rakieta ma 4 metry długości i uzbrojona jest w 450-kilogramową głowicę.

JASSM-y, nad którymi amerykańscy inżynierowie pracowali prawie dekadę, na cel naprowadzane są przez skomplikowany system nawigacyjny, wykorzystujący zarówno dane z układu inercyjnego, GPS-u, jak i obraz z głowicy optoelektronicznej.

Amerykanie zaliczają rakiety AGM-158 do uzbrojenia „strategicznego”. Dlatego zgodę na ich sprzedaż muszą wyrazić władze. Do niedawna tylko dwa kraje: Australia i Finlandia otrzymały zgodę amerykańskich władz na kupno tych rakiet. Teraz do tego grona dołączyła Polska.

11 grudnia 2014 roku, po kilkunastu miesiącach negocjacji (wliczając uzyskanie zgody Kongresu), Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z firmą Lockheed Martin kontrakt na dostawę czterdziestu pocisków AGM-158 JASSM oraz pakietu modernizacyjnego samolotów F-16. Umowa jest warta 250 milionów dolarów. – Nigdy w historii nie dysponowaliśmy tak nowoczesną bronią. Decyzje o zakupie tej broni zapadły w ubiegłym roku, przed największym kryzysem bezpieczeństwa w Europie po zimnej wojnie. To dowód, że konsekwentnie, od lat modernizujemy nasze siły zbrojne – powiedział Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej.

Polskiej armii zależało na kupnie pocisków JASSM, ponieważ wielozadaniowe samoloty F-16 dysponują obecnie uzbrojeniem o zasięgu 30–40 kilometrów.

Szefowie MON-u podkreślają, że pojawiła się też szansa pozyskania broni o jeszcze większych możliwościach, a mianowicie rakiet JASSM ER (Extended Range), którymi można niszczyć cele oddalone aż o 1000 kilometrów. – Złożyliśmy już wniosek do rządu USA – powiedział Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej.

Zgodnie z podpisanym w grudniu kontraktem, pierwsze pociski AGM-158 JASSM oraz przystosowane do ich używania, zmodernizowane samoloty F-16 mają trafić do Polski w drugiej połowie 2016 roku.

W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Na spotkaniu w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego honorowym gościem będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.

Kierownictwo MON i wojska spotyka się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.

Organizacja odprawy w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~Kulo
1425879180
Autor trochę źle pisze, nie po raz pierwszy: "Polska armia po raz pierwszy w swej historii zyska zdolność do rażenia przeciwnika oddalonego o kilkaset kilometrów." - są jeszcze rakiety NSM.
3F-43-D7-9F
~paul
1425859320
hahahaha komedia :D ciekawe jaka zgode bedzie musial uzyskac pilot F-16 zeby odpalic rakiete za 20 mln zlotych. Napewno obudzic prezydenta i spokojnie czekac az sie prezydent zastanowi. Przez ten czas juz chyba doleci na te 30 km i juz moze uzyc zwyklych rakiet. Takie cyrki tylko w Polsce :D
77-F7-72-76
~Katol - JnwK
1425846300
Czas na zakup pocisków przeciw radiolokacyjnych.
4B-26-E9-39
~gość
1425841500
ciekawe czy zbudowanie takich rakiet stanowi dla polskich profesorów mechaniki, elektroniki, cybernetyki i Bóg wie czego jeszcze - czy stanowi problem? nam się nie opłaci bo lepiej kupić? albo ktoś nam zabrania żebyśmy nie byli za silni w Europie? chyba obydwie odpowiedzi tu pasują.
B5-0C-A6-B4

Nóż komandosa zdobyty
 
Gavia na Atlantyku
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Rozpoczynamy nową erę
Wypadek saperów
Bożeny do modyfikacji
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Sosnkowski przywrócony
Raki strzelały na Bałkanach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Nowy wiceminister w MON
Polska nie pozostanie osamotniona
„Albatros” już na wodzie
68W Means Lifesaver
Iranian Chess Game
Rescue Like You Would in a War
Klasy wojskowe po nowemu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
Żołnierze dzieciom
Jani, cudem ocalony
Trening medyczny przed misją
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Ostatni bój wojny obronnej
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Groty i VIS-y dla armii
Życie po zdjęciu munduru
Silesian Life Pictures
Lotem przeciw bolszewikom
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Fort zagłady
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Niechciany traktat
Nowa misja i nowy sprzęt
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Thin Blue Line
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
Niezwyciężeni znowu trenują
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Snajper walczy także z wiatrem
Kolejne Raki dla wojska
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Cienka niebieska linia
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
68W znaczy ratownik
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Stan poszkodowanych saperów jest poważny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO