moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe dowództwa rozpoczynają pracę

Dziś wchodzą w życie przepisy wprowadzające reformę dowodzenia i kierowania armią. Wojsko zamiast dotychczasowych kilku dowództw ma teraz dwa: generalne z inspektoratami i operacyjne. To od dziesięcioleci jedna z najważniejszych reform w polskiej armii.


– To zmiany, które dostosowują system dowódczy do realnych potrzeb i zadań stojących przed siłami zbrojnych – mówił prezydent Bronisław Komorowski, gdy w lipcu 2013 roku podpisywał ustawę.

Zmiana struktur dowodzenia to m.in. wynik wprowadzenia armii zawodowej i zmniejszenia liczby żołnierzy do 100 tysięcy. Najważniejszymi celami reformy są konsolidacja systemu dowodzenia, zmniejszenie liczby centralnych dowództw oraz wprowadzenie takich samych struktur w czasie pokoju i wojny.

Od dziś wojsko polskie ma dwa strategiczne dowództwa: generalne i operacyjne. Na czele tego pierwszego stanął generał broni pilot Lech Majewski. Drugim dowodzi gen. broni Marek Tomaszycki. Obu oficerów na stanowiska w grudniu mianował prezydent.

– Od początku skupimy się na zgrywaniu nowego systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Czeka nas doskonalenie struktur organizacyjnych i uzupełnianie dokumentów. Jednocześnie sprawdzamy już, jak nowy system działa w praktyce. W grudniu na przykład, w celach szkoleniowych, uruchomiliśmy połączone centrum operacyjne nowego dowództwa – mówi gen. broni pil. Lech Majewski, stojący na czele Dowództwa Generalnego. Od dziś jest ono odpowiedzialne za kierowanie wojskami w czasie pokoju.

REKLAMA

Dowódcę generalnego w codziennej pracy wspierać będzie personel inspektoratów, które powstały w miejsce zlikwidowanych samodzielnych dowództw poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. W sumie jest ich sześć (Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Rodzajów Wojsk i Szkolenia), a do głównych ich zadań należy m.in. planowanie i organizowanie szkolenia wojsk, wyznaczanie kierunków doskonalenia zawodowego dla poszczególnych specjalności wojskowych oraz podejmowanie decyzji np. o wymogach wyposażenia jednostek wojskowych. – Przed nami na pewno dużo zadań, wymagających zaangażowania i zmiany mentalności. Wiem, że odniesiemy sukces, bo w Dowództwie służą i pracują starannie dobrani żołnierze i pracownicy wojska – dodaje generał Majewski.

Drugie z Dowództw – Operacyjne – nadal będzie odpowiadać głównie za misje zagraniczne i kontynuować zadania dotyczące obrony granicy powietrznej i granicy morskiej. Jednocześnie jednak zajmie się kwestią operacyjnego kierowania wojsk w miejsca kryzysów i konfliktów. – Zmieniła się nasza struktura, a także kompetencje i uprawnienia. Dowództwo będzie spełniało funkcję „sztabu polowego”. Będzie odpowiedzialne za przygotowanie Stanowiska Dowodzenia Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych oraz dowodziło siłami zbrojnymi i elementami układu pozamilitarnego – mówi gen. broni Tomaszycki.

Dowódca operacyjny podkreśla, że wprowadzenie w życie reformy jest dopiero początkiem poważnych zmian. – Czekają nas zmiany dotyczące dokumentacji, proceduralne, systemowe, także te związane z wojennym systemem dowodzenia – wylicza generał.

W wyniku reformy nową rolę zyskał też Sztab Generalny WP. Od dziś będzie on organem doradczym i planistycznym, a do jego zadań będzie należeć m.in. ustalanie długoterminowych strategii dla polskiej armii.

Zespół ds. opracowania koncepcji nowego systemu kierowania i dowodzenia powstał w 2011 roku. Pod koniec kwietnia 2012 odbyła się narada w Karwicach, która zakończyła działalność zespołu. Jej efektem było wypracowanie koncepcji Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi.
We wrześniu 2012 roku rozpoczęły się prace nad przygotowaniem projektu o zmianie ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw.
Ustawę wprowadzającą reformę dowodzenia i kierowania armią prezydent Bronisław Komorowski podpisał 22 lipca 2013 roku.
PG

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1388575140
Nareszcie rządzimy jak u siebie.
DB-A6-73-01

Army of Medics
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 kończą misję w Estonii
Patrioty z polskimi przyczepami
NATO walczy z koronawirusem
Nowy wiceminister w MON
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Polskie porty bardziej otwarte
MBDA w walce o „Narew”
Wojsko przeciw wirusowi
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Amerykanie odmładzają F-16
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Podchorążowie za sterami Bielików
Pracowity tydzień flotylli
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Gotowi na „Defendera”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Poszukiwania Magneto
Agent w generalskich szlifach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Specjalsi świętują
Przeciwlotnicza Sona
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Pilot F-16 oślepiony laserem
Partyzanci rozgromili ubeków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sukcesy sportowców w mundurach
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Rubiny w walce z epidemią
Obradowała Rada Gabinetowa
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Widzieć i nie być widzianym
Online z mistrzami sportu
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Na misjach święta inne niż zwykle
Co z tegorocznym MSPO?
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Na zakupy do sklepu AMW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO