moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
15 lat Polski w NATO

12 marca 1999 roku w Bibliotece Harry'ego Trumana w Independence w amerykańskim stanie Missouri Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do NATO. – To jedna z ważniejszych dat w naszej historii, a 15 lat obecności w Sojuszu to jakościowy skok dla naszej armii – mówił w jednym z wywiadów Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. W całej Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające tę rocznicę. Główne obchody zorganizowano w Warszawie na Placu marsz. Józefa Piłsudskiego.


Prezydent uczcił nasze 15-lecie w Sojuszu


Trudno wyobrazić sobie mocniejsze gwarancje naszego bezpieczeństwa niż przynależność do najpotężniejszego sojuszu świata – powiedział prezydent Bronisław Komorowski przed Grobem Nieznanego Żołnierza podczas uroczystości z okazji 15-lecia przystąpienia Polski do NATO. Rocznicę tę obchodzono też w całej Polsce na piknikach, paradach i koncertach.

Polska flaga w NATO


12 marca 1999 roku, Independence w USA. W samo południe szef polskiej dyplomacji Bronisław Geremek przekazuje sekretarz stanu Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Od tego momentu Polska staje się członkiem NATO. – Skończyła się dla nas zimna wojna – powiedział wówczas szef MSZ. Cztery dni później przed Kwaterą Główną NATO w Brukseli załopotała polska flaga.

Czas zdrowych proporcji


Sojusz po Afganistanie musi w większym stopniu niż przez ostatnie 10 lat konsolidować się wokół swej podstawowej funkcji – obrony kolektywnej. Poczucie bezpieczeństwa w domu jest bowiem wartością samą w sobie – mówi w rozmowie z miesięcznikiem „Polska Zbrojna” prezydent Bronisław Komorowski, zwierzchnik sił zbrojnych.

Tomasz Siemoniak o przyszłości Sojuszu

We wrześniu w Wielkiej Brytanii odbędzie się szczyt NATO. Postaramy się tam odpowiedzieć na pytania, jak Sojusz ma wyglądać do 2020 roku. Polskie postulaty są jasne. Oczekujemy, że NATO będzie skoncentrowane na przygotowywaniu się do obrony swoich członków – mówi Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.

„Hombre, jesteście w NATO”

Nasze wejście do NATO przełamało ustalenia z Jałty i Poczdamu, które doprowadziły do podziału Europy. Początkowo największym wyzwaniem był język angielski. Jego znajomość wśród starszej kadry była – mówiąc dyplomatycznie – mizerna. Żołnierze podjęli jednak ten wysiłek – mówi w rozmowie z miesięcznikiem „Polska Zbrojna” były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Generał Gocuł: mamy silną pozycję w NATO

Jeden z dowódców armii państw NATO powiedział mi ostatnio, że gdyby miał iść w bój, to po swojej lewej stronie chciałby mieć polskich żołnierzy. Po chwili dodał, że na prawej flance też chciałby mieć Polaków – mówi gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Jakie wyzwania stoją przed NATO

Sojusz w większym stopniu niż do tej pory musi być przygotowany do reagowania na wojnę bezpośrednią, konflikt zbrojny w środku Europy. W kontekście zbliżającego się szczytu NATO, należy dobrze zdefiniować jego rolę i zadania wobec takich wyzwań – mówi gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Zaczęliśmy oddychać dwoma płucami

To była wzruszająca chwila, gdy przed Kwaterą Główną NATO w Brukseli na maszt wjeżdżała polska flaga narodowa. Pamiętam wzruszenie na twarzach żołnierzy polskich, którzy brali udział w tej uroczystości. Polska, Czechy i Węgry były pierwszymi krajami zza żelaznej kurtyny, które wchodziły do NATO – mówi Jerzy Buzek, który jako premier 15 lat temu wprowadzał Polskę do NATO.

W Senacie o historii i przyszłości NATO

Nie ma i w najbliższej przyszłości nie będzie alternatywy dla Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił wiceminister obrony Robert Kupiecki na konferencji naukowej poświęconej 15-leciu Polski w NATO. Uczestnicy spotkania w Senacie podkreślali, że działania, jakie Sojusz podejmie dla Ukrainy, wskażą kierunek, w jakim NATO będzie się rozwijać.

Komandosi – polska specjalność w NATO

Na szczycie NATO 12 lat temu Polska zadeklarowała, że jej wizytówką w sojuszu północnoatlantyckim będą siły specjalne. – Dziś widzimy, że była to dobra decyzja – mówi płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów. O rozwoju wojsk specjalnych i ich zadaniach rozmawiano w Krakowie podczas konferencji podsumowującej 15. rocznicę członkostwa w sojuszu.

ORP „Mewa” przetarł szlak w NATO

Marynarka wojenna jako pierwsza w polskich siłach zbrojnych rozpoczęła współpracę z NATO. Wspólne ćwiczenia sojuszniczych okrętów odbyły się dzień po podpisaniu dokumentów akcesyjnych. Trzy lata później niszczyciel min ORP „Mewa” wszedł do stałego zespołu przeciwminowego i tym samym został pierwszą polską jednostką operującą pod flagą Sojuszu.

15 lat w NATO – koncerty, gale, apele

W całym kraju żołnierze przygotowują apele, wystawy i koncerty z okazji przypadającej jutro rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W Warszawie na placu Piłsudskiego zagra wojskowa orkiestra, odbędzie się uroczysta odprawa warty i pokaz musztry paradnej. Jednak z uwagi na sytuację na Ukrainie MON zrezygnował z niektórych uroczystości.
PZ

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1394806500
NATO - zbiór państw oczekujących obrony militarnej od USA , z zaoszczędzonych środków -samych zaspakajających głównie doraźne cele polityczne = wygranie kolejnych wyborów =socjal , igrzyska ... .
8C-C1-79-C6

Podziemna potęga
 
For the Right Cause
Defense Without Politics
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Nauka zimowego pływania
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Klasy wojskowe po nowemu
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Obradowała Rada Gabinetowa
Stulatka hydrografia
They Train Together, They Fight Together
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Chciałem walczyć z Niemcami
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
We Are All Darfur
Nowy wiceminister w MON
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Własne interesy Europy
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Symulatory strzelań Rosomaków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Śmierć bohatera
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Double Eagle po nowemu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Iran uderza w USA
USA nie zacznie wojny z Iranem
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Krwawe walki o Monte Cassino
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Pretorianie na Mazurach
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Arsenał Iranu
Ważka bliżej
Rywalizacja strzelców wyborowych
Darłowo czeka na śmigłowce
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
JWK z odznaką pamiątkową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO