moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydencka ustawa o dowodzeniu armią w czasie wojny

Jasne określenie kompetencji Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zadań kandydata na to stanowisko – to najważniejsze zmiany, jakie znajdą się w projekcie ustawy o kierowaniu armią w czasie wojny. Inicjatywę legislacyjną w tej sprawie zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski.


Zmiany opracowane przez prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego są związane z reformą systemu dowodzenia, która weszła w życie 1 stycznia 2014 roku. W ustawie wprowadzającej reformę zapisano, że w czasie pokoju armią dowodzi dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, a za misje i działania w czasie kryzysu jest odpowiedzialny dowódca operacyjny. Ustawa określiła rolę i zadania obu tych stanowisk, natomiast obecna inicjatywa prezydencka dotyczy kompetencji NDSZ oraz kandydata wyznaczanego na to stanowisko. – Obecnie prowadzone prace mają na celu doprecyzowanie przepisów kompetencyjnych i zadaniowych, których przyjęcie zwiększyłoby skuteczność przygotowywania określonych organów do kierowania obroną państwa oraz usprawniałoby sam proces kierowania obroną – tłumaczy gen. Stanisław Koziej, szef BBN.

Prezydent proponuje, by kandydat na naczelnego dowódcę w ramach przygotowań do pełnienia swojej funkcji uczestniczył w ćwiczeniach i grach strategicznych, planowaniu operacyjnego użycia sił zbrojnych w czasie wojny oraz w przygotowaniu wojennego systemu dowodzenia siłami zbrojnymi.

W nowelizacji znajdzie się też przepis, zgodnie z którym NDSZ będzie dowodził tylko tą częścią sił zbrojnych, które będą bronić państwa. – Oczywiście w skrajnej sytuacji wojny totalnej mogą to być nawet całe siły zbrojne, ale nie zawsze i regulacja prawna musi to uwzględniać – podkreśla gen. Koziej.

Zmianie ulegnie też przepis, który mówi, że minister obrony narodowej pełni wobec naczelnego dowódcy jedynie funkcję doradczą. To – jak przypomina prezydent – jest sprzeczne z ideą cywilnej kontroli nad wojskiem. Dlatego w nowelizacji ma się znaleźć zapis mówiący o tym, że „Naczelny Dowódca SZ ma podlegać bezpośrednio Prezydentowi RP, który w czasie wojny kieruje obroną państwa (we współdziałaniu z Radą Ministrów)”.

Wprawdzie reforma kierowania i dowodzenia armią wskazała na Sztab Generalny WP jako podstawowy organ pomocniczy dla władz państwa zarówno w czasie pokoju, jak i wojny, jednak niektóre przepisy określające zasady funkcjonowania SGWP pozostały niesprecyzowane. Prezydent chce więc, by w ustawie zapisać, że szef Sztabu powinien wykonywać zadania dotyczące dowodzenia operacyjnego w obronie państwa bezpośrednio na rzecz prezydenta, który kieruje obroną. Natomiast w czasie pokoju będzie podlegał bezpośrednio ministrowi obrony.

Propozycje prezydenta wiążą się z koniecznością wprowadzenia zmian w kilku ustawach: o stanie wojennym, o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych oraz w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Sejm i Senat zajmą się dokumentem najprawdopodobniej dopiero po wakacjach parlamentarnych.

JT

autor zdjęć: Dariusz Kudlewski

dodaj komentarz

komentarze

~Trock
1404422940
Już bardziej tego skomplikować nie było można. Chyba tylko po to, aby przeciwnik się nie połapał. Gorzej, bo i wojskowi już tego nie pojmują !!! "Państwo istniejące w teorii"-jak mawiał Panicz Sienkiewicz, to i schizofreniczna struktura SZ RP.
7A-70-FF-91
~scooby
1404396540
~trebor19 - nie w NATO. ~Dario - generalny
39-FF-C3-6D
~Dario
1404382740
Czy jak wpadają do nas z wizytą "zielone ludziki" to decyzje podejmuje dowódca generalny czy operacyjny ? Jak wiemy w Krymie stan wojenny nigdy nie został ogłoszony, dlatego czasem trudno jednoznacznie stwierdzić czy walczymy czy politykujemy
F6-73-DD-8D
~trebor19
1404342840
Myślę że jednak pełna władza nad całością sił zbrojnych to jedyne sensowne rozwiązanie. Nie może być tak że NDSZ musi konsultować swoje decyzje z kimkolwiek.Jeśli w grę wchodzi obrona ojczyzny to jakiekolwiek zasady pragmatyzmu wojskowego powinny iść na bok. Jeden Wódz Naczelny (kontrolowany przez władzę cywilną) ,to najlepszy wybór.
0D-31-54-7F

Jałta była zdradą naszych sojuszników
 
Krwawe walki o Monte Cassino
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Double Eagle po nowemu
Chciałem walczyć z Niemcami
Biało-Czerwoni Jej Królewskiej Mości
Klasy wojskowe po nowemu
Obradowała Rada Gabinetowa
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Własne interesy Europy
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Noc deportacji
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Nauka latania
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
We Are All Darfur
ORP „Orzeł” – sonar do naprawy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
They Train Together, They Fight Together
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Podziemna potęga
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Nowy wiceminister w MON
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Umowa na Harpie podpisana!
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
O Patriotach na WAT
Szturmani na Lipie
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Iran uderza w USA
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zagłada Parośli
USA nie zacznie wojny z Iranem
F-35 – polska Harpia
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Arsenał Iranu
Cenni pracownicy w mundurach
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Defense Without Politics
Żyj zdrowiej
Sowieci w lodowej pułapce
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Czerwoni w odwrocie
Obronny „Brave Band”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Mundurowi razem chcą wspierać mieszkańców
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Centrum dla Viperów w Łodzi?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO