moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Brudne wojny. Współczesna taktyka

Na Ukrainie rosyjskie siły specjalne dokonały ukrytej agresji, uderzając w podstawy jej funkcjonowania, terroryzując funkcjonariuszy i mieszkańców. To prawdziwa brudna wojna i przykład wykorzystania sił specjalnych – uważa gen. Roman Polko, były dowódca GROM-u, autor kilku książek, m.in. ostatnio wydanej, napisanej wspólnie z żoną Pauliną Polko, „Szefologiki, czyli logiki szefowania”.

Kilka tygodni temu na polskim rynku ukazała się publikacja Jeremy’ego Scahilla „Brudne wojny”. Autor ostro ocenia w niej siły specjalne, które walcząc z terroryzmem, często nie przestrzegają norm i zasad obowiązujących w międzynarodowym prawie. Amerykanie samobiczują się, jednak prawdziwa brudna wojna ma miejsce na terenie Ukrainy, gdzie rosyjskie siły specjalne dokonały ukrytej agresji na obce państwo, uderzając w podstawy jego funkcjonowania, terroryzując funkcjonariuszy i mieszkańców, budując V kolumnę oraz zastraszając tych, którzy stawiają opór. Wspierają je regularne siły, które uczestnicząc w manewrach na granicy, dają realne poczucie, że w każdej chwili mogą wkroczyć na terytorium Ukrainy. Ale to siły specjalne – w tym przypadku pozbawione oznak przynależności do armii, którą reprezentują – są tymi, którzy wykonują całość roboty.

Co to dla nas oznacza? Że kierunek, który przyjęliśmy kilka lat temu, stawiając na rozwój sił specjalnych i tworząc z nich oddzielny rodzaj wojsk, równorzędny z wojskami lądowymi, siłami powietrznymi i marynarką wojenną, był właściwą drogą rozwoju polskiej armii. Rosjanie robią dzisiaj dokładnie to samo – gromadzą jednostki specjalne pod jednym dowództwem, wydzielają je z regularnych wojsk. Spójny system szkolenia oznaczał przełom w rozwoju polskich sił specjalnych. Świadczą o tym także sukcesy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca i GROM-u w Afganistanie oraz wyrazy uznania napływające od dowódców tej misji. Szkoda, że reforma narodowego systemu dowodzenia zatrzymała proces elitaryzacji naszych sił specjalnych. A naprawdę mamy być z czego dumni: JWK z Lublińca swoim wyszkoleniem nie ustępuje dzisiaj GROM-owi, Formoza rozwija się jak nigdy w swojej historii, powstały jednostki „Agat” i „Nil”. W NATO jesteśmy odpowiedzialni za siły specjalne. Takiej szansy nie można zaprzepaścić. Nasze siły specjalne zapracowały na to, aby je specjalnie traktować.

REKLAMA

gen. dyw. rez. Roman Polko
były dowódca GROM-u, autor kilku książek, m.in. ostatnio wydanej, napisanej wspólnie z żoną Pauliną Polko, „Szefologiki, czyli logiki szefowania”

dodaj komentarz

komentarze

~paulzuk
1400973660
Jeremy Scahill (przypomina mi Sylwestra Latkowskiego) wydał przed "Brudnymi Wojnami" książkę nt. Blackwater, opisując w wyjątkowo polityczny sposób rozwój firm prywatnych wojskowych kontraktorów (ang. PMC). Była ona odczytana, pomimo pewnych pozytywów, jako atak na Erik'a Prince, (właściciela wtedy Blackwater, potem Xe. Teraz firma nazywa się Academi, Brigadier General (ret.) Craig Nixon został jej CEO w 2012), jego polityczne poglądy i jego społeczny rodowód jak i administrację i samego prezydenta Bush'a. "Brudne Wojny" jest również w moim mniemaniu polityczną manipulacją, biorąc pod uwagę m. in. zdziwienie jej autora istnieniem i funkcjonowaniem JSOC - wtedy pod William'em McRaven, (wystarczyło gdyby sprawdził Wikipedię) jak i wyraźne próby manipulacji widza. Produkt medialny, bo trudno nazwać to dokumentem, a funkcjonuje jako książka i połączony z nią film, oraz seria towarzyszących mu zjadliwych "wykładów" - część z nich dostępna na yt, wymierzony jest tym razem nie w urzędującego prezydenta i jego administrację (jak w przypadku Blackwater) a bezpośrednio w struktury armii USA i wywiad. J. Scahill znany jest ze swoich lewicowych poglądów, i mimo części publiki nie odmawiającej mu dotknięcia istotnych problemów, trudno jego ostatnią produkcję traktować bardziej poważnie niż quasi-dokumenty Michael'a Moore. Sytuacja na Ukrainie wymaga szerszej analizy, i nic mniej nie oczekuję od p. R. Polko, biorąc pod uwagę zaangażowanie USA i Victorii Nuland, rzecznika DoS (Dept. Stanu), tak przemilczane przez media głównego nurtu (słynna już wyciekła rozmowa, z której media "wycieły sobie" TYLKO zwrot "Pieprzyć UE". Mimo naszego zaangazowania w sojusz z US, uważam, że czasy politycznej poprawności w komentarzch czy analizach poważnych komentatorów kalibru gen. Polko powinny przeminąć wraz z komuną. Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie uważam, że Rosja zachowuje się dobrze, po prostu uwazam, że czytelnicy zasługują na pełniejszy obraz sytuacji. Pozdrawiam.
8E-0D-50-0A
~pieśńżeńcy
1398871440
czyli sukces w brudnej - jak uważa sam autor - wojnie ma być argumentem za tym, żebyśmy i my byli w stanie równie skutecznie się brudzić?
62-5C-1D-1D

Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
 
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wojsko przeciw wirusowi
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Powstaną kolejne strzelnice
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Informacja Prasowa
Kajmany na gąsienicach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ogromne zainteresowanie Soną
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Kim przekracza granice
Weterani w pasiece
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Fordy, a nie Nissany
Ubiory ochronne z Maskpolu
Prezydent Duda jedzie do USA
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Testament Polski Walczącej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 kończą misję w Estonii
Żołnierze w sztafecie pomocy
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Laserowa artyleria US Army
Byli specjalsi mogą wracać do służby
„Defender” – pracowity poligon saperów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Most do współpracy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wyzwania polskiej prezydencji
Współzawodnictwo rozwija
Ofensywa Tuchaczewskiego
Amerykanie odmładzają F-16
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Prezydent z wizytą w Drawsku
Groty z granatnikiem
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
16 sekund Liberatora
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Z menażką na wakacje
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Online z mistrzami sportu
Polskie porty bardziej otwarte

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO