moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska będzie szkolić ukraińskich żołnierzy?

Nasi doświadczeni podoficerowie służą obecnie na wschodzie Ukrainy i brakuje nam kadr do szkolenia poborowej armii. Mamy nadzieję, że NATO pomoże nam wypełnić tę lukę – powiedział gen. bryg. Ihor Tolok. Delegacja ukraińskiego MON prowadziła w piątek w Warszawie rozmowy o rozszerzeniu NATO-wskiego programu DEEP o szkolenie podoficerów.

Gen. bryg. Ihor Tolok, dyrektor Departamentu Edukacji Wojskowej ukraińskiego MON.

Ukraina poprosiła NATO o wysłanie wojskowych instruktorów, którzy mieliby pomóc w zorganizowaniu systemu szkolenia podoficerów w ramach prowadzonego od kilku miesięcy programu DEEP (NATO-Ukraine Defence Education Enhancement Program). Ukraińscy wojskowi spotkali się dzisiaj z przedstawicielami Wojska Polskiego, by rozmawiać o uwzględnieniu w tym projekcie szkolenia podoficerów.

Kijów chce, by szkolenia pod okiem NATO-wskich instruktorów odbywały się na Ukrainie. Program ma być realizowany w tamtejszych ośrodkach treningowych wojsk lądowych. – W grudniu 2014 roku wizytowałem dwa takie ośrodki: w Jaworowie oraz Desnie i poznawałem szczegóły ukraińskiego programu szkolenia podoficerów. Nie chcemy robić rewolucji w ich sposobie pracy, ale chcemy pomóc w tej trudnej dla Ukrainy sytuacji – powiedział prof. Bogusław Pacek, pełnomocnik ministra obrony narodowej i lider programu DEEP Ukraina.

Żadne decyzje jeszcze nie zapadły, delegacje opracowują szczegóły projektu. Na razie nie wiadomo więc, kiedy szkolenia mogłyby się rozpocząć, w jakich specjalnościach, ani jaki byłby udział w nich Polski. Zgodnie z deklaracją wicepremiera Tomasza Siemoniaka Wojsko Polskie mogłoby wystawić do 100 instruktorów, którzy pracowaliby na Ukrainie odpowiednio do zgłoszonych potrzeb. – Mój zespół przygotuje rekomendacje dla ministra obrony, a decyzje o polskim udziale zapadną w marcu – podkreślił prof. Pacek. Prawdopodobnie wcześniej na Ukrainę uda się około ośmioosobowy zespół, by na miejscu dokładnie poznać zarówno potrzeby tamtejszej armii, jak i możliwości prowadzenia szkoleń.


Po wybuchu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego Kijów wycofał się z planów profesjonalizacji armii i rozpoczął nabór do wojska. Ma on objąć około 100 tys. osób. – Nasi doświadczeni podoficerowie służą obecnie na wschodzie Ukrainy i brakuje nam kadr do szkolenia poborowej armii. Mamy nadzieję, że NATO pomoże nam wypełnić tę lukę. Taka pomoc będzie dla nas nieoceniona – powiedział gen. Tolok, dyrektor Departamentu Edukacji Wojskowej ukraińskiego MON. Jak przyznali dzisiaj ukraińscy wojskowi, armia ma problem z szybkim uzupełnieniem stanu jednostek na wschodzie Ukrainy, bo decyzją rządu na te tereny nie są na razie wysyłani poborowi, lecz jedynie żołnierze kontraktowi.

Plany wysłania NATO-wskich instruktorów na Ukrainę (mówił o tym w tym tygodniu m.in. David Cameron, premier Wielkiej Brytanii) wywołały zdecydowaną reakcję Rosji, która oskarżyła rząd w Kijowie o łamanie ustaleń z Mińska. Zarzuty te odpierał dzisiaj generał Tolok. – Ministerstwo Obrony Ukrainy uważa, że NATO-wska pomoc w organizacji szkolenia podoficerów nie narusza porozumień pokojowych i nie może być wykorzystana jako pretekst do eskalacji konfliktu na wschodzie naszego kraju – powiedział szef ukraińskiej delegacji.

Programy DEEP (Defence Education Enhancement Programme) to szkoleniowe programy NATO, których celem jest wsparcie rozwoju szkolnictwa wojskowego w państwach spoza Sojuszu. Obecnie jest realizowanych 14 takich projektów, m.in. w Gruzji, Armenii i Mołdowie.

MC

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1425051660
>Polska będzie szkolić ukraińskich żołnierzy?< Niech nas pan Bóg broni!
A3-67-49-2A

Terytorialsi na wysokościach
 
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Rok Żelaznej Dywizji
Jedna misja, jeden zespół
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Stalin czekał i kalkulował
Wojsko wraca do Łomży
Modernizacja Sokołów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pamięć o tragedii
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Walka i dyplomacja
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Głos (z) płonącej Warszawy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Defendery 2019 – część 3
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowy wiceminister w MON
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Thin Blue Line
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Zapal światło dla ofiar Katynia
Agresja sowieckiego kolosa
Nowa misja i nowy sprzęt
Sprawdzają Brutusa
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Oko na Europę
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Z maratonu programowania do wojska
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wrzesień ’39 na południu Polski
GROM Challenge
Defendery 2019 – część 4
Chorwacki test polskich kadetów
A Torn Subcontinent
Polska nie pozostanie osamotniona
Kosmiczny gość
Iranian Chess Game
Klasy wojskowe po nowemu
Śląskie sceny z życia
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Samochód do desantowania
Cienka niebieska linia
Umarły dla świata
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Historia Liberatora wyjaśniona
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Irańskie szachy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polskie firmy na targach w Londynie
W Indiach mieli swój drugi dom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO