moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Northern Coasts”: okręty opuściły Turku

Na północy Europy doszło do konfliktu dwóch państw. Wzrosło zagrożenie terroryzmem i piractwem. W rejon wysłane zostają międzynarodowe siły, które zadbają o bezpieczeństwo. Dziś rozpoczęło się „Northern Coasts”, jedno z największych w tym roku ćwiczeń na Bałtyku. Port w fińskim Turku opuściło 50 okrętów, wśród nich trzy polskie trałowce i dwa niszczyciele min.


– Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, na morzu pozostaniemy przez dwa tygodnie. Pogoda jest dobra, prognozy pomyślne – mówi st. mar. Sebastian Antoniewski z załogi niszczyciela min ORP „Flaming” i dodaje, że program ćwiczeń jest bardzo napięty. – Będziemy szukać min ćwiczebnych rozmieszczonych przez siły przeciwnika, odpierać ataki terrorystów operujących z niewielkich łodzi, współdziałać z samolotami – zapowiada.

ORP „Flaming” od sierpnia wchodzi w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO i będzie jednym z pięciu polskich okrętów, które wezmą udział w „Northern Coasts 2014”. W ćwiczenia zaangażowanych będzie trzy tysiące marynarzy i żołnierzy z 14 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego lub krajów, które z nim współpracują. W zadaniach na Bałtyku weźmie udział 50 okrętów, samoloty i śmigłowce.

Film: SNMCMG1

Scenariusz zakłada, że na północy Europy doszło do konfliktu między dwoma fikcyjnymi państwami. W efekcie wzrosło zagrożenie terroryzmem, piractwem, aktywniejsi stali się przemytnicy. W niespokojny rejon wysłane zostają międzynarodowe siły, które mają zapobiec eskalacji konfliktu i dbać o bezpieczeństwo żeglugi. – Dla naszej grupy to doskonały test reagowania na sytuacje kryzysowe – podkreśla kmdr por. Giedrius Premeneckas, litewski oficer, który dowodzi Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO.

Załogi okrętów, które biorą udział w ćwiczeniach meldowały się w fińskim Turku od kilku dni. – Wejście do portu trwało sześć godzin, a trasa wiodła przez archipelag niewielkich wysepek. Pojawienie się okrętów wywołało niemałe zainteresowanie. Po drodze na przykład towarzyszyło nam wiele jachtów i motorówek – mówi st. mar. Antoniewski.


W weekend rozpoczęła się tak zwana portowa faza ćwiczenia. Same okręty zacumowane na rzece Aurajoki zostały otwarte dla zwiedzających. W ciągu dwóch dni ich pokłady zwiedziło 75 tysięcy osób – informują organizatorzy ćwiczeń. Dziś wczesnym rankiem okręty podzielone na trzy grupy zaczęły opuszczać port w Turku. Zgodnie z planem, ostatnie wyszły w morze około południa.

Ćwiczenia pod kryptonimem „Northern Coasts” odbywają się od 2007 roku. Początkowo za ich organizację odpowiadali Niemcy, potem obowiązek ten przejęło od nich NATO. Finlandia jest po raz drugi gospodarzem przedsięwzięcia. Polska marynarka wojenna w „Northern Coasts” bierze udział regularnie. W ubiegłym roku u wybrzeży Szwecji ćwiczył okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, który był wówczas jednostką flagową Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. mar. Sebastian Antoniewski

dodaj komentarz

komentarze


Iranian Chess Game
 
Osa na patrole
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Zmarł trzeci z rannych saperów
Bożeny do modyfikacji
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Klasy wojskowe po nowemu
Kolejne Raki dla wojska
Raki strzelały na Bałkanach
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowa misja i nowy sprzęt
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Gavia na Atlantyku
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wyjątkowa operacja minerów
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Groty i VIS-y dla armii
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rusza budowa szpitala w Legionowie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
W drodze po zwycięstwo
Wojskowe szkolenie dla studentów
Niezwyciężeni znowu trenują
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Trening medyczny przed misją
Nowy wiceminister w MON
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Sosnkowski przywrócony
Cienka niebieska linia
68W znaczy ratownik
Lotem przeciw bolszewikom
Rozpoczynamy nową erę
Wsparcie dla saperów
Jani, cudem ocalony
Fort zagłady
68W Means Lifesaver
Życie po zdjęciu munduru
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Snajper walczy także z wiatrem
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Niechciany traktat
Wypadek saperów
Wabik z WAT-u
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
„Albatros” już na wodzie
Rescue Like You Would in a War
Na strzelnicy w szczytnym celu
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Thin Blue Line

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO