moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska inicjuje zmiany na wschodniej flance

Podczas szczytu w Newport przywódcy NATO zdecydowali o zwiększeniu obecności żołnierzy Sojuszu na wschodniej flance, podnieśli też gotowości i zdolność Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego – mówił Robert Kupiecki, wiceminister obrony narodowej, podsumowując efekty szczytu w Walii.


Rok 2014 drastycznie zmienił stan bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej. Konflikt rosyjsko-ukraiński zmusił Sojusz Północnoatlantycki do przewartościowania swojej polityki. Polska zainicjowała zmiany, których efektem jest wzmocnienie wschodniej granicy NATO w Europie.

We wrześniu 2014 roku w Newport odbył się szczyt przywódców Paktu Północnoatlantyckiego. Co udało się wywalczyć polskiej delegacji? – Zwiększenie obecności NATO na wschodniej flance, decyzję o podniesieniu gotowości i zdolności Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego oraz usprawnienie mechanizmów wsparcia sojuszników na wypadek kryzysu – wymienia Robert Kupiecki, wiceminister obrony narodowej.

Na szczycie ustalono, że państwa naszego regionu zostaną wzmocnione ciągłą, choć rotacyjną, obecnością ćwiczących tu żołnierzy NATO. Decyzja jest przełomowa o tyle, że w 1997 roku Sojusz i Rosja uzgodniły, że w Europie Środkowo-Wschodniej nie będzie stałych baz NATO-wskich. – Zostanie też rozbudowana infrastruktura. Powstaną m.in. magazyny sprzętu, tak aby w przypadku kryzysu maksymalnie skrócić czas potrzebny na podjęcie interwencji przez żołnierzy – mówił po szczycie w Newport wiceminister Kupiecki.

Wzmocnieniem wschodniej flanki NATO z pewnością będzie utworzenie tzw. szpicy, czyli sił natychmiastowego reagowania. Mają one liczyć ok. 5 tysięcy żołnierzy i być gotowe do działania w ciągu kilkudziesięciu godzin. Główne dowództwo szpicy znajdzie się w Wielonarodowym Korpusie w Szczecinie, a pozostałe sześć dowództw – w krajach bałtyckich, Rumunii i Bułgarii. O wysłaniu żołnierzy w zagrożony teren za każdym razem ma decydować dowódca operacyjny Sojuszu.

Szpica ma osiągnąć gotowość w połowie 2016 roku, do tego czasu do działania przygotowana jest „tymczasowa szpica”, czyli oddział sił superszybkiego reagowania. W jego skład wchodzi około tysiąc wojskowych z Niemiec, Holandii i Norwegii. Żołnierze stacjonują w macierzystych jednostkach, ale w razie zagrożenia w ciągu 48 godzin mają być gotowi do działania.

Przywódcy Sojuszu zgodzili się również na podniesienie gotowości i zdolności Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, którego dowództwo znajduje się w Szczecinie. Dzięki temu Korpus będzie mógł m.in. organizować i prowadzić operacje obronne na terenie wschodniej flanki.

Polska była też aktywna na forum regionalnym. Pod koniec roku szefowie resortów obrony Polski, Litwy i Ukrainy podpisali umowę o utworzeniu trójnarodowej brygady, której dowództwo będzie miało siedzibę w Lublinie. Wzmocniona też została współpraca wojskowa z państwami nadbałtyckimi oraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej (m.in. przygotowywano do działania Wyszehradzką Grupę Bojową).

W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Na spotkaniu w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego honorowym gościem będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.

Kierownictwo MON i wojska spotyka się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.

Organizacja odprawy w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.

JT

autor zdjęć: arch. MON

dodaj komentarz

komentarze

~golym okiem
1426147980
zmiany moze inicjowac ten, kto ma dwa lotniskowce a nie stadiony do remontu
2B-D4-AD-F6

Security Game
 
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
They Train Together, They Fight Together
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Iran uderza w USA
Śmierć bohatera
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Defense Without Politics
Wojskowi eksperci o koronawirusie
Ważka bliżej
„Bolko” w służbie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Pretorianie na Mazurach
„Defender” wkracza do Polski
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Darłowo czeka na śmigłowce
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
JWK z odznaką pamiątkową
Kolejne kontrakty na Wisłę
Obradowała Rada Gabinetowa
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Klasy wojskowe po nowemu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„Defender Europe” – cykl spotkań informacyjnych
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Polacy najlepsi w Hackathonie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Nowy wiceminister w MON
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Palmiry – miejsce kaźni
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Militaria na Zamku Królewskim
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Krwawe walki o Monte Cassino
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
We Are All Darfur
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Arsenał Iranu
Polowy „Brave Band”
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Własne interesy Europy
Symulatory strzelań Rosomaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO