moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
JASSM-y dla F-16

Podpisany w grudniu 2014 roku kontrakt na dostawę czterdziestu pocisków manewrujących AGM-158 JASSM to jedna z najważniejszych umów zbrojeniowych ostatnich lat. MON zapłaci za nie około 250 milionów dolarów. Polska armia po raz pierwszy w swej historii zyska zdolność do rażenia przeciwnika oddalonego o kilkaset kilometrów.


AGM-158 JASSM to produkowane przez koncern Lockheed Martin pociski rakietowe klasy powietrze–ziemia o zasięgu około 370 kilometrów. Ważąca nieco ponad tonę rakieta ma 4 metry długości i uzbrojona jest w 450-kilogramową głowicę.

JASSM-y, nad którymi amerykańscy inżynierowie pracowali prawie dekadę, na cel naprowadzane są przez skomplikowany system nawigacyjny, wykorzystujący zarówno dane z układu inercyjnego, GPS-u, jak i obraz z głowicy optoelektronicznej.

Amerykanie zaliczają rakiety AGM-158 do uzbrojenia „strategicznego”. Dlatego zgodę na ich sprzedaż muszą wyrazić władze. Do niedawna tylko dwa kraje: Australia i Finlandia otrzymały zgodę amerykańskich władz na kupno tych rakiet. Teraz do tego grona dołączyła Polska.

11 grudnia 2014 roku, po kilkunastu miesiącach negocjacji (wliczając uzyskanie zgody Kongresu), Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z firmą Lockheed Martin kontrakt na dostawę czterdziestu pocisków AGM-158 JASSM oraz pakietu modernizacyjnego samolotów F-16. Umowa jest warta 250 milionów dolarów. – Nigdy w historii nie dysponowaliśmy tak nowoczesną bronią. Decyzje o zakupie tej broni zapadły w ubiegłym roku, przed największym kryzysem bezpieczeństwa w Europie po zimnej wojnie. To dowód, że konsekwentnie, od lat modernizujemy nasze siły zbrojne – powiedział Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej.

Polskiej armii zależało na kupnie pocisków JASSM, ponieważ wielozadaniowe samoloty F-16 dysponują obecnie uzbrojeniem o zasięgu 30–40 kilometrów.

Szefowie MON-u podkreślają, że pojawiła się też szansa pozyskania broni o jeszcze większych możliwościach, a mianowicie rakiet JASSM ER (Extended Range), którymi można niszczyć cele oddalone aż o 1000 kilometrów. – Złożyliśmy już wniosek do rządu USA – powiedział Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej.

Zgodnie z podpisanym w grudniu kontraktem, pierwsze pociski AGM-158 JASSM oraz przystosowane do ich używania, zmodernizowane samoloty F-16 mają trafić do Polski w drugiej połowie 2016 roku.

W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Na spotkaniu w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego honorowym gościem będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.

Kierownictwo MON i wojska spotyka się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.

Organizacja odprawy w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~Kulo
1425879180
Autor trochę źle pisze, nie po raz pierwszy: "Polska armia po raz pierwszy w swej historii zyska zdolność do rażenia przeciwnika oddalonego o kilkaset kilometrów." - są jeszcze rakiety NSM.
3F-43-D7-9F
~paul
1425859320
hahahaha komedia :D ciekawe jaka zgode bedzie musial uzyskac pilot F-16 zeby odpalic rakiete za 20 mln zlotych. Napewno obudzic prezydenta i spokojnie czekac az sie prezydent zastanowi. Przez ten czas juz chyba doleci na te 30 km i juz moze uzyc zwyklych rakiet. Takie cyrki tylko w Polsce :D
77-F7-72-76
~Katol - JnwK
1425846300
Czas na zakup pocisków przeciw radiolokacyjnych.
4B-26-E9-39
~gość
1425841500
ciekawe czy zbudowanie takich rakiet stanowi dla polskich profesorów mechaniki, elektroniki, cybernetyki i Bóg wie czego jeszcze - czy stanowi problem? nam się nie opłaci bo lepiej kupić? albo ktoś nam zabrania żebyśmy nie byli za silni w Europie? chyba obydwie odpowiedzi tu pasują.
B5-0C-A6-B4

Przysięga podkarpackich terytorialsów
 
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Kajmany na gąsienicach
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
F-16 kończą misję w Estonii
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na misjach święta inne niż zwykle
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Brawurowe zagony motorowe
Kraby w Bolesławcu
„Defender” – pracowity poligon saperów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Laserowa artyleria US Army
Żołnierze w sztafecie pomocy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
16 sekund Liberatora
Ogromne zainteresowanie Soną
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Informacja Prasowa
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zbiegowie z innego świata
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Polskie porty bardziej otwarte
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Groty z granatnikiem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Z menażką na wakacje
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Most do współpracy
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Prezydent Duda jedzie do USA
Fordy, a nie Nissany
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Online z mistrzami sportu
Powstaną kolejne strzelnice
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Testament Polski Walczącej
Współzawodnictwo rozwija
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Amerykanie odmładzają F-16
Ofensywa Tuchaczewskiego
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO