moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydencka ustawa o dowodzeniu armią w czasie wojny

Jasne określenie kompetencji Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zadań kandydata na to stanowisko – to najważniejsze zmiany, jakie znajdą się w projekcie ustawy o kierowaniu armią w czasie wojny. Inicjatywę legislacyjną w tej sprawie zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski.


Zmiany opracowane przez prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego są związane z reformą systemu dowodzenia, która weszła w życie 1 stycznia 2014 roku. W ustawie wprowadzającej reformę zapisano, że w czasie pokoju armią dowodzi dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, a za misje i działania w czasie kryzysu jest odpowiedzialny dowódca operacyjny. Ustawa określiła rolę i zadania obu tych stanowisk, natomiast obecna inicjatywa prezydencka dotyczy kompetencji NDSZ oraz kandydata wyznaczanego na to stanowisko. – Obecnie prowadzone prace mają na celu doprecyzowanie przepisów kompetencyjnych i zadaniowych, których przyjęcie zwiększyłoby skuteczność przygotowywania określonych organów do kierowania obroną państwa oraz usprawniałoby sam proces kierowania obroną – tłumaczy gen. Stanisław Koziej, szef BBN.

Prezydent proponuje, by kandydat na naczelnego dowódcę w ramach przygotowań do pełnienia swojej funkcji uczestniczył w ćwiczeniach i grach strategicznych, planowaniu operacyjnego użycia sił zbrojnych w czasie wojny oraz w przygotowaniu wojennego systemu dowodzenia siłami zbrojnymi.

W nowelizacji znajdzie się też przepis, zgodnie z którym NDSZ będzie dowodził tylko tą częścią sił zbrojnych, które będą bronić państwa. – Oczywiście w skrajnej sytuacji wojny totalnej mogą to być nawet całe siły zbrojne, ale nie zawsze i regulacja prawna musi to uwzględniać – podkreśla gen. Koziej.

Zmianie ulegnie też przepis, który mówi, że minister obrony narodowej pełni wobec naczelnego dowódcy jedynie funkcję doradczą. To – jak przypomina prezydent – jest sprzeczne z ideą cywilnej kontroli nad wojskiem. Dlatego w nowelizacji ma się znaleźć zapis mówiący o tym, że „Naczelny Dowódca SZ ma podlegać bezpośrednio Prezydentowi RP, który w czasie wojny kieruje obroną państwa (we współdziałaniu z Radą Ministrów)”.

Wprawdzie reforma kierowania i dowodzenia armią wskazała na Sztab Generalny WP jako podstawowy organ pomocniczy dla władz państwa zarówno w czasie pokoju, jak i wojny, jednak niektóre przepisy określające zasady funkcjonowania SGWP pozostały niesprecyzowane. Prezydent chce więc, by w ustawie zapisać, że szef Sztabu powinien wykonywać zadania dotyczące dowodzenia operacyjnego w obronie państwa bezpośrednio na rzecz prezydenta, który kieruje obroną. Natomiast w czasie pokoju będzie podlegał bezpośrednio ministrowi obrony.

Propozycje prezydenta wiążą się z koniecznością wprowadzenia zmian w kilku ustawach: o stanie wojennym, o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych oraz w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Sejm i Senat zajmą się dokumentem najprawdopodobniej dopiero po wakacjach parlamentarnych.

JT

autor zdjęć: Dariusz Kudlewski

dodaj komentarz

komentarze

~Trock
1404422940
Już bardziej tego skomplikować nie było można. Chyba tylko po to, aby przeciwnik się nie połapał. Gorzej, bo i wojskowi już tego nie pojmują !!! "Państwo istniejące w teorii"-jak mawiał Panicz Sienkiewicz, to i schizofreniczna struktura SZ RP.
7A-70-FF-91
~scooby
1404396540
~trebor19 - nie w NATO. ~Dario - generalny
39-FF-C3-6D
~Dario
1404382740
Czy jak wpadają do nas z wizytą "zielone ludziki" to decyzje podejmuje dowódca generalny czy operacyjny ? Jak wiemy w Krymie stan wojenny nigdy nie został ogłoszony, dlatego czasem trudno jednoznacznie stwierdzić czy walczymy czy politykujemy
F6-73-DD-8D
~trebor19
1404342840
Myślę że jednak pełna władza nad całością sił zbrojnych to jedyne sensowne rozwiązanie. Nie może być tak że NDSZ musi konsultować swoje decyzje z kimkolwiek.Jeśli w grę wchodzi obrona ojczyzny to jakiekolwiek zasady pragmatyzmu wojskowego powinny iść na bok. Jeden Wódz Naczelny (kontrolowany przez władzę cywilną) ,to najlepszy wybór.
0D-31-54-7F

Irańskie szachy
 
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Przetrwać do świtu
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Defendery 2019 – część 4
A Torn Subcontinent
Rok Żelaznej Dywizji
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Thin Blue Line
Większe dotacje na budowę strzelnic
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Polska nie pozostanie osamotniona
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Umarły dla świata
Sprawdzają Brutusa
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Chorwacki test polskich kadetów
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Jedna misja, jeden zespół
Wrzesień ’39 na południu Polski
Kosmiczny gość
Zapal światło dla ofiar Katynia
Głos (z) płonącej Warszawy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Defendery 2019 – część 3
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Historia Liberatora wyjaśniona
Iranian Chess Game
Terytorialsi na wysokościach
Polskie firmy na targach w Londynie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Walka i dyplomacja
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Robot” w akcji
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Śląskie sceny z życia
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Cienka niebieska linia
Samochód do desantowania
Warszawa – miasto nieujarzmione
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe po nowemu
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Nowa misja i nowy sprzęt
Oko na Europę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO