moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska będzie szkolić ukraińskich żołnierzy?

Nasi doświadczeni podoficerowie służą obecnie na wschodzie Ukrainy i brakuje nam kadr do szkolenia poborowej armii. Mamy nadzieję, że NATO pomoże nam wypełnić tę lukę – powiedział gen. bryg. Ihor Tolok. Delegacja ukraińskiego MON prowadziła w piątek w Warszawie rozmowy o rozszerzeniu NATO-wskiego programu DEEP o szkolenie podoficerów.

Gen. bryg. Ihor Tolok, dyrektor Departamentu Edukacji Wojskowej ukraińskiego MON.

Ukraina poprosiła NATO o wysłanie wojskowych instruktorów, którzy mieliby pomóc w zorganizowaniu systemu szkolenia podoficerów w ramach prowadzonego od kilku miesięcy programu DEEP (NATO-Ukraine Defence Education Enhancement Program). Ukraińscy wojskowi spotkali się dzisiaj z przedstawicielami Wojska Polskiego, by rozmawiać o uwzględnieniu w tym projekcie szkolenia podoficerów.

Kijów chce, by szkolenia pod okiem NATO-wskich instruktorów odbywały się na Ukrainie. Program ma być realizowany w tamtejszych ośrodkach treningowych wojsk lądowych. – W grudniu 2014 roku wizytowałem dwa takie ośrodki: w Jaworowie oraz Desnie i poznawałem szczegóły ukraińskiego programu szkolenia podoficerów. Nie chcemy robić rewolucji w ich sposobie pracy, ale chcemy pomóc w tej trudnej dla Ukrainy sytuacji – powiedział prof. Bogusław Pacek, pełnomocnik ministra obrony narodowej i lider programu DEEP Ukraina.

Żadne decyzje jeszcze nie zapadły, delegacje opracowują szczegóły projektu. Na razie nie wiadomo więc, kiedy szkolenia mogłyby się rozpocząć, w jakich specjalnościach, ani jaki byłby udział w nich Polski. Zgodnie z deklaracją wicepremiera Tomasza Siemoniaka Wojsko Polskie mogłoby wystawić do 100 instruktorów, którzy pracowaliby na Ukrainie odpowiednio do zgłoszonych potrzeb. – Mój zespół przygotuje rekomendacje dla ministra obrony, a decyzje o polskim udziale zapadną w marcu – podkreślił prof. Pacek. Prawdopodobnie wcześniej na Ukrainę uda się około ośmioosobowy zespół, by na miejscu dokładnie poznać zarówno potrzeby tamtejszej armii, jak i możliwości prowadzenia szkoleń.


Po wybuchu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego Kijów wycofał się z planów profesjonalizacji armii i rozpoczął nabór do wojska. Ma on objąć około 100 tys. osób. – Nasi doświadczeni podoficerowie służą obecnie na wschodzie Ukrainy i brakuje nam kadr do szkolenia poborowej armii. Mamy nadzieję, że NATO pomoże nam wypełnić tę lukę. Taka pomoc będzie dla nas nieoceniona – powiedział gen. Tolok, dyrektor Departamentu Edukacji Wojskowej ukraińskiego MON. Jak przyznali dzisiaj ukraińscy wojskowi, armia ma problem z szybkim uzupełnieniem stanu jednostek na wschodzie Ukrainy, bo decyzją rządu na te tereny nie są na razie wysyłani poborowi, lecz jedynie żołnierze kontraktowi.

Plany wysłania NATO-wskich instruktorów na Ukrainę (mówił o tym w tym tygodniu m.in. David Cameron, premier Wielkiej Brytanii) wywołały zdecydowaną reakcję Rosji, która oskarżyła rząd w Kijowie o łamanie ustaleń z Mińska. Zarzuty te odpierał dzisiaj generał Tolok. – Ministerstwo Obrony Ukrainy uważa, że NATO-wska pomoc w organizacji szkolenia podoficerów nie narusza porozumień pokojowych i nie może być wykorzystana jako pretekst do eskalacji konfliktu na wschodzie naszego kraju – powiedział szef ukraińskiej delegacji.

Programy DEEP (Defence Education Enhancement Programme) to szkoleniowe programy NATO, których celem jest wsparcie rozwoju szkolnictwa wojskowego w państwach spoza Sojuszu. Obecnie jest realizowanych 14 takich projektów, m.in. w Gruzji, Armenii i Mołdowie.

MC

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1425051660
>Polska będzie szkolić ukraińskich żołnierzy?< Niech nas pan Bóg broni!
A3-67-49-2A

Darłowo czeka na śmigłowce
 
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Defense Without Politics
Pretorianie na Mazurach
Podziemna potęga
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Chciałem walczyć z Niemcami
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Krwawe walki o Monte Cassino
Double Eagle po nowemu
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Własne interesy Europy
They Train Together, They Fight Together
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Nowy wiceminister w MON
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Stulatka hydrografia
Nauka zimowego pływania
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Symulatory strzelań Rosomaków
Śmierć bohatera
We Are All Darfur
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Iran uderza w USA
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Arsenał Iranu
Rozpoznają skażenie Rosomaków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe po nowemu
For the Right Cause
Rywalizacja strzelców wyborowych
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
JWK z odznaką pamiątkową
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Ważka bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO