moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia kupi systemy zarządzania walką

Dzięki nim dowódcy na bieżąco wiedzą, co dzieje z żołnierzami w terenie, znają ich dokładną pozycję, liczbę rannych czy zapasy amunicji. Gdy zajdzie potrzeba, mogą natychmiast wysłać posiłki lub pomoc medyczną. Wszystko dzięki sieciocentrycznym systemom wsparcia dowodzenia typu C4ISR. W polskiej armii, jako pierwsi mają być w nie wyposażeni żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.


– Chcemy przełamać wszystkie bariery, które mieliśmy i uruchomić w najbliższym czasie proces pozyskania systemu wsparcia dowodzenia w oparciu o polski potencjał przemysłowy – zapowiedział wiceminister obrony Czesław Mroczek, który odwiedził dziś 17 Brygadę Zmechanizowaną.

Polska armia należy do nielicznych, które jeszcze nie wprowadziły w jednostkach szczebla taktycznego wojsk lądowych systemu wsparcia dowodzenia. C4ISR to akronim angielskich słów: Command, Control, Communication, Computers, Intelligence, Surveillance, Reconnaissance. Ich tłumaczenie na język polski: dowodzenie, kontrola, łączność, komputery, wywiad, obserwacja i rekonesans, wskazuje obszary, w których systemy wsparcia dowodzenia działają.

Dzięki nim żołnierze otrzymują (z odpowiedniego szczebla dowodzenia) nie tylko rozkazy, informacje o wysłanym wsparciu, zaopatrzeniu czy pomocy medycznej, ale również dane rozpoznawcze, np. z bezzałogowców lub ostrzeżenia o planowanych zasadzkach, które zdobył wywiad.

Ponieważ systemy typu BMS (battle management system), bo tak nazywa się często systemy C4ISR, zapewniają szerokopasmową komunikację w obie strony, nawet pojedynczy żołnierze mogą prowadzić „rozpoznanie” wysyłając np. do sztabu dane, np. filmy lub zdjęcia.

W takie systemy ma zostać w niedługim czasie wyposażona polska armia. Plan Modernizacji Technicznej na lata 2013-2022 przewiduje, iż do 2022 roku na systemy wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki wydamy prawie 6 miliardów złotych.

Jako pierwszy „ucyfrowiony” ma być batalion zmotoryzowany z 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Wiceminister Czesław Mroczek zapowiedział, że postępowanie w sprawie pozyskania BMS ruszy w najbliższych tygodniach. Dodał, że wizyta w Międzyrzeczu to okazja, by omówić oczekiwania żołnierzy wobec systemu oraz doświadczeń, jakie zebrali podczas misji zagranicznych.


Przed spotkaniem z żołnierzami wiceminister Czesław Mroczek odwiedził dwa polskie zakłady zbrojeniowe WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego i Teldat z Bydgoszczy. Oba zajmują się pracami rozwojowymi nad systemami wsparcia dowodzenia C4ISR. Po spotkaniach z twórcami systemu dowodzenia i kierowania artylerią Topaz (WB Electronics) oraz sieciocentrycznej platformy teleinformatycznej Jaśmin (Teldat) wiceszef MON podkreślał: – Wizyty w tych firmach utwierdziły mnie w przekonaniu, że w naszym kraju jest potencjał, aby zintegrować posiadane przez nas systemy dowodzenia i siłami naszych inżynierów wprowadzić do wyposażenia jednostek zmechanizowanych system zarządzania walką klasy BMS.

– Siły jednostki nie liczy się dzisiaj liczbą posiadanych czołgów, ale w szybkości zdobywania, przetwarzania i przekazywania informacji – podkreślał gen. bryg. Rajmund Andrzejczak, dowódca 17 Brygady, która należy do najnowocześniejszych jednostek wojsk lądowych i nazywana jest „cyfrową” brygadą.

Program operacyjny pod kryptonimem „Zintegrowane systemy wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki – C4ISR” jest jednym z czternastu projektów ujętych w ramach rządowego programu wieloletniego „Priorytetowe zadania modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programów operacyjnych”. W jego ramach pozyskiwane będą m.in.:
– Zintegrowane Systemy Dowodzenia i Kierowania Środkami Walki, integrujące systemy rozpoznania, rażenia ogniowego i logistyki;
– Mobilne Moduły Stanowisk Dowodzenia;
– wozy dowodzenia i wozy dowódczo-bojowe oraz system monitorowania położenia wojsk własnych w pododdziałach wyposażonych w KTO ROSOMAK;
– taktyczne systemy transmisji danych;
– systemy obrony przed cyberatakami;

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel, Teldat

dodaj komentarz

komentarze

~Sebs
1501069980
Amerykanie już instalują nasz system FONET i uważają go za światową elite a my oczywiście dalej nie mamy i mon jak zwykłe uwalił najnowsze dziecko wb electronic.
1F-0A-2B-20
~Scooby
1401262440
Nie szło by opracować systemu rozpoznania podobnego do Ostrygi ale części lądowej ? Wkopać sonary w istotne miejsca przy granicy oraz wzdłuż węzłów komunikacyjnych , spodziewanych kierunków natarcia tak aby uzupełniały , bądź zastępowały systemy optyczne. Bardziej nowoczesne ale na wzór tego 13.17 : https://www.youtube.com/watch?v=aqT2kvOSkk8&list=FLn9QoJ2hmzqO-nqPAdkyKhA&index=2 p.s. Ciężko przeprowadza się natarcie z świadomością, że przeciwnik wszystko słyszy.
B0-03-BD-B9
~ja
1401233160
To ładnie że zakupią ale w dalszym ciągu nie przekłada się to na siłę uderzeniową polskiej armii. Szkoda.
C2-BD-21-F3

O Patriotach na WAT
 
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Defense Without Politics
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Żyj zdrowiej
Klasy wojskowe po nowemu
Własne interesy Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowy wiceminister w MON
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
We Are All Darfur
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Stulatka hydrografia
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Nauka zimowego pływania
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Podziemna potęga
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Ważka bliżej
Krwawe walki o Monte Cassino
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Symulatory strzelań Rosomaków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Czerwoni w odwrocie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Darłowo czeka na śmigłowce
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
They Train Together, They Fight Together
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
USA nie zacznie wojny z Iranem
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
For the Right Cause
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Iran uderza w USA
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Obradowała Rada Gabinetowa
Chciałem walczyć z Niemcami
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Jałta była zdradą naszych sojuszników
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Rywalizacja strzelców wyborowych
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Szturmani na Lipie
Arsenał Iranu
Double Eagle po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO